E buJd^rrrjzjfLfjJ j J 4 NIEUWS VLUCHTELINGENCRISIS Rana Sulieman doet wat veel Nederlanders overwegen: ze vangt een vluchteling op in huis. Je moet de tijd hebben om veel met ze te praten/' Vluchteling in huis nemen mag, COA raadt het af llïfte£S7Wi 499,- Duizenden Nederlan ders werpen zich op als gastgezin voor een vluchteling. Ra- na Sulieman uit deed dat in mei al. Zij staat haar bed af aan Quasay Alkhalaf (15) uit Syrië. En gaat elke week met hem naar de dokter. De eerste weken dat Quasay bij de van oorsprong Syrische Rana in huis woonde, zei hij bijna niets. Was hij in zichzelf gekeerd. Leek hij zich te scha men. „De oorlog zat nog in zijn hoofd, de pijn stond in zijn ogen", zegt Rana. Het was lastig om door de stilte heen te breken. Het zou gek zijn als het anders was geweest, want Quasay's hoofd was ook nog maar net uit die oorlog. Sinds mei woont hij bij Rana en haar twee volwassen kinderen in Rotter dam. Daarvoor legde hij de inmiddels zo bekende reis af vanuit een verwoest Syrisch dorp naar een vluchtelingen kamp aan de Turkse grens, lopend die grens over, met de bus door naar Istanbul. „Vanuit daar met een vracht wagen naar Nederland. Ik heb vier da gen achterin gezeten", vertelt hij. Op dag vier stond hij in Neder land, 15 jaar oud, moederziel alleen. Via een asielzoekerscentrum en de stichting Nidos, die zich namens de overheid ontfermt over minderjarige alleenstaande asielzoekers, kwam hij bij Rana terecht. Zij ruimde in haar kleine woning haar slaapkamer leeg, gaf die aan Quasay en legde haar ei gen kussen op de bank. „Dat geeft niet. Ik zorg voor hem als voor mijn eigen kinderen." Het is een praktijkvoorbeeld van de golf van gastvrijheid die nu door Nederland spoelt. Al meer dan 16.000 Nederlanders hebben zich via de web site 'Ik ben een gastgezin voor een vluchteling' aangemeld om mensen in huis te nemen. Of aan tafel mee te laten eten. Rana meldde zich al ver voor de huidige crisis, via de officiële kanalen. Nu zit Quasay naast haar in haar kap perszaak annex schoonheidssalon an nex kofïïetent. In principe blijft hij bij haar tot hij 18 jaar is. Overdag gaat hij sinds kort naar school, daarna komt hij naar de zaak. Als hij in het Arabisch vertelt over zijn reis, trillen zijn armen en benen. Daar had hij al last van in Syrië, maar het is door de oorlog alleen maar er ger geworden. „We gaan daarvoor naar meerdere artsen. We praten sa men veel over de oorlog. Over zijn fa milie", zegt Rana. Die familie woont nog onder slech te omstandigheden in een tenten kamp langs de Turks-Syrische grens. Ze hebben nog niet de mogelijkheid naar Europa te komen. Quasay heeft soms contact met hen, maar denkt vooral vaak aan hen. Heel vaak. Toch merkt Rana dat Quasay lang zaamaan tot rust komt. „Ik wil tegen iedereen die een vluchteling in huis neemt, zeggen: heb veel geduld! Je moet de tijd hebben om veel met ze te praten. Heb je die tijd niet, doe het dan niet." Elke week heeft Rana con tact met Nidos, om door te nemen hoe het thuis gaat. En dan kan Rana nog makkelijk met Quasay communiceren. Ze komt uit dezelfde streek als Quasay. Ze kwam ruim twintig jaar geleden naar Nederland. „Ik spreek Arabisch, ik ken de tradities van zijn streek. Dat is makkelijker." Dan onderbreekt een klant in de winkel het gesprek. „Ra na", zegt ze, „jij hebt gewoon een groot hart." Dat geldt ook voor Neder land, zegt Quasay. „Hartelijk dank Ne derland, dat jullie een plek voor me hebben gezocht." 'We praten veel over de oorlog. En over zijn familie' Als Quasay vertelt over zijn reis, trillen zijn armen en benen ROTTERDAM. Kun je zomaar een vluchteling in huis halen? Ja, zegt asielad vocaat Jakob Wedemeijer. „We zijn vrije burgers en mo gen hulp bie den wanneer we dat willen, maar de Staat moet wel we ten waar de asielzoeker uit hangt. Dus doe alles in overleg met het Cen traal Orgaan op vang Asielzoe kers (COA) en de vreemdelin genpolitie." Huurbazen kun nen wel be zwaar maken, tegen bijvoor beeld overbewo- ning. Weet waar je aan begint, waarschuwt de asieladvocaat. „Het is ontzet tend lief dat mensen willen helpen, maar de ze vluchtelin gen hebben de meest vreselijke dingen meege maakt. Ze ne men de trau ma's mee naar huis. Denk goed na of je hen kunt helpen. Bo vendien blijven deze mensen niet voor een weekje, maar misschien wel jaren." Het COA raadt af spontaan vluchtelingen in huis te ne men. „Het is in het voordeel van de asielzoe kers dat zij in centrale opvang verblijven. Hier zijn er over heidsdiensten en medewer kers van Vluch telingenwerk aanwezig. Onze mensen zijn ge traind op signa len van trauma tisering en ook van radicalise ring", zegt een woordvoerder. 5 dagen Zwarte Woud en Mainau 10 dagen Barcelona en Andorra 8 dagen Zuid Engeland Eastbourne Devon en Cornwall 10 12 dagen Kust van Dalmatië Rondreis Dalmatische kust 8 dagen Vlieg- bus Rondreis Hoogtepunten van Ierland Quasay slaapt nu veilig in Rana's bed door Cyril Rosman Rana Sulieman door Hanneke van Houwelingen VOL=VOL Bij Bolderman aanbetalen niet verplicht! Brochure en (0318)58 09 58 boekingen: 5 www.bolderman.nl Vertrekdata: 5 oktober m. ni.J.Lk Mat r.rimfcir^htvtJ Vertrekdata: 28 september Vertrekdata: 21 september Vertrekdata 5 oktober

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 4