Boetes van 200 euro of woensdag niet verwerkt 'Stop met spelletjes, geef fout met giftig PX-10 toe' Penvriend Bijzondere zaal twee maanden 6 NIEUWS In de Oranjezaal van Paleis Huis ten Bosch waan je je in het weelderige Holland van de Gouden Eeuw. COLUMN Er was eens een Syrische vluchteling die pennen verkocht in de straten van Beiroet. Op een goe de dag kwamen er fo to's van hem in omloop waarop hij met zijn slapende dochtertje over zijn schouder bic-pennen in de lucht hield om te verkopen. Een IJslandse man in Noorwegen zag de foto's, begon een actie op Twitter en haalde in zeven dagen bijna 2 ton voor de Syriër op, gedo neerd vanuit 116 landen. Kwamen deze donateurs de vluch teling in Beiroet tegen dan zou den ze in de meeste gevallen geen pen van hem kopen, en al hele maal als hij zijn dochter niet bij zich droeg, maar veilige afstand vermenigvuldigd met visueel dra ma verzachtte hun hart en bracht ze tot hun machteloze daad van tot niets verplichtend engage ment. Abdul Halim is slechts een sym bool. Er zijn er zestig miljoen zo als hij. Dit aantal is onbevattelijk en het is onmogelijk om meege voel op te brengen voor een getal, maar dat ene verhaal, die ene ge schiedenis, die kunnen we begrij pen. In 'Hotel Savoy" schrijft Joseph Roth: 'De mensen hebben geen slecht, alleen een veel te klein hart. Er kan niet veel in, het is net groot genoeg voor vrouw en kind.' Wie de wanhoop van de be rooide ontheemde wil doorgron den, doet er goed aan om 'Hotel Savoy* te lezen, het is juist in een nieuwe, goedkope editie versche nen. De Fortuin is een roulettetafel met zestig miljoen vakjes - vorige week viel het kogeltje toevallig in het vakje waar Abdul Halim op stond. Abdul Halim begint nu een pennenwinkel in Beiroet en leeft 'De mensen hebben geen slecht, alleen een veel te klein hart Er kan niet veel in, het is net groot genoeg voor vrouw en kind' nog lang en gelukkig met zijn zoon en dochter, maar overal el ders gaat het massale vluchten en sterven onverminderd door. Op 20 september vorig jaar schreef ik op deze plaats over een interview dat me door een journa list van de Italiaanse krant Aweni- re werd afgenomen. Op zijn vraag hoe de vluchtelingencrisis opge lost zou kunnen worden, opperde ik dat het misschien tijd werd om gevaarlijk te denken en een nieuw land te stichten waar alle vluchtelingen ter wereld terecht- konden. Ik stelde voor om daar een relatief nutteloos land als Por tugal of Slovenië voor in te rich ten. Deze week kwam de Israëli sche vastgoedmiljonair Jason Bu- zi uit San Francisco met precies hetzelfde plan op de proppen. In plaats van Portugal of Slovenië stelt Buzi een onbewoond eiland voor, of het dunbevolkte eiland Dominica. Dat hij een eiland op pert om vluchtelingen te huisves ten, geeft zijn voorstel de geur van verbanning en kamp. Nee, in het oorspronkelijke plan waarop ik het patent bezit, ligt het vluchtelingenland midden in de wereld, met open grenzen naar alle zijden toe, en een staats- casino waar het geluk gelijkelijk over iedereen wordt verdeeld. Als infanteristen hun wapens had den schoongemaakt met het ben- zeenhoudende PX-10, dan moes ten ze naar Jan Carbo toe voor in spectie. „Elke vrijdag gingen er tientallen wapens door mijn han den. Van 1973 tot 1986 heb ik met dat goedje gewerkt. Dat gebeurde in de wapenkamer, een ongeventi- leerde ruimte. Niemand heeft me ooit gewaarschuwd dat het giftig was." Puttenaar Carbo is 59 en leeft in de overtijd. In 2005 is bij hem de ziekte van Kahler geconsta teerd, artsen gaven hem nog 6 jaar. Na zijn diensttijd werd hij au tomonteur. Hij fietste elke dag 15 kilometer op en neer. Tot hij in 2005 de trappers moeilijker rond kreeg. „Een half uur fietsen werd een uur. Ik was kapot. Het UMC stelde vast dat ik Kahler had. 96 procent van mijn cellen was aange tast." De ziekte, die lijkt op leuke mie, is twee keer bestreden met chemokuren. Ook kreeg Carbo een behandeling met donorstam cellen. Hij leeft nog steeds, maar moet wel chronische pijn in zijn vingers en tenen, slecht speeksel en gebrek aan traanvocht op de Jan Carbo leeft in geleende tijd. In 2005 is bij hem de ziekte van Kahler geconstateerd, artsen gaven hem nog 6 jaar. koop toe nemen. Carbo probeerde 1,5 jaar geleden te procederen te gen defensie, maar verloor de zaak. Hij vindt dat defensie spelle tjes speelt rond PX-10. „Ze wui ven het weg, maar volgens de Bel gische toxicoloog Jan lytgat, één van de beste ter wereld, is er een regelrecht verband tussen ben zeen en mijn ziekte." Dat minister van Defensie Jeanine Hennis tegen de Tweede Kamer heeft gezegd dat na 1981 bescher mende maatregelen zijn geno men, noemt Carbo onzin. „Nie mand heeft mij na 1981 verteld dat ik beter handschoenen of een mas ker kon dragen. Bovendien blijkt uit haar eigen dossiers dat er geen maatregelen zijn genomen." De doodzieke oud-militair hoopt dat defensie stopt met spel letjes. „Ze moeten toegeven dat ze fout zaten met PX-10. Dat ze wis ten hoe giftig het was, maar niets hebben gedaan. Uiteindelijk hoop ik een vergoeding te krijgen voor alle medische kosten. Maar het gaat me vooral om de erkenning." Het is een ruimte van on-Neder landse allure, van een weelde righeid die onge kend is binnen onze vaderlandse paleizen, waar de sobere Calvijn de scepter zwaait. De Oranjezaal in Paleis Huis ten Bosch wordt vanaf komende maandag 2 maanden lang open gesteld voor 25.000 onderdanen van het Koninkrijk der Nederlan den, dat wil zeggen voor dege nen die erin slagen een gratis toe gangsbewijs te bemachtigen. Want het loopt storm voor een bezoek aan de unieke zaal. De geestdrift is begrijpelijk, want de Oranjezaal is normaal gesproken voor stervelingen ver boden terrein. Doordat het pa leis momenteel niet in gebruik is (er worden voorbereidingen ge troffen voor groot onderhoud en renovatie om Huis ten Bosch ge schikt te maken voor bewoning voor koning Willem-Alexander, koningin Maxima en de prinses- Dat melden de gezamenlijke poli tiebonden. Door deze nieuwe ac tie voor een betere politie-cao kan het Centraal Justitieel Incas sobureau (CJIB) bepaalde bekeu ringen niet verwerken. Het mi nisterie bekijkt nu de gevolgen van de actie voordat eventueel tot ingrijpen wordt overgegaan. De actie betreft concreet boe tes voor tot en met 20 kilometer per uur te hard rijden en alle overtredingen die een boete van 200 euro of lager opleveren, zo als rijden zonder gordel, parke ren op een taxistandplaats of fiet sen zonder licht. Door software-instellingen aan te passen worden de snel heidsovertredingen en de lagere boetebedragen weggefilterd uit de bestanden die door de Natio nale Politie naar het CJIB wor den gestuurd. De politie beheert de server die de processen-ver baal verwerkt. Daarom kan zij de ze actie uitvoeren. „De overheid gaat hier miljoe nen door mislopen", vertellen Gerrit van de Kamp van politie- Tommy Wieringa PUTTEN. Jaren inspecteerde hij voor defensie wapens die met het giftige reinigingsmiddel PX-10 wa ren doordrenkt. Met blote handen. In 2005 werd Jan Carbo (59) ern stig ziek. Hij houdt Defensie verant woordelijk. De doozieke oud-militair Jan Carbo is voornamelijk op zoek naar erken ning. foto Saskia Berdenis van Berlekom <ov De Oranjezaal is van on-Nederlandse allure, van een weelderigheid die Moeder aller door Arno Celder DEN HAAG. Wie vanaf woensdag te hard rijdt, hoeft voorlopig niet bang te zijn voor een bekeuring op de mat. De politie legt vanaf die dag de computerserver ge deeltelijk plat waarin de boetes worden verwerkt en geïnd. door Koen Voskuil

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 6