film*. ,HEsea ifH De zeventiende editie van Film by the Sea wordt ook een boekenspek- takel. Film en literatuurvormen een vruchtbare combi. COLOFON INHOUD 4 Openingsfilm A Royal Night Out 6 7 Jury, competiefilms, literatuurprogramma 8 9 Zeeuws luik 10&11 Zeeuws luik 14 15 Omega 16&17 Blokkenschema 1 Sc 19 Filmbeschrijvingen 20 21 Filmbeschrijvingen 22 23 Filmbeschrijvingen Film by the Sea editie 17. Dat klinkt eerbiedwaardig. In de hal van bioscoop CineCity in Vlissingen han gen foto's van de groothe den, die het fes tival sinds 1999 heb ben bezocht. Rut- ger Hauer, Ben Kingsley, Mor gan Freeman, Milos Forman, George Slui- zer, Ettore Sco- la, gebroeders Darden - het is zomaar een greep uit de tom bola van nationale en internationale re gisseurs en acteurs, die het festival allure gaven. Dit jaar loopt het zo'n vaart niet met de internationale grootheden. De uitreiking van de Life Time Achieve ment Award is even in de koelkast ge zet. Een kwestie van slim budgette ren, glimlacht festivaldirecteur Leo Hannewijk. Hij was vanaf dag één de man van Film by the Sea en weet dus waarover hij spreekt. De afgelopen ja ren werden gekenmerkt door bezuini gingen. Dit jaar kwam daar ook nog eens de Tour de France in Zeeland bij, die ervoor zorgde dat sponsoren van het filmfestival afhaakten. Maar dat is wat de directeur betreft geen reden om te somberen. „Ik heb het idee dat we dit jaar inhoudelijk een sterk festi val kunnen presenteren. Want op het programma hebben we zeker niet be zuinigd. Al met al bieden we zo'n 130 films. Liefhebbers kunnen zich als ze willen weer een ruime week onder dompelen in ons aanbod. Dat we dan dit jaar geen paviljoen hebben voor speciale bijeenkomsten, dat is overko melijk. Er is wel een terras voor de bio scoop." Het literaire karakter van het film festival krijgt dit jaar extra nadruk. Ge woontegetrouw zijn er weer twaalf re cente boekverfilmingen, die voor de Dioraphte Film- en Literatuurprijs in aanmerking komen. Daaromheen is een compleet programma met gesprek ken en talkshows opgetuigd, waarin zo'n zestien Nederlandse schrijvers van zich doen spreken. Wim Brands van VPRO-boeken verzorgt een aantal talkshows met auteurs. Directeur Hannewijk: „We staan hoe langer hoe meer op de kaart als het literaire filmfestival van Nederland. Dat merk je aan de belangstelling van landelijke media. Het is voor het eerst dat Opium-televisie met Cor- nald Maas een uur lang vanaf ons festival zal uit zenden. We hebben part nerafspraken met Volks krant en Trouw, zodat ons bereik groter wordt." Een apart onderdeel is dit jaar Omega, waarin films wor den vertoond die met de mani pulatie van het menselijk brein hebben te maken. Hannewijk: „En rond die films hebben we een heel arsenaal aan beroemde wetenschappers kunnen boeken, die hier lezingen komen houden. Filosoof Bas Haring, psycholoog Douwe Draaisma, psychiater-filo- soof Damiaan Denys, dat zijn na men die een mooi affiche maken." Nog even en de rode loper kan weer worden uitgerold. Hannewijk is ervan overtuigd dat zijn festival toe- komstbestendig is. De sponsoren die dit jaar voor hardrijders op de fiets ko zen verwacht hij volgend jaar weer in de armen te sluiten. Ook de nieuwe CCXL-zaal geeft reden om verwachtin gen te koesteren. Volgend jaar kan het festival met die zaal nog veel meer be zoekers verwerken. In Zeeland is de af gelopen jaren een rijk filmklimaat op gebouwd. Het recordaantal van 38 Zeeuwse films in het programma is daarvan een tastbaar bewijs. Geletterd in beeld door Jan van Damme Dit jaar is de zeventiende editie van Film by The Sea Leo Hanne wijk: „We staan hoe langer hoe meer op de kaart als het lite raire filmfestival van Nederland." foto Lex de Meester Speciale bijlage ter gelegenheid van het festival Film by the Sea, editie 17,11 -20 september in CineCity Vlissingen. Samenstelling PZC in samenwerking met Film by the Sea Redactie Rolf Bosboom en Jan van Damme Vormgeving Donja Odijk Programmablok Eva Bonneur Voorpagina Poster Film by the Sea, fotografie Clea Betlem

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 68