*§fV Ook in Italië waarderen ze Het Diner Alle Parels draaien Franse films in de race W M. mag een wonder heten dat er geen on gelukken gebeuren. Er wordt een nachtclub bezocht, prinses Magaret (gespeeld door de voortreffelijke Bel Powley, die dit jaar veel indruk maak te in het omstreden Diary of a Teenage Girlbelandt zelfs in een hoerenkast, waar een verkeerd pilletje in haar drankje wordt gegooid door haar bege leider die snode plannen met haar heeft. Londen is die nacht een grote dei nende massa vol feestvierende, be schonken types die op alle denkbare manieren uit de band springen. Eliza beth kijkt er met argusogen naar. Als de beide zussen elkaar uit het oog ver liezen valt Elizabeth (die zich Lilly noemt) in de armen van Jack, een vlie genier van eenvoudige komaf die het niet zo op de Britse aristocratie heeft voorzien. Het voortdurend gekibbel tussen deze twee vormt een van de at tracties van A Royal Night Out. In de traditie van de films die over Een charmant prinsessen- sprookje, soms geestig, soms ver gezocht, maar over het algemeen zeer vermakelijk de Engelse royalty zijn gemaakt ligt de ze productie in het verlengde van The King's Speech, de Oscarwinnende film met Colin Firth als de stotterende King George. In de vertolking van Ru pert Everett is de koning een begrip volle, maar ook onzekere monarch die zich afvraagt hoe het gewone volk over hem denkt. Een van de redenen waarom hij zijn dochters toestem ming geeft om buiten de paleismuren te gaan feestvieren is omdat hij wil we ten hoe zijn onderdanen tegen hem aankijken. Levenswijsheid Aan het slot van A Royal Night Out zegt de koning dat niemand mag we ten wat zijn kinderen die nacht is over komen. Maar duidelijk is dat Elizabeth heel wat levenswijsheid heeft opge daan. Zij ontmoet die nacht een prins uit het volk. Hebben ze gezoend? Dat is een impertinente vraag waarop de film een discreet antwoord geeft. De bestseller Het Diner van Herman Koch is voor de tweede maal verfilmd. Heel bijzon der voor een Nederlands boek waarvan het thema - hoe gaan ouders om met een wandaad van hun kinderen - ook internationaal tot de verbeelding spreekt. Na een Nederlandse versie on der regie van Menno Meyjes heeft nu ook zijn Italiaanse collega Ivano de Matteo zich op Het Diner gestort. Beide Europese films bie den prachtig vergelijkingsmateri aal. Om te beginnen koos De Mat teo een andere titel: I Nostri Ragaz- zi (Onze Kinderen). Maar hij ging nog rigoureuzer te werk. Een essentiële verandering be treft de beroepen van twee vaders in het verhaal. Waren de broers in de Nederlandse opzet een politi cus met ambities om premier te worden (Daan Schuurmans) en een gesjeesde geschiedenisleraar (Jacob Derwig), in de Italiaanse versie verdienen de broers de kost als advocaat en kinderarts. Deze keuze past beter in het verhaal en accentueert de verschillen tussen beide mannen nog scherper. De ene broer - een gladjakker a la Bram Moszkowicz - probeert cri minelen vrij te pleiten, terwijl de ander levens probeert te redden. De schakel wordt versterkt door de beginscène waarin een politie man een vader doodschiet en diens zoontje gevaarlijk verwond. Opvallend verschil is verder dat De Matteo de rituelen van het di ner tot een minimum beperkt. Zijn aanpak is daardoor gevarieer der dan de Nederlandse film die een toneelmatiger karakter heeft. De Amerikaanse film Still Alice - over een vrouw die Alzheimer krijgt - won de Parel, de publieksprijs voor de beste boekverfilming van het afgelopen jaar. Het publiek kon de hele maand juli stemmen. De Parel is een initiatief van Stichting Collectieve Propaganda van het Nederlandse Boek (CPNB), Film by the Sea en De Te legraaf. Tijdens Film by the Sea wordt de Parel 18 september uitge reikt aan de winnaar. Franstalige films dingen tij dens het festival mee naar La Grenouille, de prijs voor de beste Franstalige Film. Dit is een initiatief van Alli ance Francaise - Coeur de Zélan- de. Uitreiking 20 september. Genomineerde Franse films: L'Astragale - Gebaseerd op het au tobiografische boek 'Het Sprong- been' van Albertine Sarrazin. Mon Roi - Een vrouw (prachtige rol van Emmanuelle Bercot) pro beert zichzelf te hervinden na een gepassioneerde maar vernietigen de liefdesrelatie. Marguerite - Marguerite zingt vre selijk uit de toon. Toch besluit ze de sprong toch te wagen en zange res te worden. Je Suis Mort Mais J'ai Des Amis - Ondanks het overlijden van hun bandleider besluiten drie rockers toch om door te gaan met hun eer ste tournee door Amerika. Je Suis un Soldat - Werkloze jon ge vrouw neemt baantje in de ken nel van haar oom die in de illegale hondenhandel blijkt te zitten. Le Tournoi - Wereldkampioen schaken wordt van zijn stuk ge bracht door 9-jarig schaakgenie. (Une) Enfance - Vierde film van Philippe Claudel. Fatima - Geëmigreerde Noord- Afrikaanse vrouw heeft moeite met haar Franstalige dochters. Félix et Meira - Over twee verlief de mensen die gescheiden leven. Un Illustre Inconnu - Thriller over een eenzame man die de identiteiten aanneemt van men sen die hij ontmoet. Maryland - Sfeervolle film met Matthias Schoenaerts. Die Laatste Zomer - Film over fa miliegeheimen. echte leven door Ab Zagt Luigi Lo Cascio als kinderarts Paolo Uitslag van de Parel Publieksprijs: 1 Still Alice. 2 A Most Wanted Man. 3 De Surprise. 4 Cone Girl. 5 Loin des Hommes. 6 Wild. Alle films worden éénmalig vertoond tijdens het festival.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 70