Koewacht staat stil bij dodendraad Hond voorkomt overval op Veerse antiquair Achterhaalde miljoenendans Uitdrukkelijk verboden Oestersector luidt noodklok 2 ZEELAND De oesterboorder en het herpesvirus bedreigen de Zeeuwse oester. De overheden moeten in actie komen, vindt de oestersector. COMMENTAAR De dans om de Brusselse landbouwmiljoenen is weer eens in volle gang. Dit keer zijn het onder meer de melkveebedrijven. De stagnatie op de Chinese markt en de Russische boycot hebben het speelveld dras tisch veranderd. De bomen groeien ineens niet meer tot in de he mel. Dat dreigt sommige boeren de kop te kosten. Dus voeren ze actie voor subsidie. Het is een reflex die slecht past bij het stre ven om helemaal los te komen van overheidsbemoeienis, van de sturing die nog stamt uit de tijd van boterbergen en melkplas sen. Brussel kan het zelf ook niet laten. Gisteren sprak het dage lijks bestuur van de Europese Unie over het stimuleren van de markt en over verbetering van de hele verkoopketen. Dat veronder stelt nog steeds een grote invloed van overheden. Maar de markt heeft die al vaak genoeg gelogen straft. Brussel kan hooguit wat symptoombestrijding leveren. Verder is het verhaal van de inko mens van boeren veel genuan ceerder dan de demonstranten doen voorkomen. In Zeeland ver tellen melkveehouders dat zij zich niet laten verrassen door slechte jaren. Die horen bij het vak. Het is vooral zaak om in de goede jaren weerstand op te bouwen. Dit ondernemerschap lukt de een wat beter dan de ander. Ook dat hoort bij de vrije markt. Boeren moeten weerstand opbouwen in plaats van demonstreren De dodendraad hing langs de hele Belgisch-Nederlandse grens, maar in weinig dorpen waren de gevolgen zo groot als in Koe wacht, vertelt Willy Verschrae- gen. Hij is voorzittter van de werk groep Herdenking 100 jaar 'Den Doodendraad' Koewacht. „Neder lands en Belgisch Koewacht was voor de Eerste Wereldoorlog feite lijk één dorp. Mensen trouwden over en weer, maar in de Eerste Wereldoorlog konden families ja renlang niet bij elkaar op bezoek. Koewacht was ook één parochie, met de kerk net over de grens in België. Aan de dodendraad dankt het Nederlandse Koewacht de hui dige kerk." De Duitsers wilden met de do dendraad voorkomen dat deserte rende militairen al te gemakkelijk in het neutrale Nederland konden komen. Ook moest de draad spion nen en smokkelaars tegenhouden. Vooral 'gewone' mensen zijn er slachtoffer van geworden, onder wie veel kinderen, weet Verschrae- gen. „Mensen waren nog niet be kend met elektriciteit. Op de do dendraad stond een spanning van 2000 volt. Je verkoolde, als je de draad aanraakte." In Koewacht zijn enkele tientallen doden geval len, schat Verschraegen. Nederlandse en Belgische basis scholieren worden vrijdag samen ingewijd in de geheimen van de dodendraad. De onthulling van het tracé van de draad is zaterdag even na 13.00 uur, als in Koewacht ook de internationale jaarmarkt is; 'gewoon' aan weerszijden van de grens. Families in Belgisch en Neder lands Koewacht konden jarenlang geen contact hebben Almanak De eerste week op de Goese middelba re school leverde de leerling direct een confrontatie met een docent op. Het gevolg: hij moest met de hand een aantal pagina's uit een boek over schrijven en die maandagochtend inle veren. Hij leverde gisterochtend echter niets in en wees de docent op een zin netje achterin het bewuste boek: 'Het is uitdrukkelijk verboden zonder toe stemming van de uitgever artikelen uit dit boek te kopiëren of over te ne men'. Hij met een zeer onschuldig ge zicht tegen de leraar: „Ik wilde best die pagina's schrijven maar dat is he laas niet toegestaan." Zeeuwen snel met betalen Zeeuwse ondernemers be talen hun facturen nog steeds sneller dan elders in het land. Dat blijkt uit gegevens van bedrijfsinfor matiespecialist Graydon. Zeeuwse ondernemers be talen gemiddeld binnen 38,9 dagen. De andere pro vincies volgen op respecta bele afstand. Een gedeelde tweede plaats op de lijst hebben Gelderland en Drenthe, met 41,6 dagen. Zuid-Holland betaalt het traagst met 43,1 dagen. Landelijk is het gemiddel de 42,5 dagen. Zeeuwse Helden van de Smaak Job en Miranda Bout uit Tholen vertegenwoordi gen Zeeland bij de landelij ke Held van de Smaak ver kiezing op 11 september in Leeuwarden. De familie Bout hoopt de publieksprijs naar Zeeland mee te nemen. Hiervoor kan iedereen zijn of haar stem uitbrengen via de website www.weekvande- smaak.nl/helden-van- de-smaak De stemming sluit op vrij dag ri september om 12.00 uur. Janse in finale leraarverkiezing Marcel Janse (47) uit Vlis- singen, leraar op het OdyZee College in Kloe- tinge, is één van de twaalf finalisten in de landelijke verkiezing Leraar van het Jaar 2015. Hij is met twee anderen genomineerd in de categorie speciaal on derwijs. De verkiezing is een initiatief van de On derwij scoöperatie. Dui zend leraren waren aange meld. De winnaars (uit el ke sector één) worden op 7 oktober bekendgemaakt. Wandeling voor het goede doel De Dierenbescherming re gio Zeeland houdt een sponsor-hondenwande ling voor de inrichting van de nieuwe dierenam bulance. De wandeling is op zondag 27 september op het strand bij Westka- pelle. Inschrijven tussen 12.00 en 12.30 uur op het terras van Museum Het Polderhuis in Westkapel- le. Er zijn routes van 4 of 6 km De minimale sponsor bijdrage bedraagt 7,50 eu ro per persoon, kinderen t/m 12 jaar gratis. YERSEKE. De oestersector zit in zwaar weer. „Het is vijf voor twaalf', zei voorzitter Kees van Liere van de Nederlandse Oes tervereniging gisteren tijdens de opening van het oestersei zoen. De hoeveelheid oesters vanuit de Oosterschelde is maar beperkt voor dit jaar. De oorzaken: sterfte door de Japan se zeeslak (de oesterboorder) en het herpesvirus. Van Liere riep de overheden gisteren op om de sector te steunen. „Zodat we snel een vergunning kunnen krijgen om 'off-bottom' te kweken", zei hij. Dat betekent dat de oesters een stukje boven de bodem, op stellingen of in manden worden gekweekt. Zo kan de oesterboor- VEERE. Drie mannen met bivak mutsen hebben zondagavond ge probeerd een antiquair in Veere te overvallen. Dat mislukte, omdat een hond ingreep. De overvallers stonden rond 22.30 uur in de tuin van het slacht offer aan de Kapellestraat in Veere. Toen de 74-jarige bewoner zag dat de buitenverlichting aan sprong en poolshoogte nam, ren de een man met een bivakmuts op hem af. Daarop ontstond een worsteling. Twee handlangers schoten de dader te hulp. Daarbij hebben ze een stroomstootwapen gebruikt op de bewoner. Op dat moment greep de hond van zijn dochter in. De mannen zijn ge vlucht, zonder buit. Het slachtof fer is lichtgewond geraakt. De eerste dader, met wie de an tiquair in gevecht raakte, droeg een zwarte bivakmuts, is onge veer 1.68 meter lang, lichtgetint en heeft een slank postuur. Zijn com- panen droegen eveneens beiden een bivakmuts en hebben vermoe delijk ook een slank postuur. De politie zoekt naar getuigen die op zondag 6 september kort voor of kort na 22.30 uur in de Ka pellestraat of omgeving iets ver dachts hebben gezien. Zij kunnen de politie bellen via 0900-8844 of anoniem via 0800-7000. FZC door Harmen van der Werf KOEWACHT. De dodendraad keert zaterdag terug in Koewacht. Niet letterlijk, maar figuurlijk. De plek waar de Duitse bezetters van Bel gië in 1915 de draad op de grens spanden, zal op straat weer herken baar zijn aan witte tegels met af beeldingen van prikkeldraad en een klaproos; het symbool van de Eerste Wereldoorlog. Willy Verschraegen Tip? redactie@pzc.nl VLISSINGEN THOLEN KLOETINGE WESTKAPELLE Tijd dringt door Melita Lanting Ernest van Hartingsveldt, Jannes Voorzitter Kees van Liere van de Oestervereniging (I) onderscheidt Axel Buijse, de Vlaamse vertegenwoordiger in Nederland, foto Dirk-Jan Gjeltema door Wendy Wagenmakers

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 30