Muziekkorps voelt voor leden als familie In totaal 36 films in de race voor PZC-prijzen Veere was jarenlang kunstenaarskolonie Het Middelburgs Muziek korps viert dit jaar zijn 200-jarig bestaan. Dat is meer dan aanleiding genoeg voor een jubileumfilm, die is gemaakt door The Hoekman Brothers, ofwel Matthias en Sebas- tiaan Hoekman. Stadsarchivaris Peter Sijnke schetst in de film de historie van het korps, dat voortkomt uit de schutterij - een burgerwacht ver gelijkbaar met de huidige politie - die elke stad met meer dan 2100 inwoners vanaf 1815 moest heb ben. De schutterij beschikte over een eigen muziekkapel. Nadat de schutterij in 1907 was opgeheven, werden de muzikale activiteiten ondergebracht in een vereniging. Sijnke memoreert ook de prominente rol van Jan Morks, decennia lang dirigent van het korps. In de film komen verder veel huidige leden van MMK - zoals het tegenwoordig heet - aan het woord: van Jaap den Jollander (lid sinds 1969) tot de jongste aanwas. Zij benadrukken zonder uitzonde ring de goede sfeer binnen het muziekkorps, dat tot op de dag van vandaag zijn bestaansrecht be wijst „Het voelt voor mij als een soort familie", zegt bijvoorbeeld Jolanda Hehakaya, sinds 1980 voor zitter van MMK. Zeeuwse landschap, bijna als levende kunstwerken. Bijzon der is ook de muziek van het vooraan staande Trio Reijse- ger, met Ernst Reijse- ger (cello), Harmen Fraanje (piano) en Mola Sylla (zang en percussie). Zij doen met hun muzikale in breng regelmatig elk besef van plaats en tijd vervagen. De film, die als ondertitel 'Tussen loslaten en verwachting' heeft mee gekregen, krijgt daardoor en door de rituelen en de verstilde passie van Aad Bruijns een soms bijna sereen karakter. „De soberheid, de eenvoud en de stiltes zijn voor mij echt be langrijk", benadrukt Van de Linde. Uiteindelijk speelt De herberg met de balans tussen het onbenoembare, de verbeelding en historische feiten. Van de Linde kreeg uit alle hoe ken medewerking aan haar film. Naar schatting hebben in totaal 200 tot 250 mensen er een bij drage aan geleverd. Daarmee is De herberg geleidelijk uitgroeid tot een megaproject. „Als je iets met passie doet, dan lukt het ook. Ik ben in dat bootje gaan staan en ging varen. Je moet er vertrouwen in heb ben dat het goedkomt. Ik ben, denk ik, ook in staat om mensen te enthou siasmeren. Het is bijna iets magisch waardoor je mensen aantrekt, zodat je samen zo'n project tot stand kunt brengen." Nog niet eerder was het aanbod zo royaal en de concurrentie zo groot. Maar liefst 36 films dingen zaterdag 19 september tijdens de PZC Dag van de Zeeuwse Film mee naar de prijzen. Net als voor gaande jaren is er zowel een pu blieks- als een juryprijs. Aan bei de is een bedrag van 1000 euro verbonden. Voor de prijzen komen alle films in aanmerking die sinds vorig jaar september zijn uitgebracht en waarvan de maker en/of de in houd een duidelijke link heeft met Zeeland. Naast de achttien premières die elders op deze en voorgaande pagina's aan bod ko men zijn nog achttien recente pro ducties geselecteerd: Aan de jury de taak de zeer uit eenlopende kandidaten - van kleinschalige amateurproducties tot een kaskraker zoals Michiel de Rug ter - tegen elkaar af te wegen. De jury bestaat dit jaar uit acteur en regisseur Hugo Metsers, film maakster Fifi Visser en PZC-ver- slaggever Rolf Bosboom. Alle 36 kandidaten worden op de PZC Dag vertoond. Vanwege de bescheiden lengte van diverse kandidaten gebeurt dat veelal in blokken. Alle bezoekers kunnen stemmen voor de publieksprijs. De uitslag wordt om 17.00 uur in zaal 1 bekendgemaakt. Dan wordt ook onthuld wie de Lions Club Vlissingen Film Award wint. Hier voor komen alle achttien Zeeuw se films die op het festival in pre mière gaan in aanmerking. Toen in 1961 het Veerse Gat werd gesloten, bete kende dat na ruim vijftig jaar ook het einde van Veere als kunstenaarskolonie. De vissersvloot bepaalde niet langer het stadsbeeld, Veere veranderde voorgoed van karakter en verloor zijn aantrekkingskracht op de vele kunstenaars die er woonden en werkten. Wat was is niet meer, heet dan ook de documentaire die Joop Span over de kunstenaarskolonie maakte. Gids in de film is Joost Bakker, die als galeriehouder in Middelburg en als samensteller van kunsttentoonstellingen in De Schotse Huizen in Veere onver moeibaar het werk van de 'Veeris ten' en 'Veerse Joffers' onder de aandacht brengt. De geschiedenis wordt verteld vanaf 1907, toen Lucie van Dam van Isselt zich in Veere vestigde en daarmee het kunsttijdperk in luidde. In haar kielzog volgden ve le anderen, zoals de familie Vaar- zon Morel, Dirk Jan Koets, Dirk van Gelder, Jan Heyse en Maurice en Sarika Góth. In de film komen tien mensen aan het woord die, vaak op persoonlijke wijze, vertel len over de relatie tussen Veere en zijn kunstschilders. Kunstenaar Johnny Beerens werkt aan een nieuw zelfportret in een van de druppels op de watertoren in Oost burg. foto Peter Nicolai voor het oude 'Het Middelburgs Muziekkorps', zater dag 19 september 13.30 uur zaal 2. De herberg Deze film verbindt de geschiedenis van de vroegere herberg in Kloetinge met het verhaal van de huidige bewoner en de schoonheid van het Zeeuwse land. 'De herberg', zondag 13 september 15.00 uur (met Q&A); zaterdag 19 sep tember 15.15 uur zaal 3. Scène uit De her berg: gildebroeders van het Sint Sebasti- aansgilde op weg naar de Geerteskerk in Kloetinge. 1 dorp 1 postcode 43 miljoen 5 to 12 Aftellen Blue days, song days Braziliaanse koorts Dorsvloer vol confetti De drempel Laatste woorden Levertijd Michiel de Ruyter Ringen Sergio Herman: Fucking perfect Springtij Stand by your president Vessel Ijskoud Zeeland Suite Zeeuws Meisje 'Wat was is niet meer', zaterdag 19 september 12.00 uur zaal 2.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 76