Van Celder woest weg bij afscheid De fase van het chagrijn voorbij: 'Dit komt niet meer goed' Alles of niets; erop of eronder; alle clichés zijn morgen van toepassing op de cruciale EK-kwalificatiewedstrijd Tlirkije-Nederland. 'Ik zal Nederland altijd steunen, maar morgen ben ik voor Turkije' NIEUWS 3 NEDERLAND TURKIJE ROTTERDAM. Ze zullen de Oranje supporters een beetje sparen, mocht Uirkije winnen. Er zal ge toeterd en gefeest worden rond de Hofplein-fontein. „Maar veel Tur ken hebben ook sympathie voor Nederland, hoor", zegt Senem Ars- lan troostend. „Dankzij spelers als Dirk Kuyt, Robin van Persie en Wesley Sneijder in de Turkse com petitie. Als Turkije niet meedoet aan het EK, zijn veel Turken voor Nederland." Zij runt de fanshop van Fenerbahce in Rotterdam, haar broer Sercan die van Galatasa- ray twee deuren verder. In Thrkije is voetbal een bloed serieuze zaak en gaat vooral ge paard met heel veel emotie, zegt broer Sercan. Zeker als het niet loopt. En het loopt al jaren niet. Sinds het EK van 2008 - halve fina list - ontbrak Turkije op alle eind- toernooien. „Toen heb ik steeds in een oranje shirt gelopen." „Turkse clubs hebben veel geïn- Sinds 2008 ontbrak Turkije op alle eindtoernooien. 'Toen heb ik steeds in een oranje shirt gelopen' DORDRECHT. In het, volgens Mis set Horeca, 'Leukste Oranjecafé van Nederland' is het allang niet meer zo leuk. Als het om Oranje gaat tenminste. Waar café Sebes in Dordrecht vorig jaar tijdens het WK in Brazilië nog afgeladen was, was het donderdagavond eigenlijk best rustig. „Een mannetje of 25-30 mis schien", schat uitbater Hubert Sebes. „Ik merk dat het steeds minder leeft, door de slechte resultaten. In het begin de- den we nog wel iets leuks rond Oranje in het café, maar nu hoeven we ook niks extra's meer te organiseren." De fase van het chagrijn is misschien wel voorbij bij de Oranjesupporters. Dit ging al niet goed, en dit gaat ook niet meer goed komen. „Berusting. Dat is misschien wel het goede woord, ja. Berus ting. Dat is typisch Nederlands. We zijn de afgelopen jaren ook wel verwend geraakt. Dat stralen de spelers ook wel uit. Ze verdie nen veel geld en doen veel te weinig." De kroegbaas heeft zelf meer met wielrennen. Daar kunnen die voetballers nog een puntje aan zuigen, vindt hij. „Die mentaliteit bij Oranje snap ik niet. Het was tegen IJsland gewoon slappe hap. Potverdom- me, als je zelf niet harder trapt, kom je ook niet verder!" Hij had inmiddels al stapels le ge bierviltjes ingekocht. Daarop kunnen bezoekers een ontwerp schetsen voor een leuke aankle ding van het café tijdens het EK volgend jaar in Frankrijk. Zo ontstond vorig jaar tijdens het WK het idee van een levens grote Louis van Gaal aan de gevel van de kroeg. „Ik heb geen hoop op een goede afloop tegen Turkije. Die hele trainerswissel vond ik al niks", zegt Sebes. „Als we het niet halen, gaan die bierviltjes weer terug in de kast. Ik kan dan altijd nog de kop van Van Gaal weer uit de kast halen. Het voordeel is dan dat we nog twee jaar langer de titel 'Leukste Oranjecafé' dragen, haha." vesteerd in grote namen. We wil len nu wel weer een keer aan een toernooi meedoen. Normaal zeg ik niet snel dat we kunnen win nen van Nederland, maar ik denk dat we nu kans maken." Waar het gebrek aan erva ring en kracht Oranje op breekt, leunt Turkije weer veel te veel op (te) oude erva ren spelers. „Jonge talenten stromen niet door. Hoe kan een land met tachtig miljoen inwoners niet elf goede spe lers op de been brengen? Het nationale team is geen een heid door de vergaande rivaliteit tussen Fener bahce en Galatasaray. De Amsterdam Arena is helemaal oranje ge kleurd als Nederland speelt, maar als Tur kije thuis speelt draagt de helft een shirt van Fenerbahce en de ande re helft van Galatasaray. „Het is geen eenheid." Maar toch. Morgen zal elk Turks koffiehuis propvol zijn. „Het zou heel jammer als Turkije niet meedoet. Maar voor Neder land is de druk groter", zegt Se nem. Haar broer verwacht 'een mooie, stevige wedstrijd'. „Mijn vaderland tegen het land waar ik geboren ben, woon en werk. Dat is toch speciaal. Ik zal Nederland altijd steunen, maar morgen ben ik voor Turkije. Als we winnen, zal ik geen lange neus trekken, hoor. Maar lek ker is het wel." HILVERSUM. NPO Radio 1 heeft sportcommenta- tor Jack van Gelder excu ses aangeboden na een desastreus verlopen af- scheidsuitzending gis termiddag. Dat zei zen dermanager Laurens Borst. „Het was abso luut niet de bedoeling dat het zo zou lopen. We wilden hem in het zonnetje zetten omdat we hem een geweldige vakman vinden." Jack van Gelder liep geërgerd weg bij zijn ei gen afscheidsuitzen- ding. Een uitzending van NPO Radio 1 stond een uur lang in het te ken van het afscheid van de sportcommenta- tor, die veertig jaar in dienst was van de pu blieke omroep. In de uitzending Daar gaat 'ie werd met gasten, anekdotes en in terviews teruggeblikt op zijn carrière. Onder anderen Johan Derksen, Ben de Graaf en Kees Jansma waren aanwezig, maar lieten zich kritisch uit over Van Gelder. Ze vonden onder meer dat hij vaak te populair deed en waren negatief over zijn gegil bij doel punten. „Er zijn dingen gezegd die niet hele maal gepast waren", zegt Borst. Van Gelder zei zich vooral gestoord te heb ben aan 'de zuur- pruimerij' van voorma lig Volkskrant-journa list Ben de Graaf. „Daar had ik geen zin in." Wasmachine, droger of vaatwasser kapot? B>el: 0112 - 5f 24 2/ AANG^pRUQ DE PAGTER ANTIEK INTERIEUR Herenstraat 9 Segeersstraat 8 MIDDELBURG KOOPZONDAG 6 SEPTEMBER GEOPEND Markt 1* Kaai 53* Domburg Veere ZATERDAG 5 SEPTEMBER 2015 De dood of de gladiolen Sercan Arslan door Tonny van der Mee Een Oranje-fan en een supporter van de Turkse na tionale ploeg to nen hun onverb terlijke optimis me. foto's Koen v der Weel, EPA www.aangeenbrugelectro.nl www.datrepareerikzelfwel.nl iedere zondag geopend www.depagterantiekeninterieur.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 3