Familiewandeling door Middelburg met onderwijzer in spe in de hoofdrol 12 ZEELAND Een familiewandeling in de voetsporen van een (bet)overgrootvader; vanaf 1880 student aan Middelburgse Rijksschool. jaardstraat en de Sint Pieterstraat. We lopen morgen zo'n 4,5 kilome ter in en rond het centrum van de stad. Maar dat duurt wel langer dan een uur denk ik." Okke: „Harm moet toch wel al le hoekjes en steegjes van de stad gekend hebben als je een uur per dag moet wandelen. Waar wij straks lopen, heeft hij ongetwij feld ooit zijn voeten neergezet." De foto waar alles mee begon, is gemaakt bij Sociëteit de Verge noeging in Le Baron Chassé aan de Gortstraat. Voor de gietijzeren veranda in de tuin. Het schoolge bouw aan de Lange Noordstraat is verworden tot een saai kantoor. Niels treedt overigens verder in de voetsporen van zijn betover grootvader. De vwo-eindexamen- leerling wil na een studie schei kunde ook les geven. In navolging van zijn moeder en oom Okke. Hij kan zondag al vast oefenen met een lesje geschiedenis voor de familie. In 'zijn' stad. werd aangenomen op de Rijks school. Een 'zedelijk, ordelijk en zeer vlijtig' jongmens zo blijkt uit zijn eindbeoordeling in 1884. Ok ke Emmens: „Die foto was voor mij het begin van de zoektocht. Hij werd geboren in Nieuwolda, bij Groningen. Vandaaruit kwam hij naar Middelburg. Heel bijzon der. Zeker omdat in Groningen ook zo'n Rijksschool zat." „Ik ben via het Zeeuws Archief gaan spitten. Waarom hij naar Middelburg ging, weet ik niet. En helaas ook niet bij wie hij die vier jaar van zijn opleiding heeft door gebracht. De kwekelingen waren vaak in de kost bij gastgezinnen." „Ik heb in de archieven wel zijn cijferlijsten en rooster gevonden." Grinnikend: „Het was een heel brave jongen. Jammer genoeg heb ik niets stouts kunnen vinden. Ik trof ook een soort reglement aan: 'Voorwaarden waarop kweekelin- gen huisvesting, kost, bewas- sching enz. bij ingezetenen dier stad genieten'. Die kostgezinnen kregen jaarlijks driehonderd gul den. Zij moesten onder meer 'door voorbeeld, opwekking, ver maning en terechtwijzing een on- berispelijken zedelijken wandel bij de kweekelingen bevorderen'." Uit documenten van de Rijks school blijkt dat een aantal studie genoten van boerenzoon Harm ook uit het Noorden kwam. Van het Groningse Finsterwolde tot Friesland en Drenthe. Het meren deel kwam echter uit Zeeland: Vlissingen, Westkapelle, Middel burg, Groede, Goes en Ouwerkerk bijvoorbeeld. Drie van hen haak ten voortijdig af. Onvoldoende vorderingen, wangedrag of een oogziekte waren de redenen tot dat 'ontslag aan den Rijksschool'. Okke's neef Niels van Weerd huizen (18) dook samen met zijn oom ook in de archieven. „Zo la zen we dat de studenten van de Rijksschool dagelijks een uur moesten wandelen. Het leek ons leuk om een wandeling door mijn eigen stad samen te stellen met Harm Emmens als uitgangspunt. Ik vertel historische feiten en leu ke weetjes." Glimlachend: „Zo is er bijvoorbeeld al eeuwen een 'pis- hoekje' onder de Lange Jan. Mooi vind ik het kunstwerk van veer tien brokstukken van een gevel, verspreid over de stad. En de fe nikstegels van huizen aan de Span- Harm Emmens, geboren 7 januari 1864. Rijksschool Middelburg van 31 augustus 1880 tot 18 juli 1884. Het begon met een foto in sepiatin- ten van een groep je jongeheren, ge zeten op een tuin terras. Kweekelingen aan den Rijks school Onderwijs aan de Lange Noordstraat te Middelburg. Een van hen, Harm Emmens, was de overgrootvader van Okke Emmens. Reden voor een zoek tocht naar Harm, meende diens achterkleinzoon. En zo geschied de. Morgen wandelen zo'n dertig nazaten van Emmens vanuit alle windstreken van Nederland en Duitsland door Middelburg. In de voetsporen van Harm, die hier 31 augustus 1880 op 16-jarige leeftijd Okke Emmens. Hij begon de zoektocht in Middelburg naar zijn overgrootvader Harm Emmens. 'Hij kende vast ieder steegje' Niels van Weerdhuizen bij de Koepoort in Middelburg. De poort is het beginpunt van de stadswandeling waarin zijn betovergrootvader een centrale rol speelt, foto Ruben Oreel. Harm als hoofdonderwijzer op de Christelijke lagere school in Tienhoven. J» Harm Emmens en zijn studiegenoten op het terras bij Le Baron Chassé.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 45