Maker blij met sloop kunstwerk Engels tv-jurylid bekent moord in Amsterdam NIEUWS 15 Een officiële naam heeft het niet, maar Van Munster noemt zijn werk tussen het stadshuis en het oude hoofdpostkantoor zelf De Nooduitgang. De twee enorme granietblokken maskeren immers het noodluik en de luchtinstalla- tie van de atoomkelder eronder, ooit aangelegd om het stadsbe stuur en de telefooncentrale van de toenmalige PTT een veilig heenkomen te bieden in tijden van oorlog. „Het was destijds een leuke en spannende opdracht", zegt Van Munster. Maar inmiddels wil hij niet meer met het object worden geassocieerd. Daarom ontbreekt niet alleen een naambordje op de Coolsingel, ook op internet is geen enkele link tussen werk en kunstenaar meer te vinden. De sporen zijn met succes gewist. De Nooduitgang verkeert al jaren in erbarmelijke staat. Het beton is vervuild, de lichtlijnen zijn ver vangen door zwarte randen, de ku bussen zijn beklad en tegen de ho ge fundering zijn goedkope klin kers gelegd. „Het lijkt wel een graf heuvel", zegt Van Munster. Toen in 1993 de bekendste straat van Rotterdam weer werd strakgetrokken, werd Van Mun ster gevraagd een nieuw ontwerp te maken ter renovatie van zijn werk. „Ik vond het een eer dat ik 'Een kunstwerk dat niet meer wordt onderhouden, moet je gewoon weghalen' opnieuw gevraagd werd, maar de toenmalige wethouder vond het te duur." Inmiddels staat de Cool singel weer aan de vooravond van een grootscheepse herinrichting en moet het beeld nu helemaal wijken. Van Munster vindt het al lemaal prima. „Een kunstwerk dat niet meer wordt onderhouden, moet je gewoon weghalen." Sokolec plekken gezocht. Tevergeefs. Oud-burgemeester Hans-Peter Haustein van de gemeente Deutschneudorf in het ertsge bergte in Saksen heeft er zelfs zijn levenstaak van gemaakt. Haustein zoekt sinds de jaren '90 in de schachten en gangen van verlaten lokale mijnen. Hij is er van overtuigd dat hij hier op een dag de vondst van de eeuw zal doen. De meeste nazi-schatten zijn aan het einde en kort na de oor log teruggevonden. Befaamd is de vondst, in april 1945, door Amerikaanse GI's, van een enor me goudschat in een zout mijn-complex bij Merkers, in de regio Thüringen. Behalve duizen den goudstaven en gouden mun ten hadden de nazi's hier kunst schatten uit Berlijnse musea op geslagen - waaronder de wereld beroemde buste van Nefertiti - uit angst dat ze door het opruk kende Rode Leger zouden wor den ontdekt. Op allerlei plaatsen had Hitier zijn uit heel Europa geroofde kunstcollectie onder laten breng en: van het Beierse sprookjesslot Neuschwanstein tot de uitge strekte zoutmijnen van Altauss- see, in Oostenrijk. De legendari sche Amerikaanse Monuments Men, de speciale geallieerde kunstbrigade die in de voorste li nies meetrok, wisten veel van die kostbaarheden rond het einde van de oorlog op te sporen. Maar ze vonden niet alles. In de twee jaar dat hij hier rond zwierf en zelfs als prostitué werk te, zou hij in het centrum van de hoofdstad zijn aangevallen door een 'wat oudere man met een mes'. „Duidelijk een junk. Ik moest me om draaien en alles wat in mijn tas zat aan hem ge ven", zegt De Mooi die in Engeland vooral bekend is als panellid van een quiz. De Mooi zou daarna zijn ontsto ken in woede en de man een paar klappen hebben gegeven om hem vervolgens in de gracht te duwen. „Ik geloof zeker dat ik hem heb vermoord", zegt De Mooi in het boek My Journey From the Streets to the Screen. Maar ook zegt De Mooi: „Ik heb geen idee wat er met hem is gebeurd." Veel details over waar de 'moord' plaatsvond, geeft hij niet. Het Openbaar Ministerie in Am sterdam zegt dat de zaak nu ver jaard zou zijn. „Sinds een aantal jaar kunnen moordzaken niet meer verjaren, maar dat geldt nog wel voor moorden uit 1988", zegt Evert Boerstra van het OM. De po litie Amsterdam gaat wel in de ar chieven op zoek of er iets te vin den is over onopgeloste zaken uit 1988 of lijken in de gracht. „Al kan die junk ook gewoon weer uit de gracht zijn geklommen", zegt een woordvoerster. CJ De Mooi (wiens ech te naam Joseph Connagh is, zijn artiestennaam ver zon hij toen hij als model ging werken in Nederland) wil niet reageren. Zijn ma nager zegt dat er afspraken zijn met Britse kranten en dat meer de tails zullen volgen. „Over het boek én over deze zaak." In de moordlijst van misdaad journalist Henkdrik-Jan Korterink komt één zaak voor 'die het zou kunnen zijn': Op 1 juni 1988 werd in het IJ het lichaam gevonden van een onbekende man. DINSDAG 8 SEPTEMBER 2015 door Yvonne Keunen ROTTERDAM. Zijn kunstwerk staat al 40 jaar pontificaal op de Rotter damse Coolsingel, maar binnen af zienbare tijd moet het wijken voor een nieuwe zijstraat, jan van Mun ster (76) is er niet rouwig om. Wat de internationaal werkende en in Oost-Souburg woonachtige beeld houwer betreft was zijn werk al veel eerder gesloopt. Jan van Munster beeldhouwer illustratie Jamie Groenestein en Mark Reijntjens Wlodarz Jugowice <g> Sobon Osowka Ondergronds nazi-project Kunstwerk 'De Nooduitgang' aan de Coolsingel. foto Sanne Donders Fotografie De foto van de beruchte nazi-trein prijkt inmiddels op T-shirts met daar bij de opdruk WAUbrzych (Met de AU van aurum ofwel goud. door Victor Schildkamp ROTTERDAM. De Engelse tv-per- soonlijkheid CJ de Mooi 'bekent' in een boek over zijn leven dat hij ie mand heeft doodgeslagen in Am sterdam. Dat zou zijn gebeurd in 1988, toen de nu 45-jarige De Mooi door Amsterdam zwierf.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 15