In de defensie van dit Oranje In Turkije wacht Nederlands elftal een volgende, cruciale klus 2 SPORT In een staat van wanhoop reisde Oranje af naar Turkije. Hoe voorkom je blinde paniek en totale chaos in een heksenketel? Konya. Religieuze Turkse stad in Cen- traal-Anatolië, bol werk van spiritueel geloof en mystieke tradities. Alsof de stress op zichzelf nog niet groot genoeg is bij Oranje, wacht mor gen ook nog het decor van een uit zinnig en vijandig stadion, in een vervreemdend stukje niemands land in zuidoost-Europa. En om het helemaal af te ma ken: het is hier in Midden-Turkije letterlijk bloedheet. Het Nederlands elftal van Dan ny Blind waakt voor paniekvoet bal, maar valt daar goedbe schouwd nog wel aan te ontko men? Hoe houd je vertrouwen als werkelijk alles mis lijkt te gaan, alsof een heel dominospel in el kaar dondert? Hoe blijf je kalm met een ploeg die van de twijfel en onzekerheden aan elkaar hangt? Hoe beheers je een staat van wanhoop? Voor wie moet voetballen te gen Turken, bestaan een paar gou den wetten. Blijf rustig, vooral. Fo cus op het positiespel - en ga voor al niet mee in het eeuwige Sturm und Drang van de heetgebakerde tegenstander. Maar hoeveel spe lers heeft Oranje nog die dat pro ces kunnen bewaken, nu ook ster speler Arjen Robben is afgehaakt met een blessure? Intimiderend Ja, Wesley Sneijder. De middenvel der van Galatasaray speelde on langs nog in Konya, tegen Konyas- por in de fraaie Torku Arena, en scoorde zowaar twee keer. „De sfeer zal heel intimiderend zijn", voorspelt Sneijder. „Ik ga mijn best doen om de jongens daar op voor te bereiden, voor zover moge lijk. Of er nog vertrouwen is? Nou, ons zelfvertrouwen heeft wel een knauw gekregen." Hoe blijft dit Nederlands elftal mentaal overeind? Bondscoach Danny Blind koos er op voetbal- technische gronden voor om Ni- gel de Jong thuis te laten, maar nu puur overleven het devies is, snakt dit Oranje haast naar een er- varen straatvechter zoals hij. En wat te denken van Dirk Kuyt, de ex-international die altijd liet doorschemeren dat hij beschik baar is in geval van nood. Is de hui dige nood soms niet groot ge noeg? De vergelijking is al vaker ge trokken deze week, maar Oranje speelt een soort nacompetitiefina- le waarin geen enkele ruimte is voor logica. Duels waarin er niets te winnen valt, maar uitsluitend te verliezen, en waar één gek mo ment alles overhoop kan gooien. In Konya wordt het vermoede lijk alleen nog maar gekker en chaotischer. Een gelijkspel is ge- Hoe blijf je kalm met ploeg die vol twijfel en onzekerheden zit? Hoe beheers je een staat van wanhoop? noeg, lijkt het, maar hoeveel zeker heid heeft dit Nederlands elftal dat het straks 'gewoon' van Tsje chië en Kazachstan wint? En bo vendien: zelfs met de grootst mo gelijke fantasie is dit wankele Oranje niet in staat om voor een gelijkspel te spelen. Het wordt ge woon alles of niets. In Konya komen meerdere ver halen samen. Goedbeschouwd wordt het de laatste kans van een 'zilveren' generatie voetballers, die het Nederlands elftal twee keer naar een mondiale podium plek loodste. Klaas-Jan Huntelaar, Robin van Persie, Wesley Sneijder en de ge blesseerde Arjen Robben: het EK in Frankrijk is hun laatste kans op een eindtoernooi met Oranje. „Ik wil er niet aan denken dat we in juni voor de televisie zitten", zei Sneijder. Maar dat scenario is nog onmogelijk weg te stoppen. Het hangt als een wolk boven elke stap die Oranje nog zet. „We zijn wel gewend aan druk", zei Arjen Robben nog in de aanloop naar Nederland-IJs land. „Als het er écht om gaat, presteren we meestal wel." Maar deze wedstrijden zijn van een ander soort druk dan een Champions League-finale, of de halve finale van een WK. In Ko nya valt alleen maar te falen. Oran je staat volledig onder negatieve hoogspanning. Bovendien: niet al leen de individuele toekomst van een handvol dertigers staat op het spel, maar de nabije toekomst van het hele Nederlandse voetbal. NEDERLAND IN PLAY-OFFS TEGEN 'ZWAKKE' NR. 3 door Sjoerd Mossou GROEP A STAND IJsland 7 6 0 1 18 15-3 Tsjechië 7 5 1 1 16 14-9 Nederland 7 3 1 3 10 13-7 Turkije 7 2 3 2 9 8-9 Letland 7 0 4 3 4 3-14 Kazachstan 7 0 1 6 1 5-16 Morgen, 18.00 uur: Turkije - Nederland, Let land - Tsjechië, 20.45 uur: IJsland-Kazachstan Oranje mag niet wanhopen Noorwegen, Slovenië, Israël en Ierland: het zijn de huidige mogelijke tegenstanders van het Nederlands elftal indien het de play-offs van het EK-kwalificatietraject bereikt. Met de virtuele stand van de overige poules in het achterhoofd belandt Nederland samen met de volgende nummers drie in de loting: Israël, Oekraï ne, Schotland, Slovenië, Hongarije, Rusland, Noor wegen en Denemarken. Deze landen worden verdeeld in twee poules; een geplaatste en onge plaatste groep. Nederland geniet een beschermde status en treft dus een 'zwakke' nummer drie. Van de virtuele play-off gegadigden is Nederland namelijk het hoogst ge plaatst op de UEFA-rang- lijst. De landen met de laagste coëfficiënt zijn Noorwegen, Slovenië, Is raël en Schotland en dus mogelijke opponenten. Dat de nummers drie überhaupt kans maken op plaatsing is te danken aan de uitbreiding van het EK-deelnemersveld. Van 16 naar 24 landen. De play-off wedstrijden vinden plaats op 12-14 november en de returns op 15-17 november. De paniek is van de Nederlandse gezichten af te lezen. Sneijder, Memphis

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 55