Vooral hopen op een offday van Türkije vol chagrijn en vragen I einde aan tijdperk van tien jaar Van Persie, Robben en Sneijder SPORT 17 Turkije speelt op 10 oktober in Praag, waar het nog nooit een punt pakte. Zowel in 2003 (4-0) als in 1996 (3-0) was Tsjechië veel te sterk. Beide landen speelden in totaal acht keer tegen elkaar. Tur kije won slechts twee keer en ging vijf keer onderuit tegen de Tsjechen. IJsland, op 13 oktober in Bursa de laatste opponent, is zelfs een anstgegner van Turkije te noe men. Van de acht interlands werd er slechts één gewonnen. IJsland won vijf keer, waaronder de heen wedstrijd in deze kwalificatiepou le (3-0). Dat Oranje zijn laatste twee duels wint, is historisch gezien ook nog geen uitgemaakte zaak. Van de tien duels met Tsjechië won Nederland er slechts drie (vier keer verlies, drie keer gelijk). De enige interland tegen Ka- zachstan werd vorig jaar met 3-1 gewonnen. Turkije heeft een voorsprong van twee punten op Oranje. Om dat de onderlinge balans - door slaggevend bij een gelijk aantal punten - duidelijk in het voordeel van de Turken is, moet Nederland drie punten meer halen in de laat ste twee wedstrijden. Programma Het programma van de laatste speelronde: 10 oktober: 18.00 uur: Ka- zachstan - Nederland en 20.45 uur: Tsjechië - Turkije. 13 oktober: 20.45 uur: Neder land - Tsjechië en Turkije - IJs land. Real Madrid. En Heitinga bij Atlé- tico Madrid en Nigel de Jong bij Manchester City. In het Berna- beu stadion, in dat maagdelijk witte shirt, hadden ze hun car rières willen vervolmaken. Maar in plaats daarvan volgde een knik, waarvan eigenlijk alleen Sneijder en Robben zich nog vol ledig hebben kunnen herstellen. Die wonnen nog de Champions League bij hun volgende club en werden gekozen in een Europees- of Wereldelftal van het Jaar. Hun mooiste wedstrijd sa men? Wat mij betreft toch die kwartfinale in 2010 tegen Brazi lië. De ommekeer in de tweede helft. De ontlading. Nu is hun tijd bijna op. Of hij is voor som migen al voorbij. Ze zullen vast niet allemaal tegelijk afzwaaien Je ziet het, je voelt het, Oranje wordt steeds meer een eilandenrijk. Individuele koninkjes uit nieuwe generaties Persie onttroont. Van der Vaart is tussen 2010 en 2012 een tijdje inte rim-aanvoerder geweest. En in die rol werd hij steeds standaard na 70 minuten gewisseld. Daarin zit hem meteen een stukje tragiek. We zwaaien bin nenkort ook een generatie uit die in hunkering is blijven hangen. De hunkering naar persoonlijke erkenning, die je het meest duide lijk proeft bij Van Persie. Op het WK in Brazilië waagde een ver slaggever van Trouw het om te vragen of Van Persie al een paral lel zag met Gullit in 1988 bij het EK? Die was toen aanvoerder van Oranje in de schaduw van een ontketende Van Basten. Van Per sie reageerde als door een adder gebeten. Diep verontwaardigd. Het woord schaduw, hoe durfde deze man. Hij had toch al drie keer gescoord? Amper één zomer later heeft Van Persie (32) zijn ontslag gekre gen bij Manchester United. Zoals Sneijder, Robben, Huntelaar en Van der Vaart dat eerder in hun loopbaan kregen als spelers van als Oranje dit EK misloopt, maar voor wie nog even doorgaat, zal het sowieso nooit meer hetzelfde zijn. Je ziet het, je voelt het, Oran je wordt steeds meer een eilan denrijk. Met individuele koninkjes uit nieuwe generaties. Frank de Boer en een jonge Van der Vaart, die spraken letterlijk en figuurlijk eik aars taal, ondanks het verschil in leeftijd. Cocu en Van Bommel ook. Een corrigerende opmerking werd gemakkelijk gemaakt. En door de ontvanger werd kritiek niet meteen persoonlijk geno men. Maar Robben en pakweg Memphis of Jetro Willems, die hebben buiten hun voetbaltalent om helemaal niets gemeen. Dat zijn nu totaal verschillende werel den in één kleedkamer. EK in Frankrijk. Hoe negatief de opinie ook mag zijn, en hoe wan kel het draagvlak voor Blind, de huidige KNVB-top zit helemaal klem in deze crisis. En voor de duidelijkheid: die situatie heeft Van Oostveen volle dig zelf gecreëerd, gedekt door de Raad van Commissarissen. De po litieke, 'veilige' aanstelling van Hiddink en de daaraan gekoppel de benoeming van Blind, ze heb ben Oranje en de KNVB schaak mat gezet. Alle dominosteentjes duwden elkaar omver. Het falen van de één, besmette het functioneren van de ander, en andersom, letter lijk van het voetbalveld tot de top van de organisatie. Het ontslag van Hiddink was weliswaar onvermijdelijk, het za delde Blind automatisch met een haast onmogelijke erfenis op. Als medeverantwoordelijke voor het Hiddink-debacle moest hij Oran je zien vlot te trekken richting twee cruciale wedstrijden, zon der volwaardige ervaring als hoofdcoach, en met slechts één volwaardige tactische training tot zijn beschikking. Dat kon wel eens mis gaan - en dat ging het, en niet zo'n beet je ook. Eerst was er nog de tegen slag van de geblesseerde Arjen Robben en de rode kaart van Bru no Martins Indi, momenten die de wedstrijd tegen IJsland volle dig in de war schopten. Maar vier dagen later viel er geen excuus meer te bedenken, toen Oranje van het veld werd gevaagd door een matige Turkse ploeg: 3-0. De gevolgen zijn navenant. Danny Blind zou weieens de ge schiedenis in kunnen gaan als de bondscoach die (mede)verant- woordelijk is voor de meest ont luisterende kwalificatiecampag ne aller tijden, maar tegelijk wordt hij geacht om Oranje te re animeren richting de toekomst, juist op een moment dat de top- generatie Robben-Sneijder-Van Persie het einde ziet naderen. Metaforisch gesteld: het Neder lands elftal staat de komende tijd voor een ingrijpende hartopera tie, maar de chirurg verkeek zich al op de eerste röntgenfoto's. Het maakt de crisis bij Oranje alleen maar pijnlijker en com plexer. De komende maand wordt het wachten op de duels met Kazachstan (10 oktober) en Tsjechië (13 oktober), als de twee laatste strohalmpjes voor Oranje en de KNVB. Gaat het daar defini tief mis, dan zijn er slechts twee opties over. Ofwel de Raad van Commissa rissen van de KNVB grijpt in en stuurt Van Oost veen weg, diens exponent Blind moge lijk meesleurend in zijn val. Of wel alles blijft zoals het is, met al le risico's op een sfeer van negati visme en achterklap, gevoed door de genadeloze publieke opinie. In beide gevallen staat het Ne derlandse voetbal voor een onze- BUITENLANDSE MEDIA OVER ORANJE DINSDAG 8 SEPTEMBER 2015 KONYA. Wil Oranje een kans hou den op het bereiken van de play-offs, dan moet het de laatste twee EK-kwalificatiewedstrijden winnen en hopen dat Turkije mini maal drie punten verspeelt. Onmo gelijk is dat niet, want de concur rent in de strijd om de derde plaats in poule A heeft tegen zijn laatste tegenstanders Tsjechië en IJsland een negatieve balans. hangen in hunkering De Turkse kranten waren euforisch na de overwinning op Oranje. De Turkse spelers kregen voor hun prestatie van zondag allen een tien (foto). De spe lers van Nederland werden wat minder gewaardeerd. Dertig jaar na een ge mist EK in Frankrijk lijkt de geschiedenis zich te herhalen, schrijft de Franse krant L'Équipe. 'Theo retisch heeft het Ne derlands elftal nog een kleine kans - ge zien het moeilijke programma van Tur kije - maar het is de vraag of het de man nen lukt.' Bij de Belgische krant De Standaard komen speculaties over een vertrek van Blind al ter sprake: KwiyaTwfcuArene AntoqiQ Mateu Lal Caotianüevii, Roberto d| Pakmar (ispanyaj 23 volkans. 2 Jener 4 Serdar 3 H.Balta 18 Caner 8 Sdfuk 1Ê Q«n TVfan than 10 7 OÉUZl 21 okay (Dk.83) 10 5 H.Calhanoêlu 10 15 M.Topal (Dk.65)l0 10 Arda 10 20 volkan (Dk.57) 10 17 Burak 10 TAFtfiiT«rtn YEDEKLER 1 Gillessen 5 2 Van der Wiel 5 3 De Vrij 5 18 Wijnaldum iDk 46> 5 4 Brums 4 0 Blind 4 15 De Jong (Dk.74) 5 5 Riedewald 5 7 Ktaassen 4 10 sneijder 5 11 Narsingh 5 17 Promes (Dk.69) 4 9 van Persie 4 8 Depav 4 TJ* Oanny BUnd 'Na de match werd er dan ook al volop gespeculeerd over het ontslag van de gewezen Ajacied.' Samen met Guus Hiddink zorgde Blind voor vier nederlagen in één EK-campagne. Het Spaanse dagblad Marca spreekt dan ook van een nacht merrie (pesadilla) voor 'Holanda'. En volgens de Frankfur ter Allgemeine staat Oranje klaar om 'knock-out' te gaan. Wat dat betreft is het verdict van De Standaard wat mil der, ook na de 'pijnlij ke' 2-0 van Arda Tu- ran: 'Het hoefde nochtans allemaal niet zo te lopen. Oranje deed het niet vreselijk slecht, voet balde een aantal kan sen bij elkaar - Robin van Persie en Georgi- nio Wijnaldum wa ren nog het dichtst bij een doelpunt - en bleef negentig lang zijn best doen.' Goede reden voor Match of the Day- presentator Gary Li- neker om al tijdens het duel zijn verba zing te uiten: 'What the hell has happen ed to Holland?'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 17