9.000 Rijke Golfstaten houden deur gesloten voor vluchtelingen De vluchtelingenproblematiek kan de coalitie in problemen brengen. Maar de EU biedt uitkomst. NIEUWS 3 DEN HAAG. Het is ouderwets balan ceren voor premier Mark Rutte (WD) nu het kabinet peinst over hoe ze wil omgaan met de vluchte lingenstroom. Rutte moet zijn ei gen, terughoudende partij op één lijn zien te krijgen met de PvdA, die ruimhartig wil zijn. Intensief mailverkeer vanuit het ministerie van Veiligheid en justitie, gistermiddag. De ambte naren mailen druk op en neer met VVD-fractieleider Halbe Zijlstra en PvdA-leider Diederik Samsom. „De onderhandelingen zijn op een haar na gevild", klinkt het in coalitiekringen. Mogelijk vandaag al ligt er een Vluchtelingenbrief aan het parle ment waar beide coalitiepartners mee kunnen leven. En zeker zo be langrijk: die ze kunnen uitleggen aan hun achterban. Het kabinet - onder aanvoering van 'Houdini' Mark Rutte - stevent weer eens af op een compromis. „Niemand is op een nieuwe kabinetscrisis uit", zegt een ingewijde. „Iedereen is bereid over z'n eigen schaduw heen te stappen in deze kwestie." Verstandhuwelijk Toch is er geen ingewikkelder twistpunt voor deze coalitiepart ners dan de huidige vluchtelingen stroom vanuit Syrië. Asielbeleid is toch al de open zenuw van het ver standshuwelijk. Het is de lijn van ruimhartige hulpverlening (PvdA) versus mini male opvang (WD). De bed-bad- en-broodcrisis rond opvang van il legalen werd ook maar net over leefd met een handig geformu leerd akkoord. Geen van de par tijen kan het haar kiezers verko pen openlijk als eerste uit het schuttersputje te kruipen. Samsom greep vorige week nog zelfverzekerd het Dikke-Ik-debat aan om zijn zorgen te uiten. Want er moest 'alles op alles' worden ge zet voor 'een antwoord' op het 'vluchtelingendrama'. Rutte zag het maar knikkend aan. Donderdag wacht hem een debat over de problematiek. Op een standpunt is hij nog niet be trapt. Waar Angela Merkel, (Duits land) David Cameron (Groot-Brit- tannië) en Francois Hollande zich uitspreken, ontwijkt hij iedere vraag. In april sprak Rutte nog van een Afrikaans probleem, maar het vraagstuk rammelt nu aan de deur van z'n coalitie. Hij weet daarbij ook nog eens een hijgende WD-fractieleider Halbe Zijlstra in zijn nek. Die ver bond zich via opiniestukken per soonlijk aan een 'harde' asiellijn. Onder zijn bewind trompetterde de partij nog dat de Europese gren zen dicht moeten. Bovendien is Zijlstra het beu nederlagen te lij den. Zeker sinds hij Ruttes gebro ken verkiezingsbelofte ('geen geld meer naar de Grieken') geaccep teerd moest krijgen in z'n fractie. Maar zie daar: de coalitiediscussie heeft er een dimensie bij. De Euro pese plannen voor de vluchtelin genstroom lekten al uit. Dat biedt kansen. Want terwijl Samsom en Zijlstra elkaar dit weekeinde met rust lieten, komt vanuit Brussel het signaal dat de Europese com missievoorzitter Juncker aan stuurt op een verdeelsleutel. Nederland zou volgens die le zing zo'n 9.000 vluchtelingen moeten opnemen (zeker 7.000 extra, voor de zomer had Neder land al de opvang van 2.000 vluch telingen toegezegd). Al waagt de coalitie zich vandaag waarschijn lijk niet aan concrete getallen, de verwachting is dat het daar op neerkomt. Het is een aantal dat de PvdA ongeveer in het hoofd had. Uitweg Voor de WD kan zo'n 'bevel' van uit Europa een uitweg zijn. Rutte en Zijlstra kunnen aan hun partij prima uitleggen dat ze mee moe ten in zulke grootschalige, door Europa gedicteerde plannen. Ze ker als Zijlstra benadrukt dat de opvang van vluchtelingen in de re gio een impuls krijgt. En dat de oversteek in gammele bootjes - nu echt - wordt aangepakt. WD-hardliners die nog dwars willen liggen, hebben de wind niet mee. Zeker na de foto van het aangespoelde jochie Aylan breng en veel Nederlanders hun overbo dige spullen naar asielzoekerscen tra. Op radio en tv (NPO, RTL Late Night) worden acties op touw gezet. „Ook WD'ers willen geen dode jongetjes op het strand", stelt een prominente liberaal. Dus zet Rutte koers op een compromis. Zeker na de voorgaan de ruzies (bed-bad-brood, zorgcri- sis) wil hij dolgraag nu eens een kabinetsperiode uitzitten. „En", zegt een ingewijde: „We zijn ook gewoon een beetje 'crisismoe." ROTTERDAM. „Ik hoop dat de Arabische staten mijn kinderen zien, misschien helpen ze dan. En besparen ze an deren ons noodlot." Snijdende woorden van Abdullah Kurdi op de begrafenis van zijn zoon Aylan. De ver dronken peuter op het Turkse strand werd een symbool van de el lende van Syrische vluchtelingen. Velen in de Arabische wereld zijn boos over de pijnlijke afwezig heid van de rijkste ge loofsgenoten: de Golf staten en Saudi-Arabië. Hun nieuwszenders staan bol van het leed, maar om de broeders in groten getale op te vangen: ho maar. Er zijn wel veel Syriërs in de Verenigde Arabi sche Emiraten, maar dat zijn vooral gastar beiders. Arabische spotprentte kenaars leggen de vin ger op de zere plek. Zo als de cartoon van de sjeik die een met prik keldraad afgeschermde deur van zijn land dichthoudt, maar wel zo vriendelijk is wan hopige Syrische vluch teling te wijzen op een deur met de EU-vlag er op. Of een variant: een belerende vinger naar Syrische vluchtelingen die in een gammel schip stappen richting Europa maar een opge stoken duim naar de re bellen die oorlog voe ren in Syrië. De rol van de Golfstaten en Saudi- Arabië in het conflict is bepaald niet vrijblij vend. Geld en wapens gaan naar de meest ex treme rebellen. Volgens Amnesty Inter national hebben de zes Golfstaten 'nul' opvang plaatsen ingericht. Dat steekt schril af tegen de inspanningen van ar mere Arabische landen als Egypte, Jordanië en Libanon die respectie velijk 133.000,628.000 en 1,2 miljoen Syriërs hebben binnengelaten. De landen zelf vinden de kritiek onterecht. Volgens woordvoer ders spenderen zij geza menlijk vele honder den miljoenen euro's aan humanitaire hulp in opvangkampen. DINSDAG 8 SEPTEMBER 2015 Premier Rutte en WD-fractievoorzitter Zijlstra, gisteren na een coalitie-overleg. Rutte zwijgt tot nu toe over de opvang van meer asielzoekers. Zijlstra is van de harde lijn. foto Bart Maat/ANP Rutte wil écht geen ruzie door Tobias den Hartog en Laurens Kok Voorzitter van de Europese Commissie Juncker stuurt aan op een verdeelsleutel. De verwachting is dat Nederland 9.000 vluchtelingen moet gaan opvangen. door Bob van Huët

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 3