'Slimme meter is aan opmars bezig Douane schenkt Zierikzee kanon rj\ van twee vrijwilligers kan 't Hert weer uren maken SCHOUWEN-DUIVELAND 9 Fien en Jos op de kar naar de molen cesvol hebben afgesloten. Jos: „Weerkunde is van belang, maar ook dingen als materiaalkennis. En veel uren draaien, ook op ande re molens in het land." Met nu twee nieuwe gediplomeerde mole naars in de buurt kan ook 't Hert weer uurtjes gaan maken. „Dat is beter voor de molen zelf, maar het is ook leuk voor de mensen die langsfietsen en even binnenko men", zegt Jos. De ultieme molenbeleving voor Fien? „Het moment dat je gaat ma len. Als je alles goed hebt staan en de wieken gaan fluiten en de ste nen zingen." In ieder geval bij De Lelie, waar de vorm van de wieken een fluittoon voortbrengt en er nog echt gemalen wordt voor meel. Ook daar draait Fien nog re gelmatig. Molenaarske noemt ze zichzelf, naar een vroeger gebruike lijke vrouwelijke vervoeging zoals herbergierske. Voor zover Fien weet, telt Zeeland op dit moment maar twee vrouwelijke molenaars. Beresterk hoefje als molenaar vol gens haar niet te zijn. „Je moet niet van watjes zijn gemaakt, maar de wind doet veel van het werk." Mannelijk of vrouwelijk maakt haar weinig uit, maar méér mole naars... daar wil ze wel nadrukke lijk voor pleiten. „Die zijn hard no dig, zodat er in alle molens weer beweging komt." ELLEMEET. Op initiatief van de dorpsraad Ellemeet worden mole naar Jos en molenaarske Fien van daag (verzamelen om 9.00 uur op het pleintje aan de Dorpsstraat) per oude moolkar naar hun mo len 't Hert gebracht. Nou ja, hun molen? De uit 1748 stammende grondzeiler is eigen dom van Maarten Dijkman (80) uit Burgh-Haamstede, telg uit een bekende Schouwen-Duivelandse molenaarsfamilie. Overgrootvader, grootvader, ooms zaten allemaal in het vak. Op een gegeven moment had de familie er negen in eigendom. Al leen Dijkmans vader koos een an der beroep en zijn zoon Maarten volgde hem op. Toen Maarten met zus en broers de molen in El lemeet erfde, nam hij de oude ko renmolen onder zijn hoede. Hij is blij met de nieuwe molenaars die de wieken van 't Hert laten draaien. „Ik heb 'm zelf nog gewit dit voorjaar. Zo'n ding kost enorm veel tijd." Het kanon is gebruikt in de eer ste Engels-Nederlandse oorlog (1652-1654) en draagt het stads wapen van Zierikzee. „Mogelijk heeft Zierikzee het kanon be taald," vertelt museumdirecteur Albert Scheffers. „Dat moet nog worden uitgezocht, maar het kwam wel voor dat er een be roep op de steden werd gedaan om een oorlog te bekostigen." Het Zierikzeese vuurwapen maakt deel uit van een batterij van 36, in Amsterdam vervaardig de kanonnen. Ze werden buitge maakt door de Britten en aan boord van hun schip 'London' ge bracht. Dit slagschip zonk in 1665 voor de Britse kust door een explosie in het wapenmagazijn. De Engelse schatduiker Vin cent Woolsgrove bracht in 2007 enkele kanonnen - waaronder twee Nederlandse - boven water. Hij verkocht ze in de VS. Deze week stond Woolsgrove voor de rechter, wegens het verhandelen van staatseigendommen. De Britse douane heeft de ka nonnen geconfisqueerd en de twee Nederlandse overgedragen aan hun Nederlandse collega's. Zij schonken op hun beurt het 'Zierikzeese' kanon aan het Stad huismuseum. Het is nog niet be kend wanneer het kanon wordt afgeleverd. KRUININGEN. Ruim 35.000 Zeeuw se huishoudens hebben volgens Delta Netwerkbedrijf al een 'slim me meter' in de meterkast han gen. Daarvan zijn er ruim 22.000 in het jaar 2015 aangesloten. De bedoeling is dat alle Neder landse huishoudens een slimme meter krijgen aangeboden voor versluis willeboer 2020. In Zeeland biedt Delta Net werkbedrijf vanaf juli op postcode de nieuwe meters aan. Daarbij kreeg Reimerswaal de primeur. Rilland en Krabbendijke beten het spits af, waarna Waarde, Oost- dijk en Kruiningen volgen. Ook in delen van de gemeenten Veere en Hulst zijn inmiddels al aanslui- tingsvoorstellen op de mat geval len en ook al tientallen metersets gemonteerd. Die nieuwe slimme sets (gas en stroom) zorgen er on der meer voor dat de gebruiker geen meterstanden meer door hoeft te geven.Voor wie wil weten wanneer zijn woning aan de beurt is, is het mogelijk dat op internet te controleren. Op www.DNWG.nl kan op basis van de postcode geke ken worden wanneer de woning in gepland staat. ZATERDAG 5 SEPTEMBER 2015 bloed houdt molen draaiend Molenaars Maarten Dijkman, Fien van Reeven, Martin van der Steen en Jos Veenman houden de molen in Ellemeet draaiende, foto Marieke Mandemaker 1748 De grondzeiler uit 1748 is eigendom van Maarten Dijkman (80) uit Burgh-Haamstede, telg uit een Schouwen-Duivelandse molenaarsfamilie. door Willem Adriaansens door Ton van den Nouweland ZIERIKZEE. Bij het Stadhuismu seum in Zierikzee wordt binnen kort een zwaar pakket bezorgd. De douane schenkt het museum een zeventiende-eeuws scheepskanon. V*v Ra De Zompe 2a, Serooskerke 0118 - 629 056 www.versluisenwilleboer.nl Spuikom 23 Kortgene 10 JAAR 2-onder-l kap woning Geweldige locatie! 4 slaapkamers Ruime woonkamer Vloerverwarming Goed geïsoleerd Vraagprijs 247.500,- k.k.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 90