Tien titels op longlist Boekenprijs Marinier roeit 3 50 kilometer voor buddy's ZEELAND 7 - tóHerHiezo&oói Uw appartement of droomvilla pal in de duinen van Cadzand-Bad! MIDDELBURG. Tien titels zijn nog in de race voor de Zeeuwse Boekenprijs 2015. De jury, on der leiding van commissaris van de koning Han Polman, heeft deze longlist samenge steld uit de in totaal 86 ingezon den boeken. De tien kandidaten voor de prijs zijn: Machinist en wereldver beteraar. Het leven van A.J. Jan sen 1847-1931 van Bert Altena, Bloedbroeder 1618 van John Bro- sens, Verzoenen van Emma Cre- bolder, Daarom ben ik hier van Carline Dekker, Vissers, Kapers, Arbeiders. Vlissingen 700 jaar stadsrechten van Peter van Drue- nen, Truien bij de vleet. Zeeuwse visserstruien in verhalen en patro nen van Anja Geldof en Stefa- nie Huibregtse, Het relaas van Solle van Andreas Oosthoek, De man die haast had van Jan Van- toortelboom, Tropenjaren. In het spoor van P.S. Hamel, consul-gene raal in Afrika en Azië in de negen tiende eeuw van Hans Walraven en Jolenta Weijers en Vlam van Floortje Zwigtman. De winnaar wordt zaterdag 7 november bekendgemaakt tij dens de afsluiting van de Week van het Zeeuwse Boek. Alle in gezonden boeken maken ook kans op de PZC-publieksprijs. Daarvoor kan vanaf maandag 5 oktober worden gestemd via de website van de PZC. Verbondenheid, kracht en toewijding. Dat zijn de drie kernwaarden van het Korps Mari niers. En die drie dingen zullen ze hard nodig hebben tijdens de monstertocht waaraan 140 (oud-) mariniers vandaag beginnen. Door in een week tijd 350 kilo meter te roeien van Rotterdam via Vlissingen naar Londen, willen de mannen zo veel mogelijk geld in zamelen voor collega's of nabe staanden die het hard nodig heb ben na terugkomst van hun uit zendingen. De mannen roeien 350 kilome ter vanwege het 350-jarig bestaan van het Korps Mariniers. In totaal doen negen sloepen mee. De uit Goes afkomstige Roy Fluit is een van de deelnemers. Twee jaar lang trainde de oud-ma rinier, maar nu is het dan einde lijk zover. „Eigenlijk ben ik nu ook al een beetje aan het terug kij ken, we hebben er een heel inten sieve periode op zitten. Er werden veel eisen aan je gesteld. Zes ver plichte roeiweekenden in het afge lopen jaar en veel trainingen en wedstrijden. We werden steeds beoordeeld op techniek en condi tie. Dat moet ook. Ben ik niet fit genoeg, dan zijn mijn maten daar de dupe van." Naast het lichamelijke aspect was het ook emotioneel pittig voor Fluit. „Ik heb heel veel mooie verhalen gehoord. Je komt oude buddy's tegen, dan praatten we over vroeger en zij vertelden dan wel eens dingen waarvan ik verge ten was dat ze zijn gebeurd. Dat gaf soms wel onrust. Gelukkig heb ik er persoonlijk niet dagelijks last van, maar er zijn maten die dat wel hebben. Die iedere nacht wakker worden met angstdro men." Zenuwachtig is Fluit niet. „Toen ik actief dienend marinier was, stapte je zo overal in. Zonder nadenken. Nu ben ik mentaal heel goed voorbereid. En ik heb wel vier keer mijn tas in- en uitge pakt, zodat ik blindelings alles kan pakken." Fluit en zijn maten worden on derweg begeleid door de Konink lijke Marine. Een van haar groot ste marineschepen Zr. Ms. Johan 'Het wordt heel zwaar. Afzien is het zeker, maar als we het halen is dat supergaaf de Witt vaart met hen mee. De roeiers gaan twee uur op, vier uur af. Aan boord van het schip kun nen ze slapen en zich opfrissen. „Ik verwacht dat er een paar moe ten afhaken. Het wordt natuurlijk heel zwaar. Afzien is het zeker, maar als we het eenmaal halen is dat wel echt supergaaf." Belangstellenden kunnen de roeiers morgen (zondag) onder aan de dijk bij het Arsenaal in Vlis singen om 11.30 uur zien aanko men. Eind 2019 moet in Ritthem de nieuwe Michiel Adriaanszoon de Ruyterkazerne open gaan. Het complex biedt ruimte aan 1800 mariniers en zal rond de 160 voet balvelden groot zijn. \\\N /\jts contact@denijs.info DeDobbeIaere duinhof@dedobbelaere.nl KKSoor T.+31(0)117 39 16 13^caars T. +31(0)117 39 65 31 ZATERDAG 5 SEPTEMBER 2015 door Mariska den Hartog Roy Fluit uit Goes, oud-marinier

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 39