Toeristenbranche in Poolse stad vaart wel bij geruchten over nazischat 14 NIEUWS Polen is plots het walhalla voor schatgravers. Na geruchten dat er een nazi-trein vol kostbaarheden staat, wordt de stad Walbrzych overspoeld door gelukszoekers. •v - - - Goudkoorts heerst in Walbrzych. De Poolse stad vaart wel bij het verhaal van een Duitser en een Pool, die be weren te weten waar de mytholo gische trein zich bevindt. Namelijk in een onderaards gangenstelsel bij het Poolse stadje, om precies te zijn bij kilometer- paal 65 van het spoor tussen de steden Wroclaw en Jelenia Gora. De hotels van Walbrzych doen goede zaken. Niet alleen schatzoe kers, ook toeristen en journalisten weten de stad plotseling te vin den. De toeristenbranche springt er handig op in. Menig toerist loopt al rond in een T-shirt met de goudtrein die, omgeven door vleermuizen, onder stoom uit zijn onderaardse schuilplaats rijdt. Er onder staat ffwAUbrzych. AU is de scheikundige afkorting van aurum, oftewel goud. Onder de hashtag in koeienletters Explore Walbrzych, (ontdek Walbrzych). Er valt ongetwijfeld heel wat te ontdekken in Walbrzych, maar van de goudtrein ontbreekt nog al tijd elk spoor. Een lot dat veel nazi- schatten is beschoren. Van de we reldberoemde Russische barn steenkamer tot de kostbare collec tie Franse impressionisten van de Hongaars-joodse baron Hatvany: nog altijd wordt overal ter wereld gezocht naar kunst die door de na zi's werd geroofd en die na de Tweede Wereldoorlog spoorloos verdween. Een van de paradepaardjes die de gouddelvers in de trein hopen aan te treffen, is de Russische barnsteenkamer, die zo'n 150 mil joen euro waard is en het 'Achtste Wereldwonder' werd genoemd. Naar diezelfde barnsteenkamer, die door de nazi's werd gestolen uit het Catharinapaleis bij Lenin grad, is al op 130 verschillende Het nazi-goud in de Stolpsee 18 kisten met roofgoud, gedumpt in dit meer. Rijksmaarschalk Herman Göring, had dit zich toegeëigend. De verborgen trein bij Walbrzych In een dergelijke gepantserde trein zouden nazi's een miljoenenschat verborgen hebben. Monuments Men De legendarische Monuments Men, de kunstbrigade van het Amerikaanse leger, heeft aan het eind van de oorlog veel kostbare schatten opgespoord. Befaamd is de vondst van een enorme hoeveelheid goud in een zoutmijn bij Merkers in de deelstaat Thüringen. De goudschat van slot Falkenstein SS-troepen zouden tussen oktober 1944 en maart 1945 veel goud aan de voet van slot Falkenstein begraven hebben. Ook een goudtrans port uit München in 1945 zou hier zijn gelost. De collectie-Hatvany Honderden schilderijen van meesters als Cézanne en Monet en duizenden tekenin gen uit het bezit van de joods-Hongaarse baron Ferenc Hatvany-Deutsch werden door de Duitsers geroofd. De collectie (geschat op 800 miljoen euro) zou ergens in de zoutmijnen van het Oost-Duitse ertsgebergte verborgen liggen De 'Rommel-schat' Veldmaarschalk Rommel zou van zijn expedities in Noord-Afrika oorlogs buit hebben verscheept richting Duitsland. De boot zonk bij Corsica. Of de schat werkelijk bestaat, is niet zeker. Er is wel een spannen de film van gemaakt Geheimzinnige goudtrein blij ft spoorloos door Wierd Duk

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 14