Roger-mania keert terug in Rotterdam wonderen van deze basketbalploeg' hoort volgens critici te winnen W f. ik Na gouden plak op Bosbaan nu WK-brons voor lichte dubbelvier Gasquet gunt Haase geen derde ronde SPORT 7 Waar Jan Siemerink ver moedelijk een venijnige vloek liet glippen, maak te Richard Krajicek een sprongetje van vreugde. De Davis Cup-loting van eind juli koppelde Neder land aan titelhouder Zwitserland. Over twee weken strijdt het Oranje van captain Siemerink in Genève om een plek in de wereldgroep. Juist die voor de Zwit sers gunstige loting, een thuiswedstrijd, betekent dat Roger Federer in fe bruari naar Rotterdam komt voor de 43ste edi tie van het ABN Amro World Tennis Tournam ent in Ahoy. Toernooidi recteur Richard Krajicek tekende deze week bij de US Open in New York het contract met 'de Zwitserse meester1. Fede rer wil volgens Krajicek 'altijd wel meedoen in Rotterdam'. Maar het moet wel passen in zijn jaarschema. In 2016 zijn voor Federer behalve de vier Grand Slams vooral de Olympi sche Spelen in Rio de Janeiro belangrijk. Om daar mee te mogen doen, moet hij volgens de reglementen nog één keer voor de Davis Cup-ploeg uitkomen. Krajicek: „Had Zwitser land bijvoorbeeld Austra- lië-uit geloot, dan had Fe derer vanwege de verre reis niet meegedaan en had hij in februari Davis Cup gespeeld. Nu heeft hij tijd om naar Rotter dam te komen. Ik was als enige Nederlander blij met deze loting." Het verschil tussen wel of geen Federer op je toernooi is groot. In 2012 en 2013, de jaren mét, werden zo'n 116.000 kaar ten verkocht. Er heerste een ware Roger-mania in Rotterdam. Zelfs bij zijn trainingen was het dringen. De afgelopen twee jaar, toen de Zwit ser ontbrak, bleef de tel ler steken op 102.000 ver kochte tickets. AIGUEBELETTE. Met een derde plaats heeft de lichte dubbelvier bij de vrouwen de eerste medaille voor Nederland behaald bij de WK roeien in het Franse Aiguebe- lette. Het betreft een niet-olym- pisch nummer. Deze boot veroverde vorig jaar, als enige succes van het thuis land, al de wereldtitel bij de WK op de eigen Bosbaan in Amster dam. Twee van de vier vrouwen, Mirte Kraaijkamp en Lisa Wörner, zijn nog over van dat kampioensteam. Aangevuld met Marie Anne Fren- ken en Anne-Marie Schonk finish ten ze gisteren als derde, achter winnaar Duitsland en Groot-Brit- tannië. Nederland lag lange tijd niet op medaillekoers. De lichte dubbel vier moet het vaak van het eind- schot heb- ben. In de laatste Een drietal meter kon Austra- Oranje-boten lië nog wor- heeffc zich SSden"" geplaatst Se™'" voor Spelen machtigd. Deroei- van 2016. bond richt zich bij de ze WK op de olympische onderdelen, maar voor de titelhouder in dit num mer werd een uitzondering ge maakt. Heuglijk was gisteren ook de tweede plaats van de lichte vier-zonder bij de mannen. Daar mee werd een finaleplaats be machtigd, én een startbewijs voor de Spelen. „Ik heb geroeid alsof het mijn laat ste race was", zei Tim Heijbrock. De ploeg van coach Jeroen Spaans moest uiteindelijk alleen titelhou der Denemarken voor zich dul den. Buiten Heijbrock bestond de be manning uit Joris Pijs, Jort van Gennep en Björn van den Ende. Drie Nederlandse boten hebben zich nu gekwalificeerd voor de Olympische Spelen in Rio de Janeiro van 2016. Dit weekeinde zijn er nog drie kansen met de dubbelvier vrou wen en de twee achten. Zij moe ten bij de eerste vijf eindigen voor een olympisch ticket. Maar de volgende ronde zal een hele opgave worden. Nederland mist een go to guy, iemand die er elke wedstrijd twintig punten in gooit. Ik vind het moeilijk te be oordelen, heb maar één wedstrijd van Oranje in de voorbereiding ge zien. Ik denk dat ze in de eerste twee wedstrijden al hun energie moeten gebruiken. Als ze die win nen, kan het gek lopen. De duels daarna met Slovenië, Kroatië en Griekenland worden moordend. Daarin maakt Nederland, puur op basis van naam, weinig kans. Het is voor de jongens in ieder geval een mooie ervaring en goede leer school. Hier worden ze beter van. Ik hoop dat ze het hartstikke goed doen. Vol energie en strijd spe len." Mart Smeets, oud-international, schrijver en televisiemaker. „Na een kleine dertig jaar afwezig heid is het verdraaide moeilijk aan de top mee te spelen. Je kunt het nauwelijks voorstellen, maar die dodelijke afwezigheid sinds 1989 is werkelijkheid. Toon van Helft eren noemde het laatst 'dertig jaar stilstand'. Ik zeg erbij: dertig jaar bestuurlijk en organisatorisch ge klungel. Alles wat deze ploeg goed doet, is meegenomen. Deze gene ratie spelers valt niets te verwij ten. De spelers zullen hun stinken de best doen en verdienen steun vanuit de Nederlandse basketbal wereld. Scoren zal moeilijk zijn, verdedigend zijn ze collectief niet eens zo erg zwak. De FIBA plaatst Nederland doodnuchter als aller laatste in de EK-ranking. Eén winstwedstrijd is al mooi. Hulde aan coach Van Helfteren. Ook hij heeft bijna dertig jaar in de duis ternis gestaan en toch doorgezet. Het is symbolisch dat er weer in Zagreb gespeeld gaat worden. In 1989 gingen alle vijf wedstrijden er verloren en begon de duik vlucht. De realiteit: verwacht geen wonderen van deze ploeg. Heb res pect voor de jongens." Ton Boot, oud-international, am bassadeur van Oranje en Neder lands succesvolste clubcoach. „Ik ben onlangs ambassadeur van het Nederlands team geworden, omdat ik weer perspectief zie. Ik zie dit kampioenschap vooral in het kader van de ontwikkeling rond Oranje, het perspectief op de langere termijn. Het grote belang ligt ergens anders. Hoe gaat het verder met het particuliere initia tief dat is genomen door hele goe de mensen als Bert Kragtwijk en Rolf Franke, die met de Stichting Nederlands Mannen Team zeggen schap over Oranje hebben? Als je er liefst 25 jaar niet bij bent ge weest, dan laat Onze Lieve Heer je er in een jaartje echt niet zomaar weer bij komen. Die ontwikkeling gaat langzaam en ook gepaard met nederlagen. Als Nederland op het EK één wedstrijd wint, mag het blij zijn. De eerste twee wedstrij den zijn cruciaal. Tegen de toplan- den Griekenland, Kroatië en Slove nië zijn ze kansloos. Daar hoef je niet eens over na te denken." 'Ik denk dat ze in de eerste twee wedstrijden al hun energie moeten gebruiken. Als ze die winnen, kan het gek lopen' Robin Haase is er donder dagnacht niet in geslaagd zich voor het eerst in zijn carrière voor de derde ron de van de US Open te plaat sen. Tegen Richard Gasquet, de Franse nummer 12 van de wereld, kende de Hagenaar een vliegende start. Met sterke opslagen en aanval lend spel won hij de eerste set met 6-4. Daarna nam Gasquet het initiatief over. In de derde set had Haase de kans om de partij alsnog zijn kant op te keren. Slor digheden in de belangrijke tiebreak nekten hem, waar na hij ook de vierde set ver loor: 6-4,3-6, 6-7,4-6. Haase was tevreden over zijn spel, maar baalde van het feit dat hij een kans op de derde ronde had ver speeld. Hij was de laatste Nederlander in het enkel spel in New York. Kiki Ber- tens verloor eerder al van Serena Williams. ZATERDAG 5 SEPTEMBER 2015 door Rik Spekenbrink Roger Federer is er weer bij in Ahoy. foto Getty Images Francisco Elson, ex-NBA-speler niet langer heilig Jack Soek wordt ondersteund, nadat hij onwel is geworden. Sock was al de dertiende speler die bij de US Open, pas vier dagen onderweg, moest opgeven, foto AFP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 60