Wissel motor van Max Pleidooi voor korte transfertijd Hoofd communicatie Torro Rosso lovend over jonge Verstappen SPORT 5 iRe*d\Ü| Fabiana Valenti gidst namens Toro Rosso Max Verstappen dagelijks door het rennerskwartier en is stiekem ook een tweede moeder. ok op het Autod- romo Nazionale Monza is ze de schaduw van Max Verstappen. Bijna de helft van het jaar is Fabiana Valenti (45) als een tweede moeder voor hem. Ze is tijdens Grands Prix nooit ver weg bij de tiener. Ze beheert zijn agenda, regelt afspraken, waakt over hem en zet ook tijdens interviews in Red Bulls onderkomen in Monza on gevraagd een flesje appelsap voor Verstappen klaar. Want dat drinkt Formule t's nieuwkomer nu eenmaal graag. Volgens de voormalig Italiaans kampioene handboogschieten is haar werk zelden zo gemakkelijk geweest. Valenti dweept met de Limbur ger, prijst hem de hemel in. „Max is het type jongen zoals ik mijn zoon later graag zou zien: welge manierd, sociaal, genereus, aardig en ambitieus." De Italiaanse looft Verstap pens professionaliteit. Die is op merkelijk groot, vindt ze, voor een tiener. „Ik hoef dingen nooit twee keer tegen Max te zeggen. Hij is ook niet het type dat denkt: ik weet het zelf wel. Hij heeft nog nooit tegen mij geschreeuwd, be handelt mij niet als een slaaf. Max luistert en doet het gewoon. Is punctueel. Hij heeft de drang alles meteen perfect te willen doen", zo verzekert ze, „en hij is enorm gefocust. Max weet wat hij wil, heeft zelfvertrouwen en doet er alles voor te bereiken wat hij wil. Een harde werker. Eigenlijk", zo verklapt Valenti, „heb ik nog niets ontdekt wat ik niet leuk aan hem vind." Niet alleen de Itali aanse, maar het hele team loopt volgens haar met Verstappen (17) weg. De Limbur ger heeft zich moei teloos aangepast in zijn nieuwe habitat. bord en bestek later wilde opha len, had Max het al netjes weer meegenomen naar het motorho me... Hij voelt zich nergens te groot voor." Hoe sociaal en attent de tiener is, ondervond Valenti onlangs aan den lijve bij de Belgische GP. „Max zei: Fabi, we hebben iets te vieren. Want we kennen elkaar nu precies een jaar (Verstappen werd in 2014 op Spa-Francor- champs gepresenteerd als For mule i-coureur, red.). Hij zegt dus niet dat hij iets wil vieren omdat hij nu een jaar in de For mule 1 zit. Nee, hij wilde vieren dat wij elkaar een jaar kennen. Lief, toch?" Valenti hoopt vurig dat ze ook in 2016 nog een jaartje met de tiener mag werken. De kans daarop is groot. Maar ze beseft dat Verstappen ooit een deur verder zal gaan, op zoek naar de beste auto en eeuwige roem. „Ik twijfel er niet aan dat Max ooit we reldkampioen gaat wor den", bekent de Italiaanse. „Dat heb ik hem ook al verteld. Max doet me denken aan Sebasti an Vettel, die ik vroeger bij Toro Rosso heb meegemaakt. Hij streeft net als Seb perfectie na, wil dingen goed doen, alles we ten en zuigt alle informatie op. Seb zei ook altijd dat het beter kon. Max heeft alles wat een cou reur nodig heeft, is een heel posi tief persoon." Bijna dagelijks verbaast ze zich over de serene rust in Verstap pens hoofd en het gemak waar mee hij zich staande houdt. „De leeftijd in zijn paspoort klopt ge woon niet", glundert Valenti. „Vo rig jaar gaf hij in Spa een perscon ferentie, nadat bekend was gewor den dat hij Formu le 1 zou gaan rij den. Ik wilde een 16-jarige eigen lijk niet voor de wereldpers zet ten. Het motorho me zat bomvol. Maar het leek als of Max het al veel vaker had ge daan. Iedere journalist krijgt van hem zijn aan dacht, een lach. En niet voor één minuut." Natuurlijk, zo erkent Valenti, zijn er soms ook teleurstellingen. Uitvalbeurten op de baan, beroe ring of andere problemen. Dan is er naast de troostende stem van vader los ook altijd de moederlij ke arm van Valenti. Dwingen Nooit, zo verzekert Va lenti, heeft ze Verstap pen moeten dwingen naar handtekeningensessies te gaan. Voor veel coureurs lijkt dat vaak een kwelling. „Als ik Max soms vanwege andere ver plichtingen niet vertel te stop pen, dan blijft hij gewoon staan om handtekeningen uit te delen. En hij kijkt iedereen altijd recht in de ogen, hè.Max geeft om an dere mensen, is totaal niet ego centrisch of verwend. Hij is zó goed opgevoed." Een voorbeeld? Valenti heeft er talloze paraat. „Ik bracht hem eens lunch naar de enigineers office. Toen ik het „Als Max een lach nodig heeft, krijgt hij die van mij. Ik zou hem als een zoon willen behandelen, maar dat kan natuurlijk niet." Soms zijn er ook tranen, vertelt Valenti. „Dat is geen teken van zwakte, maar teleurstelling. Als hij wat gedeprimeerd is zeg ik al tijd: Max, je bent veel knapper als je lacht." Na een jaar is de band tussen haar en Verstappen, beweert ze, hecht geworden. Er is wederzijds respect, vaak eten ze op de woens dag voorafgaand aan een Grand Prix samen met enkele topmen sen van Toro Rosso en vader Jos. Valenti loopt zich het vuur uit de sloffen voor de Limburgse tiener. Met liefde en toewijding, zonder morren. „Ik doe alles om hem te helpen." Veel hoeft ze er niet voor terug te krijgen. „Als hij naar me lacht, is dat meer dan ge noeg. Eén blik in de ogen zegt meer dan woorden." Valenti heeft Verstappen de afgelopen twaalf maanden van dichtbij zien groeien, in alle op zichten. Geestelijk en lichame lijk. „Toen Max hier arriveerde was hij een baby. Nu is hij zo sterk, hij moet enorm veel hebben getraind. Max is een kleine man geworden. Maar als persoon is hij niets ver anderd. Ik heb in het hele team nog nooit iemand iets negatiefs over hem horen zeg gen. Max is een aardige jongen die Toro Rosso succes brengt. Wat wil je nog meer?" Er valt vanwege gebrek aan topsnel heid voor Toro Rosso op het Autod- romo Nazionale Monza - als het droog blijft, zoals de verwachting is - dit weekeinde niet veel te ha len. De Italiaanse renstal kijkt daar om alvast vooruit, naar het volgen de nummer in Singapore waar op het stratencircuit (weinig pure top snelheid nodig, veel bochten) wél kansen liggen. „Mocht er daar iets gebeuren, dan hebben we nu een extra motor", aldus Verstappen. De motorwissel levert de tiener in Monza net als twee weken gele den in Spa-Francorchamps een straf op. Verstappen wordt bij de race tien plaatsen teruggezet. „Maar het zal niet zoveel uitma ken", stelde hij. „Als we na de start de Manors en McLarens hebben in gehaald, dan zitten we denk ik on geveer op de positie waar we thuis horen." De Limburger sloot de twee trainingssessies gisteren op het supersnelle circuit ('een hele leuke baan') als veertiende af. Le wis Hamilton domineerde namens Mercedes. Een klassering in de top-10 lijkt voor Verstappen op Italiaans grond gebied uitgesloten. Toch weigert hij zonder slag of stoot de witte vlag te hijsen. „Ik ga met dezelfde instelling als in België beginnen. We geven niet op." MÜNCHEN. Voorzitter Karl-Heinz Rummenigge van Bayern Mün- chen én van de belangenvereni ging van Europese voetbalclubs (ECA) blijft zich sterk maken voor een inkrimping van de zomerse transferperiode. „Ik vind een ter mijn van acht weken ruim vol doende. De markt moet op 31 juli sluiten, voordat de competitie van start gaat", liet de Duitse oud-in ternational weten. Nogal wat trainers, bestuursle den en supporters in het Europese voetbal zijn dezelfde mening als Rummenigge toegedaan. Zij vin den een transferperiode tot 1 sep tember onder meer onoverzichte lijk, met oneerlijke competitie in de laatste weken van de termijn als één van de nadelige gevolgen. „Ik heb de indruk dat inmiddels een grote meerderheid voorstan der is van het eerder sluiten van de spelersmarkt. Met mij wil ook UEFA-voorzitter Michel Platini die kant op." Rummenigge hoopt de UEFA te bewegen tot de ge wenste inkrimping van de trans fertermijn. ZATERDAG 5 SEPTEMBER 2015 MONZA. Max Verstappen kondigde het donderdag al voorzichtig aan, een etmaal later werd zijn vrees in de eerste twee trainingssessies van de Italiaans GP bewaarheid. Op het hogesnelheidscircuit van Monza, waar zeventig procent op vol ver mogen wordt gereden, lijkt een bij rol in het verschiet te liggen. Zeker na zijn volgende motorwissel, de zevende. 'Max heeft drang alles meteen perfect te doen' door André Venema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 58