4 Toekomst Oranje onzeker, 16 Nu Oranje het EK dreigt te missen, komt er een Luxemburgs voetbalelftal geveld door pastamaaltijd in Minsk Snelheidsduivel Balotelli betrapt Spaanse ploeg mijdt Bernabeu Stam geschorst na scheldpartij De rol van de 'Grote Vier' lijkt voorbij. Waar zullen zij om worden herinnerd? Een persoonlijke mijmering. De meerderheid van het nationa le elftal van Luxemburg is ziek. Liefst zestien van de twintig spe lers zijn niet goed geworden na het eten van een gezamenlijke pastamaaltijd. De bolognesesaus over de spaghetti in het spelers hotel in Minsk zou de boosdoe ner zijn en bovendien ertoe kun nen leiden dat het EK-kwalifica- tieduel van vanavond tegen de Wit-Russen niet door kan gaan. De spelers hebben volgens de Luxemburgse voetbalbond vrese lijke buikpijn en brachten na de gewraakte maaltijd uren door op het toilet. De Italiaanse kost werd daags na de zeldzame over winning op Macedonië (1-0) ge nuttigd. Slechts vier spelers zijn nog gezond. De Luxemburgse voetbalbond heeft al contact op genomen met de Europese voet balbond UEFA, om te kijken of het duel met de Wit-Russen ver plaatst kan worden. De Spaanse voetbaldbond heeft besloten om de oefeninterland tegen Engeland op 13 november in Alicante af te werken en niet zoals gepland in Bernabeu, het stadion van Real Madrid. Dit na dat Gerard Piqué tijdens het EK-kwalificatieduel met Slowa kije (2-0) uitgejoeld werd door een deel van het publiek in Ovie- do. Spaanse voetbalfans verwij ten de Barca-verdediger zijn en gagement voor de onafhankelijk heid van Catalonië. De Spaanse voetbalbond vreest voor een her haling van dat scenario in Ma drid en wijkt uit. NAC moet het zondag in in Maastricht tegen MW doen zon der Ronnie Stam. De Bredanaar is voor twee duels, waarvan een voorwaardelijk, geschorst we gens het beledigen van toeschou wers na afloop van de wedstrijd in de eerste divisie tegen Hel mond Sport. Stam en zijn club gingen gisteren akkoord met de schikking. Volgens de aanklager heeft Stam eind augustus na de wedstrijd, die na een late gelijk maker van NAC in 1-1 eindigde, grove en beledigende teksten geuit richting het publiek. Dat hadden getuigen verklaard. Slechte dag Lotto-Jumbo in Tour of Brittain Voor LottoNL-Jum- bo was het gisteren een slechte dag in de Ronde van Groot-Brittannië. Moreno Hofland viel uit met een rugbles sure en Brian Bulgac werd na een valpar tij afgevoerd naar het ziekenhuis. Ook Nick van der Lijke stapte af. De Tsjech Petr Vakoc won de tweede etappe. Bolt zegt af voor Memorial Van Damme Usain Bolt zal vrij dag niet meedoen aan de Diamond Lea gue-wedstrijd Me morial Van Damme. De sprinter is ver moeid en heeft een einde aan zijn sei zoen gemaakt. Bolt zou in Brussel mee doen op de 200 me ter. De Jamaicaan was op de WK goed voor goud op de 100, 200 en 4x100 meter. Hughes onthult dopingaffaire na twintig jaar Oud-wielrenster en -schaatster Clara Hughes heeft be kend dat ze in 1994 bij het WK wielren nen positiefis getest op het verboden mid del efedrine. Het werd door de autori teiten verzwegen, meldt de Canadese medaillewinnares op zowel de zomer- als winterspelen in haar biografie. KONYA. In het vliegtuig terug uit Konya kwamen gisteren de herin neringen boven. Aan Wesley Sneijder, het bra- vouremannetje, dat voor zijn eer ste EK in 2004 zei: „Of ik mezelf hier al achter Michael Ballack aan zie lopen? Nee, hoezo, die Ballack moet maar achter mij aan." Aan Arjen Robben, man van de drive. Hij liet zich eens in Mü- nchen fotograferen. Het bovenlijf bloot, rood-wit-blauwe vlag om zijn middel. En vol passie het Wilhelmus zingen. Aan Robin van Persie, de sti list en aan een van zijn eerste in terlandgoals in Bulgarije. Ja, zelfs een glimlach om de herinnering aan Rafael Van der Vaart, de meest relaxte van het stel, leunend tegen de kleedka merdeur in Skopje na een gesto len zege. Binnenkort hebben we alleen de foto's nog van een generatie die de laatste tien, elf jaar het ge zicht van Oranje heeft bepaald. Ook andere dertigers zoals Nigel de Jong, John Heitinga, Dirk Kuyt en Klaas-Jan Huntelaar ho ren daarbij. Ze hebben veel ver maak geboden. Ook ergernis op gewekt, maar altijd stof gebracht voor boeiende verhalen. Als ver slaggever ben ik bij al hun inter lands geweest. Letterlijk, met pen en papier op de tribune. Van alle 117 interlands van Sneijder er slechts twee gemist. Altijd in hun spoor de wereld over. Van Ierland tot Australië. Van China tot Tunesië. Van Rusland tot Zuid-Afrika. Drie EK's, drie WK's. Eén finale. Twee halve fina les. Diverse keren kippenvel en één bronzen plak. Hun geluk is mede geweest dat de sleuteloverdracht met hun voorgangers geleidelijk aan kon verlopen. Zij hebben geen machtsvacuüm meegemaakt in Oranje zoals de generatie Gul- lit-Van Basten-Rij kaard-Koeman. Die groep miste eerst twee toer nooien voordat ze zelf het grote podium betrad. Toen Robben en Sneijder op Koninginnedag 2003 in Oranje debuteerden, was Phil lip Cocu nog op zijn top. En in de as van Oranje stonden ook Van der Sar, Frank de Boer, Stam en Van Nistelrooy. Stefan de Vrij, een talentvol verdediger, maar hij is nog niet zover dat hij Oranje kan leiden Nu dreigt er opnieuw een gat zoals in de jaren tachtig. Van Per sie dronk gistermorgen op het vliegveld van Konya koffie met Stefan de Vrij. Best een talent, de ze centrale verdediger. Maar niet zover dat hij Oranje kan leiden. De Vrij, Daley Blind, Kevin Strootman als hij nog terugkeert op niveau: ze kunnen zomaar de komende twee toernooien mis sen en dan zijn ze in de zomer van 2020 alweer rond de 30 jaar. Tegen die tijd zijn ze zélf op weg naar het einde van hun interland loopbaan. Over leiderschap gesproken trouwens, daar horen wel kriti sche kanttekeningen bij als het gaat over Van Persie, Sneijder co. Ze trokken (en trekken) de kar, maar hielden (houden) geen teams bij elkaar zoals eerder Koe man, Frank de Boer of Van Bom mel. Sneijder als aanvoerder van Oranje afgezet door Louis van Gaal. Danny Blind die nu Van De avond viel over Ko nya, iets verderop toe terden de Turken er vro lijk op los, toen Bert van Oostveen een statement gaf in de catacomben van het stadion. „Geen discussie, ik sta volledig achter de bondscoach en zijn staf', zei de KNVB-directeur, met een uitgestreken gezicht. Ja, nogal wiedes. Dat was zogezegd een mooie boel geweest: als Van Oostveen na twee wedstrijden de trainer had geslachtofferd die hij zelf nota be ne tot 2018 heeft vastgelegd. De man voor wie hij Guus Hiddink deze zomer ontsloeg - en die hij eind 2013 al aanwees als de ideale bondscoach voor de toekomst. Natuurlijk wordt Danny Blind niet weggestuurd door Van Oost veen. Nu niet, en ook volgende maand niet, mocht Oranje dan de finitief zijn uitgeschakeld voor het Sport VOETBAL Mario Balotelli mocht terugkeren bij AC Milan als hij zich zou gedra gen. De spits moet na twee weken al vrezen voor maatregelen. 'Super Mario' is zijn rijbewijs kwijt omdat hij 90 reed waar 50 was toegestaan. VOETBAL VOETBAL WIELRENNEN ATLETIEK WIELRENNEN Generatie blijft door Maarten Wijffels Wesley Sneijder (I) en Robin van Persie balen na de tweede treffer van Turkije zondag in Konya. foto ANP Danny Blind, opgezadeld met een onmogelijke erfenis. foto ANP ANALYSE SJOERD MOSSOU

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 16