'Pas op voor de vloek van de goede daad' Op reis in de winter? NIEUWS 5 Nog geen nationale actie voor vluchtelingen Afscheid van Aylan Kurdi PAGINA 23: DESNOODS 177 KILOMETER LOPEN NAAR OOSTENRIJK DEN HAAG. Er komt nog geen nationale geldinzamelingsac tie van de gezamen lijke hulpverlenings organisaties achter Giro555. De komen de week is op televi sie al ruim aandacht voor het vluchtelin genprobleem, zegt een woordvoerster. De talkshow RTL Late Night staat maan dag tijdens een spe ciale uitzending in het teken van de vluchtelingen stroom. Het Rode Kruis werkt daaraan mee en er zal onder meer gevraagd wor den geld te geven en initiatieven te begin nen om te helpen. Jeroen Pauw zal woensdagavond bij de Publieke Omroep (NPO) een program ma presenteren on der de titel: De grens bereikt. Girosss heeft op de eigen website wel een overzicht ge plaatst over wat de hulporganisaties doen aan de vluchte- lingencrisis met daarbij een link voor donaties aan de be trokken instellingen. Veel hulporganisa ties achter Giro555 zijn ter plaatse en kunnen op beperkte schaal hulp verlenen aan en migranten in Europa. „De situatie is uiterst zorgwek kend. Bij blijvende politieke onwil om de opvang te ver beteren, zijn steeds meer hulporganisa ties genoodzaakt hulp te gaan verle nen aan vluchtelin gen en mogelijk ook te vragen om finan ciële steun bij het pu bliek. Girosss houdt de situatie nauwlet tend in de gaten", al dus een woordvoer der. KOBAN Het verdronken jon getje Aylan Kurdi (3), dat woensdag aanspoelde bij de Turkse badplaats Bodrum, is gisteren in zijn geboorteland Syrië begraven. Zijn lichaam, en dat van zijn moeder Re- han (35) en broer Galeb (5), werd vrijdag vanuit Istanbul overgevlogen en naar grens plaats Kobani gebracht. In die stad werd het drietal on der de ogen van vader Abdul lah Kurdi onder de droge, ka le aarde begraven. Kurdi was van plan met zijn gezin vanuit Turkije door te reizen naar Canada, naar zijn zus. „Het enige dat ik nu wil, is bij het graf van mijn vrouw en kinderen zitten." „Het laat mij heus niet onberoerd. Ik denk dat het niemand onbe roerd laat. Begrijp me goed: emo tie speelt ook een rol in dit debat. Het hoort erbij. Maar je moet die emotie gebruiken als aansporing om daadkracht te betonen." „Rond het jaar 2000 werden we ge confronteerd met een toestroom van alleenstaande minderjarige asielzoekers, de AMA's. Ons ge voel zegt ons daar ruimhartig in te zijn. Dat is ook gebeurd. Jaren la ter merk je dat dit niet verstandig is geweest. Omdat je als AMA makkelijk een vluchtelingenstatus kreeg in ons land, werden jonge ren in Angola en China door hun familie aangespoord naar Neder land te komen. De vloek van de goede daad." „Er moet wel nü wat gebeuren. Je ziet de bootjes dobberen op de Middellandse Zee, die mensen moet je redden en in veiligheid brengen. Mensensmokkelaars we ten dan: die route werkt. Dan moe ten we meer doen. Zorgen dat er betere opvang bij de brandhaar den is, die de vluchtelingen de route over zee kan besparen. Als we het dan toch over emotie heb ben, het is óók mijn emotie dat die hulp ter plekke zo traag gaat." „Zeker. Je gevoel zegt dan: je kunt het niet maken ze terug te sturen. Daar spelen advocaten handig op in. Ze rekken de procedure zo dat je zo lang in ons land bent, dat je toch een verblijfsstatus krijgt. Mensen rekenen daar op en ver wachten het. Het is heel cynisch dat het zo werkt." „Het is heel belangrijk dat het sys teem een ventiel kent; dat het geen kil computerprogramma is dat 'ja' of 'nee' zegt. Maar dat moet gelden voor heel bijzondere situaties, waar een dramatische misslag is gedaan. De mate van pu bliciteit die mensen krijgen, moet geen rol spelen. Wij worden als fractie regelmatig op situaties geat tendeerd. Soms vragen we de staatssecretaris er naar te kijken. Vorige week nog een gezin: een moeder was overleden aan een hartaanval en de situatie in het land van herkomst was verslech terd. Daar gaan de bewindslieden altijd gewetensvol mee om." „Dat is ook meteen de manco van het vreemdelingenbeleid. Als de vluchtelingen een gezicht krijgen, gun je iedereen een plekje. Maar als je de optelsom maakt, kan het ontwrichtend werken. Het is niet zo dat je alleen moreel bezig bent als je een ruimhartig beleid voor staat. Dat je immoreel bent als je voorstander bent van een restric tief beleid. Het is lastig de moed te hebben 'nee' te zeggen. Toch moeten we dat soms doen." Kras.nl/brochures of bel 0900-969770cPg ZATERDAG 5 SEPTEMBER 2015 door Hanneke Keultjes DEN HAAG. De foto van de verdron ken peuter Aylan op het strand schokte heel Nederland. Overmand door emotie roepen mensen dat er moet worden ingegrepen, ook op het Binnenhof. SGP-leider Kees van der Staaij ziet dat met lede ogen aan. Hij waarschuwt voor de rol van emotie in het vluchtelingende bat. „Je kunt uiteindelijk niet alleen je hart laten spreken. Je moet het hoofd koel houden." Doen de beelden u dan niks? Soms zijn de effecten van die emotie onbedoeld, zegt u. Kunt u daar voor beelden van geven? Moeten we dan nu pas op de plaats maken? Speelt die emotie ook mee bij de kin deren die al jaren in Nederland zijn en toch terug moeten naar hun land SGP-Kamerlid Kees van der Staaij. foto Martijn Beekman/ANP van herkomst? Hoe kijkt u terug op Glaucio en Mar- cia die toch mogen blijven? Het gaat natuurlijk ook om mensen. Bestel nu snel, eenvoudig én gratis de nieuwste brochures Winterreizen of Kerst- Nieuwjaarsreizen 2015-2016. |f|t Prijzen p.p. o.b.v. 2 personen excl. reserveringskosten en Calamiteitenfonds

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 5