0 HART8TZII I 3 DIEKSTRA iL Schaterlachend in de trein Straks Later heb ik geleerd om depressieve gevoelens niet verder dan weemoedigheid te laten komen SFEERTIJDENS DE SESSIE MOTIVEREND, INSPIREREND KWALITEITVAN DE BEGELEIDER PRIJS KWALITEIT EIND OORDEEL René Diekstra buigt zich over de menselijke geest I Iet einde van de zomer vervult René Diekstra altijd met een diep gevoel van weemoed. Met de jaren heeft hij geleerd ermee om te gaan. Hij kan zichzelf nu uit de buurt van een depressie houden. Als de stranden en hotels leger worden, het licht en de warmte afnemen, mensen zich terugtrekken in hun huizen en er een deken van serieusheid lijkt neer te dalen, dan daalt ook mijn gemoed. Alsof er een knop in mijn binnenste wordt omgezet richting minder verwachtings vol, zorgelijker, somberder. Ooit, in mijn puberteit en jongvolwassenheid, was dat het begin van een depressie. Een psychi ater diag nosticeerde dat ik leed aan een erfelijk bepaalde kwetsbaarheid voor seizoens gebonden de pressie. Ik moest ermee leren leven. Antidepressiva en lichtthera pie konden helpen. Veel later maakte mijn Ameri kaanse psychotherapie-opleider me dui delijk dat erfelijke belasting vrijwel altijd ongunstige gebeurtenissen nodig heeft om tot uitdrukking te komen. Door hem kwam ik erachter dat mijn eerste einde zomer-depressie toesloeg toen ik elf was. In plaats van naar de laatste klas van de basisschool werd ik eind augus tus naar een priesterseminarie gestuurd. Voortaan zou ik alleen de schoolvakan ties thuis doorbrengen. De laatste nacht voordat ik voor het eerst van huis moest, was een nachtmerrie. Ik heb God talloze keren gevraagd om me niet wak ker te laten worden. In de trein en in de bus bad ik om een ongeluk. Ook dat gebed werd niet verhoord. Van mijn eerste jaren in het seminarie her inner ik me de terugkerende gedachte 'haal me hier weg', en hoe fanatiek ik studeerde om me van mijn heimwee af te leiden. Pas na vier jaar werd mijn wens verhoord. Maar het kwaad was al geschied. Aan het einde van die zomer raakte ik, thuis, toch in een depressie. Dat patroon herhaalde zich enkele jaren. Later heb ik geleerd, met hulp weliswaar, met depressieve gevoelens om te gaan en ze in elk geval niet verder dan weemoedigheid te laten komen. Een gevoel dat ik koester, omdat ik het kan zien als een begrijpelijke en terechte af druk van gebeurtenissen die voor mij als kind onhanteerbaar waren. Kortom, het helpt om de gebeurtenissen te leren kennen die je erfelijk bepaalde kwets baarheid hebben opgestart. Naarmate je iets beter begrijpt, krijg je er vaak ook meer grip op. balen en zich schamen als hun kind in de supermarkt een driftbui krijgt en op de grond ligt krijsen." Femke: „Ik dacht dat ik net zo zou worden als mijn moeder, met kort haar, rust, reinheid en regelmaat. Maar ik ben een ontaarde moeder geworden, hahaha! Tuurlijk denk ik wel eens dat mijn onregelmatige leven de reden is dat mijn peuter, met wie ik bij de op- voedpoli loop, zo heftig is. Mijn broer leidt een veel regelmatiger leven en hij heeft twee lieve kinde ren. Dan voel ik me wel eens schul- Barbara: „Columniste Sylvia Witte- man gaf in de Volkskrant voor het eerst een humoristische kijk op het gezinsleven. Nu horen wij vaak dat we helden zijn. Veel vrouwen had den het idee de enige te zijn die al tijdens het voorlezen nadenkt over wat ze daarna lekker voor zichzelf gaan doen, of die om tien uur 's ochtends, zittend tussen twee peu ters, denken: hoe lang düürt die dag nog? Onze blog trekt 250.000 unieke bezoekers per maand. Giste ren zag ik opeens De Club van de Ontaarde Moeders opduiken op Facebook. Na al die betuttelende boeken als 'Oei ik groei' waarin je wordt aangesproken alsof je een malloot bent, klinkt er een ander geluid." Barbara: „We willen mensen raken." Femke: „Er is ook ruimte voor een traan. Ik heb heel veel po sitieve reacties gehad op mijn wor steling met antidepressiva. Dit is een kans om daarover een taboe te doorbreken." dig, ja, diep van binnen. Maar nee, ik verander niet. Ik wil een leuk leven hebben. En mijn kind moet in die mal passen." dinsdag 8 September 2015 GO Open. Een goede reader vertelt zonder oordeel en geeft geen advies; het is geen therapeut. Wie het moeilijk vindt om zich over te geven aan iets onwe tenschappelijks en gewoon te luisteren zonder iets terug te zeggen, heeft een zware anderhalf uur. Een reader beschrijft je drijfveren, je wensen én wat je tegenhoudt om die te leven. Je hoeft er niet in te geloven om het leuk te vinden. Er wordt veel jargon gebruikt. 'Je neemt eigendom over de genegenheid voor jezelf.' Euh, vast wel, maar wat betekent dat? Tjeerd Gorter is een prettige en ervaren auralezer, die zonder hocus pocus 'leest' en helder vertelt wat hij 'ziet'. Niet onbelangrijk: hij houdt niet van hocus pocus en heeft een groot gevoel voor humor. Niets. Een reading duurt gemiddeld anderhalf uur en kost rond de 75 euro. Duur? Niet voor wie even stil wil staan, en op een bijzondere manier naar zich zelf wil (laten) kijken. Voor een scepticus is elke euro te veel. Heel leuk, geeft stof tot nadenken Weemoed Interviewer Sanne van der Kolk; „Schaterlachend heb ik dit boek gelezen. Echt luidkeels en ook nog in de trein. Ook ik ben heel blij met mijn kinderen. En dankbaar. Maar ik geef toe: ik sla het voor lezen wel eens over omdat ik nog wat aan mijn avond wil hebben. Bedtijd staat al jaren vast. Heerlijk om met humor te lezen over dit soort momenten in een moederbestaan. Waar de schrijvers vaak een TNH'tje aantreffen op hun site (Totaal Niet Herkenbaar), kan ik me scharen onder de TH (Totaal Herkenbaar dus). Maar ja. Ik heb dan ook naast mijn kin deren een eigen leven. Gelukkig. -> Reageren? Mail naar hartenziel@persgroep.nl Voel je je wel eens schuldig dat je een moeder bent met een eigen leven? Jullie doorbreken een taboe? Barbara van Erp (boven): 'Woorden als cupcakes, manlief en kids worden bij ons steevast gemeden.' ILLUSTRATIES SHOOY CAREMAN/FLOS VINEERHOETS Jullie beschrijven hoe moeilijk het was om zwanger te raken, een miskraam te krijgen en de pre-zwangerschap te combineren met anti depressiva; naast hilarisch zijn jullie ook serieus. Dit is het boek voor ouders met een leven - Nijgh Van Ditmar, 22,50 euro De blogs van Barbara van Erp en Femke Sterken zijn te lezen op Me-to-We (www.me-to-we.nl).

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 48