Freek de Jonge maakt een reis door zijn Zeeuwse jeugdherinneringen WACHT EENS EVEN. nu [ÏDËPOfl [zeven] Officier vreest voor toekomst Terneuzenaar Vrouwenmisbruik is in de kunst 4 ZEELAND In Geersdijk tonen negen kunstenaars niet alleen het verdriet, maar vooral ook de veerkacht van de misbruikte vrouw. ALWEER EEN KOOPJE VAN DEPOT ZEVEN! Stoel XTRA depotzeven.nl Het werd een Zeeuwse avond met Freek de Jon ge. Bedacht op weg naar Middelburg ter hoogte van Krabbendijke, liet de zanger-cabaretier weten. Zijn vrouw Hella had zijn optreden ge regeld. De Jonge: „Ze wilde haar film 'Verlies niet de moed' alleen op het Nazomerfestival vertonen als haar man de avond tevoren met zijn bandje mocht optreden." Daar stond hij, op het podium op het Abdijplein in Middelburg, met onder anderen de Zeeuwse saxofonist Jan Menu in zijn gelede ren. Een goede zevenhonderd be zoekers, ze hadden paraplu's en re gencapes nodig. Een Zeeuwse avond? De ope ningszin: „Wat was Zeeland giste ren trots, voor het eerst een Zeeuwse bondscoach aan het werk... Het zal ook wel voor het laatst zijn geweest." Domineeszoon De Jonge (1944) groeide op in Zeeland. De sketches tussen zijn liedjes waren een reis door zijn Zeeuwse jeugd herinneringen. Te beginnen in 1948, toen hij met zijn ouders en broer van het Friese Workum naar Renesse reisde. Op de stoom- veerboot naar Zijpe bespuwde hij met zijn broer de stokers in het ruim. Eentje kwam er naar boven, en blies roet op hun gezichten. 'Jullie lieken we nikkers', zei een vrouw in Schouwse dracht. 'Wat zijn nikkers', vroegen ze aan hun vader. 'Negers.' 'Wat zijn negers?' Toen deed de 'European Caribian zijn intrede in het vocabulaire van de jonge De Jonge. Dankzij zijn va der. Die European Caribian kwam terug in de sketch van 1953. Tij dens de rampnacht zat familie van De Jonge in Colijnsplaat da gen en nachten op het dak. Uitein delijk kwam er een helikopter, met een donkere redder hangend aan een touwladder. De oom van De Jonge riep toen: „Ik verzupe nog liever dan dat ik me door een nikker laat redden." Zo'n avond dus. Met ook hele Zeeuwse nummers, zoals de Zee land Blues: 'Temidden van de Zeeuwen ben ik opgegroeid in Goes, te preuts voor het leven, te blank voor de blues'. De toegiften kwa men snel, omdat het zo koud was. Maar alle bezoekers bleven tot de laatste noot was gespeeld. Dat was bij eerdere concerten deze week wel eens anders. VANDAAG BIJ ZNF Praten lukte niet. Schil deren des te meer. Drie jaar had Brita Sei- fert nodig om haar tra nen weg te vegen. Dat leverde 150 schilde rijen op. Al het leed dat haar als vrouw was aangedaan, vloeide weg naar het doek. Tijd om haar zelfrespect te herwinnen. Ze pak te de schilderijen op en dumpte die bij de vuilstort. Toch klopt bij de geringste aan leiding - een film, een stem een geur - het verdriet soms nog op de deur. Dan pakt ze potlood en kleurpastels, en zet ze een teke ning neer, zo precies dat die nau welijks van een foto is te onder- scheiden. Ze tekent vrouwen die vergelijkbare lasten dragen, slacht offers van geweld en onderdruk king, lichamelijk, dan wel geeste lijk, seksueel, financieel of sociaal. Maar wel met een positieve boodschap. „Goed dat je huilt, goed dat je wanhoopt. Maar je bent niet alleen. Er zijn er veel die je noodlot delen. En ook veel die weer opstaan en verder gaan", licht Brita Seifert toe. Ze komt uit Berlijn en is één van de negen deelnemers aan Geschonden Schoonheid, een tentoonstelling die vandaag wordt geopend in Hofstede Galerie Lijn 3 te Geers dijk. Alle exposanten - acht vrou wen en een man - brengen aspec ten in beeld van ernstig vrouwen- misbruik. Het is niet zomaar thera peutisch werk, integendeel. De ve le tientallen schilderijen en teke ningen stralen doorgaans niet al leen verdriet, maar vooral ook trots en veerkracht uit. „Het was niet gemakkelijk deze verzameling bij elkaar te krijgen", zegt galeriehoudster Anthonia van Rappard. „We zijn er een jaar mee bezig geweest. Kunstenaars haakten af of wilden er niet mee in verband worden gebracht. Uit eindelijk is het toch gelukt een mooie, gevarieerde tentoonstel ling te maken. Een aantal van de deelnemende kunstenaars, zoals Brita Seifert, was zelf slachtoffer van ernstig misbruik, en komt daar wel openlijk voor uit. Ande ren leefden zich in, vaak afgaand op ervaringen van familieleden of kennissen." Het idee voor de tentoonstel ling ontstond in samenspraak met Alexandra van Thiel, een kunste nares uit Groningen. „Ze schilder de landschappen. Ik vond die nog al leeg en zocht haar op om daar over te praten. Toen ontdekte ik dat ze ook ander werk maakt. Ik zag een prachtig schilderij van een vrouwenrug, met daarin een met chroom onderstel in zwart, donkergrijs, wit en blauw MIDDELBURG. Het is wachten op het moment dat Randy C. (20) uit Terneuzen weer een misdrijf pleegt, zo zei gisteren officier van justitie Wilfred Suijkerbuijk. C. is twee jaar geleden veroor deeld tot een celstraf van zestien maanden waarvan acht voor waardelijk. En daarnaast de ver plichting om zich te laten behan delen aan zijn stoornissen. Gisteren bleek dat hij dat laat ste niet heeft gedaan en ook weer drugs gebruikt. Om die re den moest hij voor de rechtbank verschijnen om uitleg te geven. Maar hij is aan het zwerven. Bij de officiële instanties weten ze niet waar hij woont. Hij is na zijn detentie eerst bij enkele fa milieleden ingetrokken, daarna in een opvanghuis. Waar hij nu woont, dat weet het OM niet. Suijkerbuijk vroeg aan een mede werker van de reclassering of het nog zin heeft om hem 'te laten schrikken' door hem een celstraf van vier maanden te geven en vier maanden voorwaardelijk. Volgens die medewerker zal dat weinig indruk maken. Daarom vroeg de officier aan de recht bank om die acht maanden voor waardelijk om te zetten in een daadwerkelijke celstraf. Uitspraak 18 september. door Jan van Damme Vandaag gaat het Zeeland Nazo merfestival 2015 de laatste dag in. Twee locatievoorstellingen kun nen nog worden bezocht: Saul in de Lasloods in Vlissingen (20.30) en Een Zomerdag (20.15) op het strand bij Westkapelle. In Middelburg zijn er twee theater voorstellingen: Oud en Wit (18.45 uur) en Dogfight (19.00 uur). In het Festivalhart op het Abdij plein in Middelburg verzorgt Jett Rebel het slotconcert (21.00 uur). In het voorprogramma de Zeeuw se Indie Rock Band PEER (20.30 uur). Om 15.00 uur in Cinema Middel burg de documentaire 'Verlies niet de moed' van Hella de Jonge. Geschonden door Henk Postma Freek de Jonge staat op het podium op het Abdijplein in Middelburg, met onder anderen de Zeeuwse saxofonist Jan Menu in zijn gelederen, foto Lex de Meester *We zijn er een jaar mee bezig geweest. Kunstenaars haakten af of wilden er niet mee in verband worden gebracht' Anthonia van Rappard, galeriehoudster Ondanks alles. Stenendraagster uit de Indiase staat Sikkim, geschilderd door Meg den Hartog uit Utrecht. 80 woonmerken onder één dak rechtstreeks van de fabrikant, 30 tot 70% korting direct meenemen, aanhangwagen beschikbaar 1 gelegen in Hulst, naast Morres elke zondag open Woonoutlet Hulst

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 36