iinnr Dr. Zhivago is theater met beeld en muziek Workshops FilmXperienZ Muziek in de bioscoop Filmcollege Paul van Loon leest en zingt Het zijn dankbare thema's in de filmwereld: kunstmatige intelligentie en de manipulatie van het geheugen. 14 a^i 1 Film by the Sea en Stichting Ca- vak bieden een nieuw educatief programma: 'FilmXperienZ'. Tij dens het festival kunnen filmlief hebbers in CineCity workshops volgen op zondag 13, vrijdag 18 en zaterdag 19 september. Hoog tepunt is een masterclass met Erik de Bruyn op de PZC Dag van de Zeeuwse film op zaterdag middag 19 september. Waarna aansluitend Wilde Mossels wordt vertoond. Geïnteresseer den kunnen zich aanmelden via www.cavak.nl/filmxperienz Opening 11 september, 22.15 uur: Swinging Affair Big Band Zaterdag 12 sept., 23.00 uur: Ron- dé bij Spijkerbroekenpremière Rondé won de 3FM Serious Talent Award. donderdag 17 september 22.45 uur: Romi Cage Albumpresentatie met optreden na de film Onderweg. Vrijdag 18 september 22.45 uur: Grandpa Nick Sessieband Brengt repertoire van Amy Wine- house na afloop van de film over de zangeres. Zangeres Shirma Rouse bij slot feest, zaterdag 19 september. Op zaterdag 12 en zondag 13 sep tember kunnen filmcolleges van Film by the Sea worden gevolgd. Het thema is dit jaar 'Op het eer ste gezicht*, over verboden en ge heime liefdes in film en litera tuur. Harry Peters, Stine Jensen en Gerlinda Heywegen zijn de docenten. Zaterdag beginnen Harry Peters en Gerlinda Heywegen met een inleidend college. College 2 op za terdag: Harry Peters over onmo gelijke liefde in de literatuur. Col lege 3 (zondag): Gerlinda Heywe gen over filmische middelen (ca mera, montage) en stijlfiguren. Stine Jensen (college 4 op zon dag) vertelt over Romeo en Julia van William Shakespeare. Woensdagmiddag 16 september spelen kinderboekenschrijver Paul van Loon Andere Snui ters de voorstelling 'De Kunst van het Lezen'. Geschikt voor kinderen vanaf 6 jaar. Paul van Loon leest voor en vertelt over zijn boeken, over schrijven en deuren waarachter geheime werelden liggen. Natuurlijk gaat het over Dolf- je Weerwolfje, De Griezelbus, Foeksia de miniheks. Hij speelt en zingt samen met de muzikan ten van zijn band. De Utrechtse muzikan ten Irena Filippova en Hans Visser maakten het multimediale theaterspektakel Doctor Zhivago, een bijzondere combinatie van beeld en muziek. De wereldberoemde liefdesro man van de Russische schrijver Boris Pasternak (1890-1960) werd in 1965 verfilmd door Da vid Lean met Omar Sharif en Julie Christie in de hoofdrol. In het theaterstuk van Visser en Filippova wordt het verhaal in een historisch perspectief ge plaatst. De roerige Russische ja ren in het begin van de vorige eeuw staan centraal. Het decor en de muziek beelden het ver haal van de Russische revolutie uit en volgen de levensreis die Doctor Zhivago (in Pasternak's roman) heeft gemaakt. Hiervoor worden foto's en filmbeelden van historische locaties gebruikt. Filippova vertolkt de songs in het Russisch en Nederlands en speelt accordeon. Zij schreef de teksten samen met Hans Visser. Gitarist Visser is bekend als op richter van de akoestische mu ziekgroep Flairck. Klassiekers als Bla de Runner, Eter nal Sunshine of the Spotless Mind, Total Recall en In ception zijn be kende titels, waarin met het menselijk brein wordt geto verd. Dat deze films lang niet zo science fiction zijn als je zou denken, wordt duidelijk in het themaprogram ma Omega. In dit programma ko men neurowe- tenschappers, filosofen en psychologen vertellen over artificiële intel ligentie en ge heugenmanipu latie, een tak van de wetenschap waar elke dag meer over be kend wordt. Binnen het pro gramma worden acht films ver toond over dit thema, geselec teerd door de wetenschappers, die hun keuze inleiden. Eternal sunshine How happy is the blameless vestal's lot!/The world forget ting, by the world forgot. Eter nal sunshine of the spotless mind! /Eachpray'r accepted, and each wish resign'd Dit is een gedeelte uit het ge dicht Eloisa to Abelard (1717) van Alexander Pope over de tra gische liefdesgeschiedenis van Heloise en Petrus Abaelardus, waarin de vergetelheid de hel din troost biedt. Het is voor te stellen dat het prettig is wan neer we onplezierige herinne ringen kunnen wissen. Dat is ook het thema van een film Omega Het programma Omega biedt lezingen van wetenschappers en een selectie van wereldberoemde films die laten zien dat de werkelijkheid lang niet altijd echt is. waarvan de titel is ontleend aan dit gedicht. Het gaat om de film The Eternal Sunshine of the Spot less Mind, een film van Michel Gondry uit 2004 met Jim Car rey (Joel) en Kate Winslet (Cle mentine). Zij vormen een jong liefdesstel in New York, dat be sluit om uit elkaar te gaan. Ui teraard moet de titel verbonden worden met wat er in de film gebeurt en meer bepaald met het fragment waarin hij wordt uitge sproken. Dit is op het mo ment dat de baas van Lacu na Ine de herin neringen van Joel over Clemen tine aan het wis sen is (nadat Clemen tine haar herinneringen aan Joel al heeft gewist). In 2004 leek het nog science fiction, maar nu - een decen nium later - is dat niet langer het geval. Het geheugen kan wel degelijk gemanipuleerd worden, zo toonden de neuro- wetenschappers Steve Ramirez en Xu Liu onlangs aan. In hun lab creëerden zij kunstmatige geheugens voor muizen met be hulp van optogenetics, een tech niek met laserstralen. Het lukte hen een enkele herinnering in de hersenen van de muis te iso leren om vervolgens met be hulp van een laserstraal deze herinnering te wissen (uit te zetten). Dat maakte het ook mo gelijk om daarna plezierige her inneringen in te brengen. In Boston gaven Ramirez en Xu Liu een amusante TED-le- zing, waarin zij vertelden dat hun interesse voor dit onder werp is gewekt door films. Veel films gaan over het mysterie van het geheugen, vooral wan neer het wordt gemanipuleerd. Inception (2010) van Christop her Nolan is daar een sterk voor beeld van, maar ook Total Re call, een film uit 1990 gaat over een implantaat in de hersenen waardoor een reis naar Mars wordt beleefd. Met oudere en nieuwe films is een programma samenge steld waarin het geheugen cen traal wordt gesteld. Daarbij ko men ook actuele vragen naar vo ren zoals de verdergaande robo tisering van de samenleving (ar beid, zorg), maar ook ziekten als alzheimer. De nadruk ligt op het geheugen zelf in een pro gramma op het snijvlak van film, wetenschap, filosofie en Wo 16/9 14.45 uur zaal open; 15.00 uur start voorstelling; 16.00 uur ein de; 16.15 uur Paul van Loon signeert. Woensdag 16 september wordt om 19.00 uur het muziektheaterstuk Doctor Zhivago vertoond, met veel beelden uit de film en live muziek. Beeld van het multimediale theaterspektakel Doctor Zhivago: een reis naar Rusland een eeuw geleden. Als de werkelijkheid

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 78