4 ZEELAND Stormchasers gaan achter het Zeeuwse noodweer aan. TERNEUZEN. De onweersbui van 30 augustus was voor hen de grote finale van het seizoen. Een super- cell, de benaming voor een giganti sche bui, passeerde Zeeland. Ha gelstenen zo groot als golfballen vielen in Vlissingen. Een bijzon der moment voor de stormchasers Paul Begijn (29) en Tim Koster (26) uit Terneuzen. „Een super- cell, dat is voor ons wel de hoofd prijs." Tim: „Echt goede foto's heb ik er niet van. Het was meer de erva ring. En dan kijk ik op Twitter en zie ik van die foto's van crawlers bij Oudenbosch en dan heb ik maar een lullig streepje." Met een crawler bedoelt hij een sterk vertakte bliksemschicht. Hagelstenen zo groot als golfballen vielen op 30 augustus in Vlissingen Stormchasers praten een eigen taal. Shelfclouds, wallclouds, con vectie en natuurlijk supercells: on weersbuien die zo groot gegroeid zijn dat ze zichzelf lange tijd in 'Doodsbang voor onweer was ik als kind. Nu vind ik het het mooiste wat er is.' stand kunnen houden. Sinds 2011 gaan Tim en Paul sa men op pad. Om foto's te maken en voor de ervaring. Tim heeft net iets meer verstand van fotografie, Paul iets meer van weer en wol ken. Ze vullen elkaar aan. De eerste bui waar het duo op joeg, passeerde Zeeland op 10 sep tember 2011. Tim weet de datum nog precies. De dag dat menig Ter- neuzenaar zijn auto vol deuken te rugvond na een enorme onweers bui. Voor stormchasers een fantas tische kans. Maar helaas, ze ston den op de verkeerde plek. Tim baalt er nog steeds zichtbaar van. „Het is heel onvoorspelbaar", verklaart Paul. „Onweersbuien hebben een heel eigen dynamiek waar ze op voortdrijven. Heel veel mensen spoelen bij Buienradar drie uur vooruit." Een echte stormchaser vertrouwt daar niet op. „Onweersbuien ontstaan heel spontaan", weet Paul uit ervaring. „Ze kakken snel weer in of veran deren ineens van richting." Wat Paul en Tim doen gaat ver der dan puur voor de kick natuur geweld opzoeken en fotograferen. Paul: „Aan de ene kant willen we spektakel vastleggen, maar aan de andere kant proberen we ook men sen via sociale media te waarschu wen voor hagel, zodat ze hun auto nog weg kunnen zetten." „Onweer. Doodsbang was ik, als kind, weet ik nog", zegt Tim zacht. Dan verschijnt er een brede lach op zijn gezicht. „Nu vind ik het het mooiste wat er is. We blij ven ook uit de buurt. Als je direct onder de bui staat, kun je geen goede foto's maken. Beter is het om er ten zuidoosten van te blij ven. Daar heb je het beste zicht." Ooit hopen ze nog naar Torna do Alley te reizen. Het gebied in hartje VS waar de grote tornado's, de twisters, razen. Maar nu jagen ze voort in Zeeland. Voor Paul en Tim het beste stormchasegebied van Nederland. Paul: „Misschien dat het op andere plekken harder onweert, maar hier ben je zo in het buitengebied. Hier heb je ten minste uitzicht." Rode Kruis @RodeKruis Een volle zak met winterjassen voor #vluchtelingen wordt afgeleverd bij onze Welkom Winkel in Goes. Meest gelezen Uw reactie Nieuwsbrief Een zogenoemde shelfcloud boven Terneuzen. Onweer is in aantocht, foto Tim Koster Op jacht naar de perfecte storm Paul Begijn (I) en Tim Koster jagen in Zeeland op stormen, foto Ronald den Dekker door Cuido van der Heijden foto Alexandra Valderpoort Tim Koster, stormchaser Paul Begijn geeft lezingen over weer, wolken en stormchasen. Woensdag 16 september in restaurant Meerzicht op de Grevelingendam. Van 19.00 uur tot 21.00 uur. #Twitter De eerste Welkom Winkel van het Rode Kruis is gisteren geo pend in Goes. Hier kunnen men sen spullen brengen voor vluchte lingen en asielzoekers. Het Rode Kruis was blij met de eerste zak winterjassen. 1. Restaurants in Zeeland kunnen nauwelijks aan een kok komen 2. Aannemer zet turbo op sane ring voormalige fosforfabriek Thermphos 3. Pinnen bij collectant 4. Ostrea Lyceum Goes in tv-pro- gramma over pesten 5. Flinke daling aantal cafés in Zee land Er is een schrijnend tekort aan koks in Zeeland, zo kopte de PZC gisteren. Op de website leverde dit onderwerp veel reacties op. De re den? Kok zijn betekent hard wer ken voor weinig loon, aldus 'India na': 'De horeca wordt over het alge meen zeer laag betaald. Maar koks, die meestal onder hoogspanning werken, uren achtereen, verdienen mijns inziens een beter belegde bo terham. Als dat aantrekkelijker zou worden gemaakt, dan zouden er niet zoveel vacatures zijn.' Wil jij iedere dag op de hoogte worden gehouden van het laatste nieuws uit jouw regio? Abonneer je dan nu op onze nieuwsbrief. Je kunt je aanmelden via de website. www.PZC.nl. Kijk op www.pzc.nl of D ©pzcredactie facebook.com/depzc ©pzcredactie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 32