Zetje neocortex aan alsje de buurvrouw ziet IS MEER DAN 6 I HART& VRAAG HET DE DESKUNDIGE Professor Tessa kieboom Ruim 6000 hoogbegaafde kinderen, jongeren en volwassenen heeft professor Tessa Kieboom sinds 1998 onderzocht en begeleid. Vandaag verschijnt de herziene uitgave van haar standaardwerk 'Hoogbegaafd; Alsje kind (g)een Einstein is'. Onze menselijke beschaving drijft op de neocortex, het nadenkende deel van de hersenen Het boek was nog goed werkbaar, maar sluit beter aan op de situatie nu. Hoe we omgaan met hoogbegaafdheid verandert snel Alsje kind (g)een Einstein is Steven Pont is ontwikkelings psycholoog. Elke week beantwoordt een deskundige lezersvragen over gezondheid, psyche of voeding. Vandaag; psycholoog Steven Pont over verliefdheid. emoties: primaire en secundaire. De primaire emoties komen uit een dieper deel van ons brein (ons limbisch systeem), zo'n beetje de zelfde plek als waar ook ons instinct zit. Deze emoties zijn niet te sturen, ze komen onuitge nodigd bij ons binnen. Verliefdheid zit op die plek, maar bijvoorbeeld ook woede of jaloezie komen er vandaan. Je kan ze dus niet tegen houden. Je bent er als het ware niet eens be wust bij. Dit limbisch systeem hebben we gemeen met vrijwel alle zoogdieren. Maar we hebben gelukkig ook secundaire emo ties. Zo kun je bijvoorbeeld boos zijn op ie mand, of jaloers, maar toch besluiten daar niets mee te doen. Wij hebben namelijk naast ons limbisch systeem ook een nadenkend deel in onze hersenen (de neocortex geheten), waardoor wij juist niet altijd hoeven te doen wat het emotionele limbisch systeem ons zo graag wil dicteren. De neocortex is vooral ver antwoordelijk voor de bewuste verwer king van informatie en stelt ons in staat om rationeel te rede neren. Dit is zelfs de kurk waarop onze gehele menselijke be schaving draait; dat we niet altijd meteen doen wat we voelen. Dit nadenkende deel van de hersenen on derscheidt ons van de dieren, want die reageren juist wel al tijd vanuit hun pri maire emoties. Zij zijn voor hun gedrag -bij gebrek aan een na denkende neocortex- immers afhankelijk van hun instincten. Wij zijn dat niet. Ook verliefdheid is een primaire emotie, je hebt er geen grip op. Het overkomt je, die ge voelens komen immers uit je dierlijke deel van het brein. Maar dat wil dus niet zeggen dat je daar slachtoffer van hoeft te worden, of dat je daardoor andere slachtoffers hoeft te maken (zoals je vrouw en kinderen en de partner van je buurvrouw en haar kinderen). Met andere woorden: zetje neocortex aan als je de volgende keer je buurvrouw weer eens ziet. HET PANEL $D00R NATASCHA KAYSER Niet iedereen met een hoog IQ is hoogbe gaafd. Een hoge intelli gentie is slechts één van de ingrediënten van hoogbegaafdheid. Motivatie (doorzettingsvermogen) en creativi teit (oplossingsgerichtheid) zijn an dere ingrediënten, maar ook hooggevoeligheid, perfectionisme, een sterk rechtvaardigheidsgevoel en een kritische inslag zijn kenmer ken. „Hoogbegaafden hebben door gaans een hoog bewustzijnsniveau," legt Tessa Kieboom uit. „Hun her sens werken vaak zo snel, dat ze niet zelden vastlopen." Waar aanvankelijk vooral 'vastgelo pen' kinderen en jongeren aanklop ten bij Exentra, het Expertise centrum rondom Hoogbegaafdheid in Antwerpen, verandert het werk van Kieboom langzaam maar zeker naar preventie. Nieuwe inzichten, meer expertise en ervaring in het onderwijs over de begeleiding van hoogbegaafden gaven reden om Kiebooms standaardwerk 'Hoogbe gaafd' grondig te herzien en te ac tualiseren. „Het oorspronkelijke boek is nog altijd goed werkbaar, maar met de nieuwe onderdelen sluit het beter aan op de situatie nu. Hoe we met hoogbegaafdheid omgaan, verandert snel." Zeker in het onderwijs zijn de laat ste jaren grote stappen gezet, zegt Kieboom. Leerkrachten beseffen dat niet alleen zwakkere leerlingen, maar juist ook de sterke leerlingen zorg nodig hebben. „Vroeger moest ik strijden voor de herkenning en erkenning van hoogbegaafde kinde ren. Ik wees ouders en scholen er voortdurend op dat het vreemd was dat een kind met een IQ van 70 wel extra zorg en aandacht kreeg, maar een kind met een IQ van 130 niet, terwijl de afwijking van het gemid delde even groot is." Kangoeroesprongen Nu die erkenning groeit, speelt de vraag: hóe kunnen we die kinderen begeleiden, zodat ze niet vastlopen, niet onderpresteren, minder ge dragsproblemen krijgen en beter gebruik maken van hun enorme po tentieel. „Als je weet dat gemiddeld één op de dertig mensen hoogbe gaafd is, kun je op je vingers natel len dat er in elke klas eentje zit. Maar in die klas van dertig zitten ook zwakbegaafde kinderen, kinde ren met ADHD, dyslexie, een autis tische stoornis. Hoe manage je dat als leerkracht allemaal?" In België komen steeds meer zoge noemde kangoeroeklassen, waar hoogbegaafde kinderen leren 'met kangoeroesprongen'. Het Neder landse equivalent is de plusgroep of de Leonardo-school, waar kinderen onderwijs krijgen dat aansluit bij hun niveau. Volgens Kieboom ver schilt de aanpak van hoogbegaafd heid in Nederland en België hier en dinsdag 8 september 2015 GO Ik heb een gezin, maar ben verliefd op de buurvrouw. Help! We onderscheiden in de psychologie twee soorten En nu terug naar je vraag. Reageren? Mail naar hartenziel@persgroep.nl VOEDINGS- DESKUNIGE Ay Lin Kho HUISARTS Rutger Verhoeff RELATIE THERAPEUT Caroline Franssen Hoogbegaafd 44 Tessa Kieboom (1966) richtte aan de Universiteit van Antwerpen het Centrum voor Be gaafdheidsonder- zoek op, waarvan ze sinds 2001 directeur is. Sinds 2014 heet het Exentra. Het legt zich toe op onder zoek naar en bege leidingvan hoog begaafden. Vijfjaar geleden verscheen 'Hoogbegaafd; Als je kind (g)een Ein stein is'. Vandaag volgt de twaalfde, geactualiseerde druk. Kieboom geeft in het nieuwe Ook leerkrachten bepalen mee of een hoogbegaafd kind vastloopt. hoofdstuk 4 voor beelden van de rol en invloed van de omgeving van een hoogbegaafd kind, dat doet ze via ver halen van kinderen, ouders en leer krachten. Zo vertelt de moeder van Alix (13): 'Je moetje sterk maken voor je kind, wantje wordt echt niet altijd be grepen. Zonder dat je roept: Mijn kind is geweldig, want deze kinderen heb ben natuurlijk ook mindere kantjes'.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 51