I 5 W J 0 LEESTIPS Uit slimme puber groeit sterke man Powernap haalt het lontje uitje gestreste lichaam It I k\ Ilk* Laatje niet van de wijs brengen door teleurstellingen Gezonder Lagere bloeddruk Het zou mooi zijn als de powernap een behandelmethode wordt V 1WX (SfftWKVk tv v.. i Niels er doorheen zit, kan ik er volle bak tegenaan en andersom. Zo helpen we elkaar." Niels: „We zijn eikaars beste maat jes." Lisa: „De bevalling was een slag veld. Toen én de wee-opwekkers én de vacuiimpomp niet hielpen, kreeg ik na 18,5 uur een keizer snee." Niels: „Je dierbaarste bezit ligt daar dan in de operatiekamer tussen messen, tangen, pompen en bloed, terwijl ze met volle kracht op haar buik duwen. Ik stond er hulpeloos bij. Alles ging zo snel, het besef kwam later pas." Lisa: „Ik heb de bevalling gemist en dat was natuurlijk niet zoals ik het me had voorgesteld. Ook heb ik na de geboorte niet meteen mijn kindje op mijn borst gevoeld. De eerste anderhalf uur lag ze bij Niels. Dat eerste moment met z'n drietjes, het is jammer dat we dat niet hebben. Gelukkig heeft de ver pleegkundige foto's gemaakt, zodat we het kunnen terugzien. We pra ten er samen over, dat gaat goed." Niels: „We begrijpen elkaar. Ook al kibbelen we wel hoor. Ruzie? Nee, voor die tijd hebben we het dan meestal al opgelost met humor." Lisa: „Toch zijn we behoorlijk stevig en direct tegen elkaar. Maar be halve goede maatjes zijn we ook echte liefdes." Niels: „Hoe kun je het anders drie weken met elkaar uithouden in een camper?" Lisa: „Weetje nog dat we mot had den in Italië vorig jaar? Toen stapte ik uit en zei 'ik ga weg'. Ik liep over het parkeerterrein en dacht 'grr, ik kan helemaal nergens heen zonder de camper'. Op dat moment reed Niels langs en keek me aan. We moesten allebei lachen en het was al weer goed. Of in het ziekenhuis na de bevalling, daar heb ik hem een keer weggestuurd van het la chen. Dat doet zéér hoor, met een buikwond vol hechtingen!" Niels: „Ook van wat niet goed gaat, proberen we het beste te maken." Lisa: „Hou op jij, je hebt alsmaar goede tekst en je zegt steeds wat ik ook had willen zeggen. Nu mag ik. Ik denk dat ik zelf wel weet wat goed is. Ik doe gewoon wat goed voelt. Anderen zeggen veel, maar ik trek mijn eigen plan." Niels: „Je denkt datje veel weet, maar bij elke nieuwe gebeurtenis besef je datje niks weet. Of zoals mijn vader wel eens zei: hoe meer je weet, hoe minder je weet." Lisa: „Volg je hart." Niels: „En laatje niet van de wijs brengen. Wees niet teleurgesteld als het niet gaat zoals je verwacht." Lisa: „Verwacht gewoon niet te veel, niet van jezelf en ook niet van an deren." LEF LIEFDE Lezen over liefde en seks is net als schrijven over eten een beetje vreemd. Je moet het gewoon doen om het te leren. Maar vooruit: goed bedoeld advies kan nooit kwaad. Je hebt niet alleen een relatie met De Britse premiers Winston Churchill en Margaret Thatcher hadden gelijk: een middag dutje helpt om er weer tegenaan te kunnen. Uit onderzoek blijkt dat het de bloeddruk verlaagt. De Griekse cardioloog Manolis Kallistratos maakte het bruggetje naar de Britse premiers onlangs tijdens een congres. Kal listratos vertelde er over zijn onderzoek onder 386 patiënten met verhoogde bloeddruk. Gemiddeld zijn zij 61,4 jaar. Bij de middag slapers bleek de bloeddruk 5 procent lager dan die van de deelnemers die na de lunch geen dutje deden. Het deelonderzoek van de cardioloog bevestigt wat wereldwijd steeds meer wordt uitgedragen, zegt Kasper Janssen van Nap- AtWork.nl, dat powernap- pen op het werk stimu leert. „Hoewel we van een 9 to 5-cultuur naar een 24- uurseconomie zijn gegaan, is een extra rustmoment in de middag niet meer ge bruikelijk. Terwijl dit juist gezondheidswinst en ener gie oplevert: in een ge strest lichaam bijvoorbeeld ontstaan meer ontstekin gen van de vaatwand. Door een hogere bloeddruk kan die wand verstijven, wat andere hart- en vaatschade tot gevolg kan hebben." Janssen noemt één tot an derhalf uur slapen in de middag het ideaal, maar met tien tot twintig minu ten liggen en rusten her stelt het lichaam ook van activiteiten eerder op de dag. De hoeveelheid stress hormoon daalt en daarmee de kans op ontstekings reacties. „Het zou mooi zijn als powernappen een behandelmethode wordt voor bijvoorbeeld hart- en vaatziekten. Daarvoor is nog extra onderzoek en be wijslast nodig." dinsdag 8 September 2015 pi f- Ook vertellen over uw levenslessen? Stuur een mail naar redactie@pzc.nl LEF IN DE LIEFDE personen maar ook met overtuigin gen. Word je hiervan bewust is het advies van auteurs Shakti Gawain en Gina Vucci van 'Lef in de liefde'. AnkhHermes, €17,99 MAKE MORE LOVE Je bent nooit te oud voor goede seks, schrijven psycholoog Ann- Marlene Henning en journalist Anika von Keiser. Met 'real life' fotoreportages. Unieboek Het Spectrum, €22,50 HOE ZIT HET NU ECHT Deborah Alfarez verlost nieuwe ou ders van bakerpraatjes over zwan gerschap, geboorte en kraamtijd en geeft er de wetenschappelijke stand van zaken voor terug. Prometheus-Bert Bakker, €17,95 rIAKE nOBE LDTÏ - Hoe zit het nu echt? eobali Afaltan Ze hebben gemiddeld sterkere handen, benen en rug. Ook hun balans is beter. Hoe intelligenter jongens waren in hun pubertijd, des te beter is hun fysieke gesteldheid op middelbare leeftijd. Dit blijkt uit een studie van de Univer siteit van Kopenhagen onder 2848 mannen tussen 48 en 56 jaar. Het ver band tussen IQ en conditie is volgens onderzoeker Rikke Hodal Meincke dat intelligente mannen de informatie en tips over gezondheid beter begrijpen. Zij staan eerder open om bijvoorbeeld regelmatig te sporten of om de advie zen van een medisch specialist op te volgen. De uitkomsten van de |A studie zijn belangrijk voor de - 7_ 7 toekomst, zegt Meincke. „We doen er goed aan initiatie- l ven te plannen en te ont wikkelen, om zo de l lichamelijke conditie I van oudere mannen 1 goed te houden of te verbeteren." fSARNOUDKLUITERS 44 MRNOUDKLUITERS Doe eens een hazenslaapje tussendoor.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 50