1000 'Allah grood' bekladding in Zierikzee blijft niet lang hangen Rijkswaterstaat begint aan laatste fase sanering Kanaal door Walcheren WALCHEREN 7 Bij baggeren Kanaal door Walcheren in Middelburg is onverwacht veel puin en munitie opgevist. weg was nog viezer dan gedacht. Tussen de baggerspecie zaten ook veel meer explosieven uit de Tweede Wereld oorlog dan was verwacht. Zestig kilo mu nitie is al omhoog gehaald. Het is maar goed dat daarvoor een speciale boot is in gezet: de UXO Catcher, die de explosie ven veilig uit het slib zeeft. Moelker: „Die explosieven komen voor al uit het deel ter hoogte van PontMeyer. Daar lag een oude munitieboot van de Duitsers. Die is in de oorlog tot ontplof fing gebracht. Sommige explosieven waren leeg, maar sommige waren I rj. ook nog bewapend. De Explosieven Opruimingsdienst (EOD) heeft alles weggehaald en op het strand bij Rit- I them tot ontploffing gebracht." Een deel van die munitieboot is ook teruggevonden. Een andere bij zondere vondst is vol gens Moelker on I een stuk hou- w', ten dam- II1wand. „Het I Al Kanaal door Walcheren lag vroeger, voor de aanleg van de spoorlijn, iets anders. De dam- wand stond in het midden van het huidi ge kanaal." De laatste fase van de sanering bij Mid delburg is gisteren ingegaan. De Kreeft en de Tuimelaar liggen nu vlakbij Hersta co. Ook wordt gewerkt bij de haventoe gang, bij het kantoor van watersportvere niging Arne. Moelker: „We hebben ook nog twee weken nodig om te baggeren bij de woonboten. Die worden om de beurt van hun plek gehaald. Daarna moe ten we nog een weekje baggeren bij de Zeeuwse Bibliotheek. Eind oktober is het Kanaal door Walcheren weer schoon." Monumentaal Middel burg ligt er doorgaans aangeveegd bij. Geen wonder, zou je bijna denken, als je hoort hoeveel troep Rijkswa terstaat de laatste maanden uit het Ka naal door Walcheren heeft opgevist. Dat de bodem was vervuild met koper die in het water was beland toen Vitrite nog in de binnenstad lampen en lampvoe ten maakte, was bekend. Die koperveront- reinging was de aanleiding voor de sane ring van het Kanaal door Walcheren. „Maar we hebben ook veel meer afval en puin uit het water gehaald", zegt Marian Moelker van Rijkswaterstaat. „Ge bruikte fietsen. Winkelwagentjes. Een wasrek, met de was er nog aan. In het Ka naai door de Oude Arne lagen grote hoe veelheden afvalzakken. Gewoon huis vuil. De pomp van de baggerinstallatie raakte er soms door ver stopt." Niet voor niets noemt Moelker de bag- - geraars 'de vuil- ,;]saa V nismannen 1 van het ka- ipi - naai'. De 1 I A I» water- \f 1/ i k Boskalis Dat gebeurde door een lid van de Hervormde Gemeente Zierik zee die als schilder werkzaam is geweest voor de gemeente Schou- wen-Duiveland. De burgerlijke ge meente gaat eigenlijk over de muur onder de Beuze. Leden van de in de Gasthuis- kerk kerkende Hervormde ge meente (gewone wijk) ontdekten de bekladding zondagochtend. „We werden verrast, in de negatie ve zin van het woord", vertelt voorzitter van de wijkraad van kerkrentmeesters Iet Geense uit Bruinisse. „Ik vind dat je niet op een muur moet gaan kladden, ook niet op een kerkmuur. Dat siert niet, is niet gepast." Geense heeft geen idee wie er achter de tekst zit, maar kan over de inhoud ervan kort zijn: „Ieder een is vrij om te geloven en daar moet je elkaar, vind ik, in respecte ren." Zij heeft in de jaren dat ze nu bij de Gasthuiskerk betrokken Ik vind dat je niet op een muur moet gaan kladden, ook niet op een kerkmuur' is nooit eerder („Voor zover ik me kan herinneren hoor") met graffi ti te maken gehad. Dat is weieens anders geweest, blijkt uit een reac tie op Facebook: „Hoe vaak is die Beuze nou wel niet beklad met ha kenkruizen, satantekens, teksten enzovoorts. Er is volgens mij geen kerk in Zeeland die ze al zo vaak wit hebben moeten schilderen. Al zou deze persoon misschien iets minder moeten spijbelen." DINSDAG 8 SEPTEMBER 2015 door Maurits Sep In het Kanaal door Walcheren werd meer munitie aange troffen dan ver wacht. Zestig kilo is al omhooggehaald. ton afval en puin is al verwijderd. Met name in het Kanaal door de Oude Arne lagen veel afvalzakken. De pomp de baggerinstallatie raakte er soms door verstopt. 02717141 door Esme Soesman ZIERIKZEE. De dit weekend op de muur van de Zierikzeese Gasthuis- kerk gespoten tekst 'ALLAH GROOD' zingt langer door op so cial media dan in het echt. Na ont dekking van de tekst is de muur de zelfde dag nog overgeschilderd. let Geense, voorzitter wijkraad kerkrentmeesters

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 35