zijn hele leven met voetbal bezig wil zijn SPORT 9 ben voor het team. Je kunt als keeper ook niet onzeker zijn, want daar worden je verdedigers onrustig van. Als je uitkomt, moet dat vol overtuiging gebeuren. Ik klets altijd overal in en hoop echt dat een spits een keer mee springt. Want vaak is dat meteen de laatste keer. Ik vind het ook fijn als het publiek me uitdaagt, als ze proberen om me gek te ma ken. Daar ga ik beter van spelen." Ariën Pietersma vertrok op zijn tiende naar NAC, doorliep in Bre da de jeugdopleiding, kreeg op zijn zeventiende een driejarig con tract en schoof door naar de eerste selectie. „In het laatste jaar van mijn contract werd ik verhuurd aan RBC. Daar brak ik op de trai ning bij een duel met Henk Vos mijn kuitbeen en scheurde mijn enkelband af. Het seizoen was meteen klaar. Na dat seizoen zou ik eigenlijk naar ASWH gaan, ik had alles al geregeld. Op het aller laatste moment belde Willem II. Ze hadden een tweejarig contract klaarliggen. Dan is de keuze niet moeilijk. Ik moest de concurrentie aangaan met Oscar Moens en Mai- kel Aerts." Hij werd ook door Willem II ver huurd aan RBC, waar hij een half seizoen eerste keus was. „Daar ge noot ik echt van. Ik debuteerde te gen Zwolle, we wonnen met 2-0 en ik kreeg een assist achter mijn naam. Ik schoot de bal vanaf de grond naar het andere strafschop gebied en Sjoerd Ars schoot 'm binnen. Ik hield drie keer op rij de nul en we kwamen één doelpunt tekort om een periodetitel te win nen." Willem II wilde hem terug halen, terwijl RBC hem opnieuw wilde huren. De Tilburgers vroe gen het volle pond, waardoor RBC afhaakte. „Bij Willem II was ik daarna tweede en derde keeper. Mijn contract werd niet verlengd." Waarom heeft hij het niet gered als prof? „Dat is best makkelijk te verklaren. Ik was vroeger niet echt een lieverdje. Dat weet half Neder land. Ik was niet volledig op het voetbal gefocust en hield van een feestje. Dat achtervolgt me nu nog steeds en dat vind ik heel verve lend. 'Dat is die mafketel', schreef bijvoorbeeld iemand op een websi te toen ik naar Vlissingen ging. Dat gezeik van vroeger blijft me maar achtervolgen. Het is tien jaar geleden. Ik was jong, had verkeer- 'Ik was vroeger een schurk, maar ik ben niet meer die jongen van toen en kijk nu anders tegen het leven aan' de vrienden, liet me opnaaien en deed gekke dingen. Ik had als prof ook veel te veel vrije tijd. Ze had den mij beter drie keer op een dag kunnen laten trainen. Je moet sterk in je schoenen staan en dat stond ik toen niet." Die periode als tiener en jonge twintiger heeft hem wel gevormd. „Het heeft me gemaakt tot de man die ik nu ben. Ik ben een stuk ouder, een volwassen vent die getrouwd is. Ik was vroeger een schurk, maar ik ben niet meer die jongen van toen en kijk nu an ders tegen het leven aan. Achteraf heb ik heel veel spijt van wat ik heb gedaan. Ik ken mijn kwalitei ten. Als ik er serieus voor had ge leefd had ik nu niet om zes uur 's ochtends mijn bed uit gemoeten. Dan had ik een heel ander leven kunnen hebben. Als mijn vrouw en ik kinderen krijgen, kan ik zeg gen dat ze sommige dingen niet zoals papa moeten doen." Na zijn tijd bij Willem II speelde hij kortstondig voor Dijkse Boys. Hij was nog maar een paar maan den in Helmond toen de geldschie ter opstapte en de geldkraan werd dichtgedraaid. „Er was geen geld kreeg je dan te horen. Maar 's mid dags stond wel Frans Bauer in de kantine te zingen.... Die kwam ook niet voor niks. Bij Dijkse Boys hadden de vrouwen van de spon sors het voor het zeggen. Dan maakte ik duidelijk dat ik vier keer per week naar Helmond reed en dat mijn auto niet op water reed. Wanneer krijg ik mijn geld, vroeg ik. Ga eerst maar eens pres teren en dan krijg jij je geld. Ik werkte gewoon, moest me iedere keer haasten en vond het niet eens zo erg dat Dijkse Boys failliet ging en uit de competitie werd ge haald. Het reizen begon me toch wel op te breken." Ton van Eenennaam, ook oud-doelman van NAC, bood een uitweg. Pietersma ging naar Wuustwezel, speelde tweeënhalf jaar in België en besloot toen op het laatste moment over te stap pen naar Dinteloord. „De trainer, Jurriaan van Poelje, kende me niet. De selectie zat al vol, maar ik mocht best mee komen trainen. Na de eerste training zei de trai ner dat hij me er graag bij wilde hebben. De andere keepers waren 'Als ik een wedstrijd speel heb ik een over- mijn-lijkmentaliteit. Ik wil ten koste van alles winnen' er niet blij mee. De zoon van de voorzitter keepte al tien jaar in het eerste maar werd nu gepas seerd. Dat zorgde wel voor wat problemen, maar de beste speelt. Zo werkt het in het voetbal. We verloren dat seizoen één wedstrijd en ik kreeg maar negen goals te gen. Een heerlijk jaar." Pietersma, die samen met zijn vrouw in de bakkerij van voorma lig spits Ad Gladdines op Tholen werkt, zegt aan het voetbal geen echte vrienden te hebben overge houden. „Met een paar jongens heb ik soms nog contact. Zoals met Danny van Bakel, met wie ik samenspeelde bij Dijkse Boys. Hij speelt nu bij de topclub van Viet nam. Hij is daar helemaal de man. Zijn vrouw is een bekende dj en ze moeten zich als David en Victo ria Beckham voelen. Ze kunnen nergens normaal over straat. Dan ny heeft het mooi voor elkaar. Zo'n avontuur zou ik ook wel eens aan willen gaan." Misschien speelt hij zich dit sei zoen bij Vlissingen wel in de pic ture. Eén ding weet hij al zeker. Hij gaat veel commentaar krijgen van het publiek, want Ariën Pie tersma keept in een roze tenue. „Mijn vrouw en ik zijn heel erg met uitstraling bezig. We willen er altijd verzorgd en netjes uit zien. Daarnaast vind ik dat een keeper iets aparts moet hebben. Ik mocht zelf kiezen en ik vind roze een mooie kleur. Wat andere men sen ervan vinden, interesseert me helemaal niets. Als ik het mooi vind, vind ik het mooi. In de kleedkamer heb ik ook al wat com mentaar gehad. Ga je naar de Gay Pride, vroegen ze. Daar kan ik wel om lachen" In het veld zul je hem dat minder vaak zien doen. Pietersma is bloed- fanatiek en in het veld geen lie verdje, zoals hij het zelf om schrijft. „Als ik een wedstrijd speel heb ik een over-mijn-lijk- mentaliteit. Ik wil ten koste van al les winnen. Buiten het voetbal ben ik een stuk rustiger gewor den. Ik ben een half jaar geleden getrouwd. Het was een schitte rende dag, met alles erop en er aan. Een limousine, een Hummer en Django Wagner kwam zingen op ons feest. Ik ben nu 28 en denk dat ik nog wel tien jaar mee kan op een goed niveau. Ik zou het liefst nog een stap omhoog wil len, naar de topklasse. En na mijn carrière wil ik mijn trainerspapie ren halen, want ik wil heel mijn leven met voetbal bezig zijn. Wat voor trainer ik zal zijn? Een ouder wetse denk ik, want ik houd van discipline en hard werken. Ge woon lekker bikkelen." ZATERDAG 5 SEPTEMBER 2015 voor niemand aan de kant Ariën Pietersma keept dit seizoen in een roze tenue. „Ik vind dat een keeper iets aparts moet hebben. Ik mocht zelf kiezen en ik vind roze een mooie kleur. Wat andere mensen er van vinden interes seert me helemaal niets. Als ik het mooi vind, vind ik het mooi." foto's Ronald den Dekker GEBROKEN KUITBEEN DAVID EN VICTORIA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 62