mm Het kan weer eens gaan over wat de PvdA wil 8 NIEUWS Peter Langhout Reizen Hij oogt opvallend uitgerust na de vakantie. Na alle hervormingen, na het ploeteren door de woestijn, hoopt de PvdA-leider Samsom nu te kunnen oogsten. Ineens staat hij er weer, de bevlogen Diederik Samsom, afgelopen donder dag in het Grote-Dikke-Ik- debat. Samsom staat zich emoties toe bij het hemel tergende beeld van de aangespoel de peuter bij Bodrum. Maar waar was fractieleider Samsom de afgelopen maanden? De veelgeplaagde PvdA-leider heeft de camera's de hele zomer gemeden, anders dan de jaren er voor. Intern maakt hij hierover de grap: „Als er gedoe is, kom ik in beeld. Er is blijkbaar geen gedoe meer!" De peilingen zijn nog steeds onverminderd beroerd: ne gen zetels. Eerder deze week, bij de ope ning van het parlementaire sei zoen schieten camera's en micro foons meteen op hem af. „Hoe gaat het, meneer Samsom?" Hij oogt opvallend uitgerust en mon ter. Dat is wel eens anders ge weest. Dat getergde, dat opgejaag de, die grote pupillen. Opgejaagd door adrenaline, terwijl het electo raat achter zijn rug verdampt. Maar nu ziet het eruit alsof er een last van hem is afgevallen. Samsom: „Telkens als ik zei: het komende jaar wordt rustiger dan het jaar ervoor, bleek ik er naast te zitten. Ik ga dus geen voorspellingen doen. Er zijn nog hele grote vraagstukken, zoals de PGB en de klimaatcrisis. Maar: de economie gaat de goede kant op. Nederland komt na jaren knok ken uit de crisis." Nog geen half jaar geleden was de verwachting dat hij zou opstap pen na zijn derde verkiezingsne derlaag op rij tijdens het VVD/ PvdA-kabinet. Het is nog niet heel lang geleden dat Samsom tel- Dat Samsom de storm van de eerste jaren heeft overleefd, komt doordat hij zijn leiderschap deelt 3-daagse busreis Kerstshoppen Londen 7-daagse Kerstcruise Duitsland - MS Prinses Christina Boek nu voordelig de mooiste excursiereizen incl. vele extra's 14-daagse Kerstbusreis Benidorm kens over zijn schouder moest kij ken. Maar het geroep om een ande re leider is verstomd. Aan het be gin van de rit, bij het opstellen van het regeerakkoord, zijn er zo veel pijnlijke maatregelen en her vormingen aangekondigd, dat de latere minister van Financiën Jeroen Dijsselbloem Samsom op een gegeven moment vroeg: „Hoe populair denk je wel niet dat je bent?" Zelfs Dijsselbloem zag hui zenhoog op tegen de tocht door de woestijn. Maar het moest. Ze wilden er iets van maken. Vooral Samsom werd met pek en veren besmeurd. Nu, drie jaar later, is het ook niet onopgemerkt gebleven bij zijn eigen fractieleden dat Samsom na de zomer beter in zijn vel zit. Het is niet alleen dat hij eindelijk normaal vakantie heeft gevierd. Mensen uit zijn inner dr- cle schetsen ook andere oorzaken. Een PvdA-Kamerlid: „We hebben een houding van 'niets meer te verliezen'. Er is 99 procent van het regeerakkoord uitgevoerd. We kunnen nu meerderheden maken met andere partijen op voor ons belangrijke terreinen van arbeid, zorg en onderwijs. We gaan knal len!" De kritiek vanuit de achterban was groot. Er werd gesidderd voor alle hervormingen die nog door de beide kamers moesten. Boven dien stonden er drie verkiezingen voor de deur, die allemaal werden verloren. Voorlopig is er geen ver kiezingsstress. Een andere PvdA' er: „Kom op zeg, negen zetels in peilingen. Slechter kan het niet worden. En we hebben nog ruim anderhalfjaar voor de boeg." De nieuwe situatie maakt ook dat par tijvoorzitter Spekman de PvdA- Kamerleden in de positie kan krij gen waar hij ze al een jaar wil heb ben: ze moeten activistischer wor den. Daarmee worden ze zicht baarder. „We stonden te veel in re- gelstand, we regelden alles achter de schermen", zegt een Kamerlid. Vorige week in het Eindhovense Pullman-hotel heeft Samsom tij dens de fractiedagen geïnventari seerd hoe de zaken er voorstaan. De koopkracht gaat voor bijna ie dereen omhoog, de economie trekt aan, de werkloosheidscijfers dalen langzaam en de overheids financiën staan er behoorlijk voor. Het kan dus eindelijk weer gaan over wat de PvdA allemaal nog wil. Het moderne gezinsleven, ver betering van de toestand in ver pleeghuizen, de klimaatkwestie, het onderwijs. Het zijn in die zin de eerste ontspannen fractieda gen sinds de PvdA meeregeert. Maar ook de WD zal zich wil len profileren en ruimte nemen. Dat is een risico: kan de coalitie dat aan? De hoofdrolspelers in WD en PvdA koesteren nog steeds een gezamenlijk gevoelde opdracht: dit kabinet naar de eind streep brengen. WD-leider Mark Rutte en Diederik Samsom ken nen nog geen onderlinge metaal moeheid. Ze hebben elkaar wel re delijk uitgewoond. „Het jongens achtige idealisme is weg, ze zijn sadder en wiser," zegt een PvdA-minister. Vaak sneuvelen kabinetten in het zicht van de finish als hoofd rolspelers elkaar de neus uitko men. Dat is hier niet het geval. Dat Samsom de storm van de eer ste jaren heeft overleefd, komt doordat hij zijn leiderschap deelt. Het viermanschap dat de PvdA leidt, zaagt niet aan eikaars stoel poten. Partijvoorzitter Hans Spek man, minister van Financiën Jeroen Dijsselbloem, vice-premier Lodewijk Asscher en partijleider Diederik Samsom zeggen alles te gen elkaar en zijn kritisch, zo zeg gen ze zelf. Zo houden ze elkaar scherp, worden kleine dingen niet groot en groeien er geen dubbele agenda's. Bovendien: Dijsselbloem en As scher wekken niet de indruk - en Is Diederik Samsom terug? door Jan Hoedeman De fractieleider werd de afgelopen drie jaar met pek en veren besmeurd. foto Bart Maat/ANP Inclusief Overtocht via de Kanaaltunnel Verblijf in Hotel Ibis London Heathrow op basis van logies en ontbijt Excursiepakket o.a. naar Canterbury, lichttour door Londen o.l.v. een gids en kerstshoppen in Londen Vertrek in nov. en dec. Reiscode: BE41400 Inclusief 6x Overnachting op de MS Prinses Christina op basis van volpension Ontbijt, koffie/thee bij ontbijt en diner Speciaal menu op 25 dec. Entertainment, o.a. bingo en (live) muziek We bezoeken o.a Düsseldorf, Keulen, Koblenz en Bonn, u vaart langs vele monumenten, heuvels met wijnranken, burchten, kastelen en vestingen. Reiscode: Vertrek 22 december BE40635 compleet v.a. Inclusief Verblijf in hotel Benilux Park op basis van volpension Uitgebreide kerstlunch op 25 dec., oudejaarsgala op 31 dec. Excursiepakket t.w.v. 60,- naar, Guadelest, Villajoyosa, Alicante en Valencia o.l.v. een gids, Murcia, het chocolademuseum van Valor, de palmentuin in Elche Reiscode- Vertrek 21 december BE41402 H|| Betaalbaar genieten! Vraag nu gratis de brochure aan! peterlanghout.nl of 0172-468800 advertentiecode: WEGENER36

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 8