Een verre nazaat van Surinaamse slaven en ooit een enthousiaste Leidse corpsbal NIEUWS 11 Met zijn aanstelling morgen in Almere is Franc Weerwind 's lands eerste zwarte burgemeester van een grote stad. \-2S% -34% -49% 3 dagen in de prachtige EifeIoto gemeente4lsdagen Hartje Sauerland 4 dagen Pal aan de Moezel Voor sommigen doet het er niet toe. Niks. Helemaal niks. Zo her haalt lokaal politicus Jan Lems (fractievoor zitter D66 Almere) een paar keer dat de kleur van de nieuwe burgemeester 'van generlei belang' is geweest. „Van de dertien sollicitanten waren er zes benoem baar. En Franc is het geworden om dat hij de beste was. That's it." Maar anderen. Die staan te jube len. 'Zo tróts', gloeit Madsy Mos- sel-Breeveld (voorzitter van de lokale Surinaamse Senioren Vereniging) over de benoeming van de zoon van ouders die in de jaren vijftig vanuit Paramaribo naar IJmuiden voeren. „Geweldig voor de Surinaamse ge meenschap." Roy Ho Ten Soeng, de eerste allochtone burgemeester (van Venhuizen), noemt het zelfs 'histo risch' en 'natuurlijk een doorbraak'. Ho Ten Soeng was het, die Franc Weerwind bij een eerdere aanstel ling in Noord-Holland al tot 'Obama van Velsen' uitriep. Het blijkt een kle verig etiket, want ook de Almeerse Mossel heeft het over de 'Obama van Almere'. De link met de meest fameu ze politicus ter wereld zit 'm er vol gens Ho Ten Soeng niet alleen in 'dat Weerwind iets doet wat eerder onbe reikbaar leek'. Het zit 'm ook in het atletische pro fiel (Weerwind was vroeger een goe de amateur-kickbokser, vertelt broer John). De rijzige gestalte. Het makke lijke praten. 'De Leidse bek' noemt jaarclubgenoot/huisgenoot Alexan der Bolomey dat. Maar volgens broer John had Franc het al als tiener. „We werkten toen met veel jongens als ober in het brugrestaurant bij de A4. Als ons iets niet beviel aan het mana gement schoven we altijd Franc naar voren. Die kon het altijd wat netter verwoorden dan de rest." Geboren in Amsterdam groeit Franc Weerwind in het door en door witte Nieuw-Vennep op. Volgens John zijn ze er 'het tweede Surinaam se gezin'. „Toch waren we geen bezienswaardigheid. Mensen kenden ons al van jongs af aan. Op het voetbalveld, ja, daar werd wel eens geschol den. 'Schop die zwar te'. Maar discrimina tie; daar kwamen we pas mee in aanra king toen we ouder werden. Werden we niet toegelaten in een disco. Dat was hard." Thuis werd er niet op hun afkomst gehamerd. Va der (hoofdverpleegkundige) en moeder (lerares Neder lands) benadrukten dat 'ze gewoon hun best moesten doen'. „Natuurlijk ging het wel eens over Suriname, maar het voerde niet de bo ventoon. We hebben nooit het idee gekregen dat we an ders waren dan de rest. We kregen een Nederlandse op voeding." Franc Weerwinds cv ver schilt ook in niks van witte notabelen met dezelfde ambi ties. Bestuurskunde in Lei den. Lid van een politieke partij: D66. Getrouwd met de oer-Hollandse Ilse Over- zier uit IJmuiden. Een zoon en dochtertje inmiddels. Ge staag opgeklommen vanuit een functie als adjunct-ge- meentesecretaris. Hij werd zelfs, net als zoveel andere 'boys' in het old-boys-network, in Lei den lid van een studenten vereniging. De beroemd ste van allemaal nog wel: Minerva. In precies het jaar -in 1987- dat ook kroonprins Willem-Alexan der daar arriveerde. Weer wind was er 'een van de weinige gekleurde jongens' volgens clubgenoot/ vriend Joost Quant, ABOUTALEB, MAAR WIE VERDER NOC? maar dat was een 'totaal non-issue'. „We hebben het er nooit over ge had." Het lidmaatschap was geen toeval. Volgens Ho Ten Soeng is Weerwind zich er altijd van bewust van geweest dat het 'niet alleen papieren zijn' die een carrière maken. „Dat is iets wat ik allochtone jongeren altijd heb pro beren bij te brengen: het gaat ook om je netwerk. Je talent om te kunnen lobbyen." De interesse voor zijn donkere fa miliegeschiedenis, Weerwind is een bekende slavennaam, kwam volgens broer John pas later. Franc werd op verzoek van Ho Ten Soeng bijvoor beeld bestuurslid van de Stichting Vriendschapsbanden Nederland-Suri- name. En later voorzitter van het Na tionaal Instituut Nederlands Slaver nijverleden en Erfenis (NiNsee). In die tijd pleitte hij voor meer aan dacht voor die pijnlijke historie. Het voorzitterschap heeft hij inmiddels neergelegd. Niemand, ook niet binnen NiNsee, gaat ervan uit dat hij als bur gemeester met zo'n onderwerp op de trom zal roffelen. Bestuurslid Marian Markelo: „Hij is nooit van het con frontatie zoeken geweest." Jerry Afriyie, die deel uitmaakt van een jongere, activistische stroming, noemt Weerwind 'iemand die een ba lans zoekt tussen het establishment en de emoties van de zwarte gemeen schap." Afriyie verwacht van Weerwind 'ook helemaal geen acties' tegen bij voorbeeld Zwarte Piet. „Ik ben de ac tivist. Hij de burgemeester. Hij heeft een andere rol." Madsy Mossel (Suri naamse Senioren Vereniging): „Ik zeg tegen alle mensen hier: hij zal burge meester moeten zijn voor alle bewo ners van Almere. Niet alleen voor de Surinamers." Zo zal er, zegt D66-fractievoorzit- ter Lems, evenmin 'spanning' ont staan tussen hem en de grote PW-fractie in Almere. „In Den Haag kruisen D66-leider Pechtold en PVV-leider Wilders vaak de degens, zeker, maar hier moet Franc Weer wind boven de partijen staan. Dat kan hij." Weerwind werd unaniem voorge dragen door de vertrouwenscommis sie onder voorzitterschap van de PVV. D66'er Lems: „De PVV zal hem uittesten. Daar maak ik me geen illu sies over. Maar het vertrouwen is er." O V00rdeeluitjes.nl Laagste prijsgarantie Voordeeluitjes.nl/8-9 085 760 5 760 p.p.p.a. p.p.p.a. p.p.p.a. DINSDAG 8 SEPTEMBER 2015 Obama van de polder door Eefje Oomen Volgens de vroegere VNG-ambassadeur Roy Ho Ten Soeng heeft de recente geschiedenis nog maar 'een handjevol' gekleurde burge meesters opgeleverd. Daar hoort de Marokkaanse Ah med Aboutaleb (Rotter dam) natuurlijk bij, maar ook de Surinaamse Joyce Sylvester (Naarden), de Suri naamse Headly Binderhagel (Nuth), de half-Surinaamse Dagmar Oudshoorn (Uit hoorn), de half-lndische Tjeerd van der Zwan (Hee renveen). Ho Ten Soeng -Chinees/Surinaams- was zelf de allereerste allochto ne burgemeester: in Venhui zen (2000) en Medemblik (2005). „Er zijn een soort ongrijpbare uitsluitingme chanismen die het allochto nen moeilijker maakt naar de top te komen. Maar al lochtonen moeten zelf ook meer investeren in een net werk, in het lobbyen." Foto: gemeente Velsen www 3x overnachten in Reil bij ****Boutique Hotel Villa Melsheimer 3x uitgebreid ontbijtbuffet 3x 2-gangendiner gratis parkeren aankomst op alle dagen 149 2x overnachten in Simmerath (Monschau) bij ****Hotel Eifelgold Rooding 2x uitgebreid 'sekt'-ontbijt 2x 3-gangendiner gratis gebruik van zwembad en sauna aankomst op alle dagen 99 3x overnachten in Andreasberg-Bestwig bij ***Hotel der Hollander 3x ontbijt 3x diner aankomst op: zo, ma, di 95 wo, do, vr, za 105 Aanbiedingen zijn geldig t/m 31 december 2015. Exd. boekingskosten (vanaf 9,50) en door de hotels te heffen stads- en toeristenbelasting. Kijk op Voordeeluitjes.nl voor alle voorwaarden. Bellen is lokaal tarief

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 11