films, THEsea In A Royal Night Outde openingsfilm van Film by the Sea op vrijdag 11 september, wordt een ondeugend avondje gereconstrueerd uit het leven van koningin Elizabeth II, toen ze 19 was. A Royal Night Out De Britse prinsessen Elizabeth en Margaret vieren Victory in Europe-Day met een nacht die ze niet snel zullen vergeten. arenlang had Helen Mirren het patent op het spelen van Konin- gin Elizabeth II. Haar vertol- I king in The Queen, zowel in de I film als op het toneel, leverde de actrice diverse onderschei di J ngen op, waaronder een Oscar. Tot zulke hoogte is de Canadese ac trice Sarah Gadon nog niet gestegen. Daarvoor is haar carrière nog te pril, maar dat kan binnenkort veranderen. In het lichtvoetige filmdrama A Royal Night Out geeft zij, zelfs in de ogen van de doorgaans zeer kritische Britse filmpers, een overtuigende en zelfs sprankelende vertolking van de jonge prinses Elizabeth. Op 8 mei 1945, de eerste door Wins ton Churchill uitgeroepen VE Day (de dag waarop de Engelsen sindsdien Be vrijdingsdag vieren), ontglippen prin ses Elizabeth en haar zusje Margaret aan de aandacht van hun lijfwachten om in Londen de bloemetjes buiten te zetten. Haar rol als Elizabeth heeft Ga- don omschreven als een soort omge keerde versie van Assepoester. „De prinses die natuurlijk opgegroeid is in een beschermd milieu begeeft zich in cognito onder haar onderdanen. Deels uit verveling, maar ook om er achter te komen hoe de rest van de bevolking leeft en de oorlog heeft doorstaan. Voor mij zitten er ook elementen in uit Roman Holiday, waarin Audrey Hepburn als prinses in Rome op avon tuur gaat. Dat is een van mijn favorie te films." De omschrijving die de hoofdrol speelster van A Royal Night Out geeft klopt helemaal. De film van regisseur Julian Jarrold lijkt nog het meest op een charmant prinsessensprookje, soms geestig, soms vergezocht, maar over het algemeen zeer vermakelijk. Interessant is hoe de twee prinses sen worden voorgesteld. Margaret, de jongste, is een losbol, frivool en avon tuurlijk ingesteld. Elizabeth - die in huiselijke kring Lillbet wordt ge noemd - is veel serieuzer. Op 19-jarige leeftijd is zij zich bewust van de ver antwoordelijke taken die op haar wachten als zij eenmaal de kroon van haar vader overneemt. Mausoleum Het is Margaret die het initiatief neemt om aan de rol te gaan. Zij pro beert haar ouders - Queen Elizabeth (Emily Watson) en King George (Ru pert Everett) - te overtuigen om het paleis op VE-dag te mogen verlaten. „Dit paleis is voor ons een mauso leum", houdt zij het Koninklijke paar voor. Beide zusjes zijn volslagen we reldvreemd. Nog nooit naar een nacht club gegaan, nog nooit een bus geno men. Elizabeth bekent zelfs dat zij nimmer een kopje thee heeft gezet. Als zij eenmaal de hort opgaan, blijkt ook hoe naïef het tweetal is. Het Beeld uit het lichtvoetige drama A Royal Night Out van regisseur JulianJarrold. Prinsessen proeven het door Ab Zagt

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 69