naar zonde in Zeeland De nieuwe menners moeten snel opstaan De zware strijd tegen demonen uit verleden vind dat politici de verantwoordelijk heid moeten nemen om zaken echt goed uit te leggen en te komen tot een eerlijke afweging van belangen. Dat is een lange weg. Je moet daar een soort moed voor hebben, ook als zaken ingewikkeld zijn." te krijgen om de film te kunnen maken. Freek de Jonge lanceerde vorig jaar bij het festival daarvoor een crowdfundingscampagne, die uiteindelijk de benodigde 21.500 euro opleverde. In totaal deden 163 mensen en tien organi saties een gift. Daarnaast slaagde Ruben erin veel ervaren mensen aan zich te binden. Freek de Jonge verleende alle medewerking en heeft, als boze boer, een bijrol in de film. Monique van de Ven leende haar stem. Onder anderen Fay Lovsky zorgde voor de muziek bij de film. Voor de belangrijkste rollen strikte Ruben Nick Golterman (eerder te zien in onder meer Bro's before ho's en Aanmodderfak- kerals Freek en de uit Kruinin- gen afkomstige actrice en cabare tière Yentl Schieman. In een van de kleinere rollen is bijvoorbeeld Maikel Harte te zien. Het verhaal - in zwart-wit ge filmd - speelt zich af in 1964, als Freek negentien jaar is en als nieuwsgierige dichter vanuit Goes regelmatig de oversteek maakt naar zijn Zeeuws-Vlaamse vrienden, tevens redacteuren van Freek de Jonge verleende alle medewerking en heeft, als boze boer, ook een bijrol in de film. literair tijdschrift Stiletto. Weke lijks gaan ze uit in jazzcafé Porgy en Bess. Opvoeding, taboe, ge remdheid en conventie vormen echter obstakels in Freeks zoek tocht naar zonde. „We moeten eigenlijk iets te rugdoen voor de Terneuzena- ren", zegt hij in de film tegen zijn Goese vriend. Die kans dient zich aan als zijn ouders op vakan tie gaan en hij het rijk alleen heeft. Het aanvankelijk onschuldi ge feest mondt uit in wat een keerpunt zal zijn in het leven van de nog onervaren tiener. Smederijen zijn allang geslo ten, travailles staan onge bruikt. Het zijn sporen die herinneren aan de tijd dat trekpaarden het landleven nog be heersten. Stichting Het Werkend Trekpaard Zeeland houdt dit le vende erfgoed in ere, maar de orga nisatie vergrijst, dunt steeds ver der uit en maakt zich daarom gro te zorgen over de toekomst. De stichting vroeg Paul Colijn van Remaco Multimedia in Goes een documentaire te maken. Deze dient een dubbel doel. De film legt het erfgoed vast, maar tegelij kertijd hoopt de stichting jonge ren ermee te interesseren voor het trekpaard. Nieuwe menners, zo heet de documentaire dan ook. In elk geval wil de stichting een discus sie op gang brengen over het be lang van het trekpaard voor de Zeeuwse samenleving en zij hoopt dat er nieuwe initiatieven ontstaan waardoor het trekpaard kan worden behouden. In de jaren twintig waren er 38.000 trekpaarden in Zeeland ge registreerd. Door de mechanisatie in de landbouw nam dat aantal af, een ommekeer die werd versneld door de watersnood van 1953. In middels is het werkend trekpaard een zeldzaamheid geworden. Naar schatting zijn er momenteel nog- maar zo'n 350 trekpaarden in de provincie. De documentaire belicht diver se gedreven leden van de stich ting die dagelijks met trekpaarden werken, zoals Cees Maurice uit Nisse en Kees Mol uit Waarde. „Het is een soort virus", zegt Mol in de film. „Dat moet je voelen." Trekpaarden worden steeds meer in de sport ingezet, maar In de jaren twintig waren er 38.000 trekpaarden in Zeeland geregistreerd. Momenteel zijn dat er nog maar ongeveer 350. Maurice voelt er weinig voor daar op in te spelen. „Ik zie geen toe komst voor het tot sportpaard om gevormde trekpaard. Dat is mis schien een eigenwijs trekje, maar ik blijf in de traditie fokken." De vergrijzing in de sector blijft een groot probleem, conclu deert de film. „De nieuwe men ners zullen snel moeten opstaan, voordat het geluid van paarden hoeven in de Zeeuwse straten ver stomt en een uniek stuk historie verloren gaat." wee korte Zeeuwse films - Out of the box en Het ge sloten boek - belichten in dringend het persoonlijke verhaal en de trauma's uit het ver leden van betrokkenen. Pesten is het thema van Out of the box, de vierde korte film van re gisseur Bo van Scheyen. Deze is gebaseerd op het leven van Jos Houtzager, die in de film ook zich zelf speelt. Hij ondervindt nog da gelijks de gevolgen van het feit dat hij in zijn jeugd werd gepest. Het verhaal van de film gaat over zijn Vlissingse band Sans Zu- cre, die op zoek moet naar een zan ger. Er wordt meteen gekeken naar Jos, de toetsenist. Hij kampt echter met faalangst, waardoor de demonen uit het verleden weer opspelen. Hij besluit ditmaal het gevecht daarmee aan te gaan. De film Het gesloten boek is het relaas van singer-songwriter Elly Kellner. Daarin blikt ze terug op de eerste twaalf jaar van haar le ven in Zeeuws-Vlaanderen, waar in ze te maken had met verwaarlo zing en 'emotionele mishande ling'. De film, deels gebaseerd op verloren gewaand materiaal uit 2000, opent dat gesloten boek. de beweging 'Onder de oppervlakte', donderdag 17 september 19.00 uur zaal 1 (première, met inleiding door Bas Heijne) en zater dag 19 september 14.00 uur zaal 1Aan sluitend aan de voorstelling van 19 sep tember is er een debat, met Digna Sinke en Coen Theuwis (Omroep Zeeland). Na Film by the Sea is de documentaire te zien in Cinema Middelburg (4 oktober), CineCity Terneuzen (6 oktober), 't Beest in Goes (8 oktober), het Ledeltheater in Oostburg (11 oktober) en Fizi in Zierik- zee (14 oktober). Digna Sinke 'De overkant', zaterdag 12 septem ber 18.15 uur zaal 1 (première, met Q&A) en 18.30 uur zaal 3 (met Q&A), zaterdag 19 september 11.45 uur zaal 1. Kees Mol achter het zaaiwerktuig op de Dag van het Zeeuwse Trekpaard, in april van dit jaar in Kwadendamme. foto Johan van der Heijden 'Nieuwe menners', zaterdag 19 sep tember 13.30 uur zaal 2. T 'Out of the box', zat. 12 sept. 11.00 uur zaal 6 (première, met the mabijeenkomst over pesten na af loop), zat. 19 sept. 13.45 uur zaal 5. 'Het gesloten boek', zaterdag 19 september 12.15 uur zaal 4.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 74