Mogelijk aanval via lucht op Syrië 4 NIEUWS VLUCHTELINGENCRISIS Nederland moet volgens EU-plannen waarschijnlijk 7.000 extra asielzoekers welkom heten. Een voor- en tegenstander aan het woord. VOOR 50.000 i Frankrijk is het afgelopen jaar ge troffen door een paar grote terreur aanslagen, onder meer bij het tijd schrift Charlie Hebdo en op de Thalys. „We hebben bewijs dat vanuit Syrië aanslagen zijn be raamd tegen meerdere landen, waaronder Frankrijk", zei Hollan de. Ook de Britse premier Came ron zou luchtaanvallen overwe gen. Opgestuwd door de grote stroom vluchtelingen die Europa bereiken, vinden steeds meer lan den dat er moet worden ingegre pen in Syrië. Net als Nederland en de andere Europese landen, bombarderen Frankrijk en het Verenigd Konink rijk IS nu alleen in Irak. Dit omdat de Verenigde Naties geen toestem ming heeft gegeven voor militair ingrijpen in Syrië. De Verenigde Staten, Canada en een aantal Ara bische landen bombarderen er al wel stellingen van de terreurorga nisatie. Ook in Nederland gaan steeds meer stemmen op voor ingrijpen in Syrië. Deze zomer liet het kabi net al weten dat er geen nieuw VN-mandaat nodig is om bombar dementen op IS uit te voeren. Regeringspartij WD is daar al langer voorstander van. Ook D66 wil dat deze route 'verkend' wordt. Vorige week opperde het CDA dat er ook grondtroepen zou den moeten worden gestuurd om veilige regio's voor de burgerbevol king te creëren. De andere rege ringspartij, PvdA, is huiverig voor militair ingrijpen in Syrië, maar PvdA-leider Samsom wil bombar deren 'niet uitsluiten'. „We moeten volmondig ja zeggen tegen de plannen voor het opne men van 7.000 extra asielzoekers. Tegen mensen die zeggen dat we de sluizen openzetten, zou ik willen zeggen: verdiep je eens goed in de situatie in Syrië. Het 3-jarige jongetje Aylan kwam uit de omgeving van Kobani. Als je fo to's ziet van de verwoestingen daar, kom je maar tot één conclu sie: die mensen hebben geen ande re optie dan te gaan. Onze organisatie is actief in Sy rië. Tientallen mensen met wie we samenwerkten zijn vermist of gedood. Een van onze contacten heeft zijn 13-jarige zoontje op de boot richting Europa gezet. In zijn eentje. Als je zoiets doet, ben je volkomen radeloos. Samen met Amnesty International hebben wij een oproep gedaan aan pre mier Rutte. Centrale boodschap: heet 8.000 extra vluchtelingen welkom. Aarzel niet te lang. Rutte zou een voorbeeld moe ten nemen aan Angela Merkel. Zij toont moreel leiderschap. Mensen die op de vlucht zijn voor oorlogs geweld, hebben recht op onze be scherming, zegt zij. Ik vind dat in spirerend. Door dat leiderschap te tonen, krijgt ze uiteindelijk het land mee. Natuurlijk is er ook ver zet en protest, maar velen volgen haar inmiddels. De reactie van premier Rutte op de foto van Aylan was volgens mij authentiek. Maar toen hij daar na werd gevraagd naar de beleids matige consequenties, reageerde hij met: 'het kabinetsstandpunt is nog niet klaar. We moeten het met Brussel bespreken'. In vergelij king met Merkel vond ik dat bene pen klinken. Er is sprake van angstvalligheid in politiek Den Haag en met name bij de WD. Het lijkt alsof men bang is voor electorale gevolgen. Midden tijdens de Joegoslavië- oorlog, in 1994, hebben we 50.000 mensen opgevangen. Dat was niet makkelijk, een hele uitdaging zelfs, maar het kón wel. Dus 8.000 extra vluchtelingen opnemen is mogelijk. En ook daarna moeten we ruimhartig zijn in het welkom heten van mensen op de vlucht. Daarnaast moeten er internatio naal maatregelen worden geno men. Er is gesproken over het creë ren van een bufferzone aan de Turkse grens. Andere landen moe ten bijspringen. Dat Australië let terlijk de boten afhoudt, daar heb ik grote moeite mee. Ook vind ik het een moreel schandaal dat Saoe- di-Arabië en andere Golfstaten geen vluchtelingen opnemen. Maar het begint bij onszelf. Van daar onze oproep aan Rutte. Hij kan nog over de brug komen." effeweg.nl www.effeweg.nl/weg of bel 0529 - 46 96 67 m Rimini va. €289 Rome, Florence en Venetië va €399 Toscane, Pisa, Florence en Elba va €539 door Hans van Soest DEN HAAG. Frankrijk overweegt IS te gaan bombarderen in Syrië. Van daag begint het land al met verken ningsvluchten boven het land, kon digde president Hollande gisteren aan. door Koen Voskuil Jan Cruiters directeur vredesorganisatie PAX CC KJ NU VANAF Jaarlijks meer dan 1 tevreden 1 vakantiegangers! 1 Fouten voorbehouden. Prijzen vanaf p.p. o.b.v. 2 pers. Excl. reserveringskosten en Calamiteitenfonds. 8 daagse busreis - Vertrek: 17,24, 30 oktober U verblijft in een 3* hotel o.b.v. halfpension Highlights: San Marino, Pesaro, Urbino, Ravenna, excursie Venetië Hotel op loopafstand van het strand! 8 daagse busreis - Vertrek: 25 sept, 2, 30 okt, 6,13 nov U verblijft in 3* hotels o.b.v. halfpension Bezoek ook: San Marino, FiuggiTerme, Rimini, Ponte Vecchio Inclusief stadstours Rome en Florence o.l.v. een gids! 11 daagse busreis - Vertrek: 2,23 oktober U verblijft in een 3* hotel o.b.v. halfpension Highlights o.a. dagtocht Elba, Pisa, Siena, dagtocht Cinque Terre Inclusief: stadswandeling Florence o.l.v. een gids! waag oi/vze rcteucwe broc-hucre aaiA-l

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 4