'Hoe laat was die oproep tot gebed? Huurders meer kwijt aan schap SGP'ers willen geen mariniers op zondag Geen Zeeuws verbod op ontgassing schepen Zondagsrust of grijze regelmaat Ploegen 2 ZEELAND COMMENTAAR Gedeputeerde Carla Schönknecht wast haar handen in onschuld: de provincie werkt alleen maar mee aan een feestelijk welkom voor mariniers in Vlissingen. Zij heeft niet zelf de datum bepaald. De ontvangst is morgen, zondag. Dat stuit de Statenfractie van de SGP tegen de borst. In die partij leeft nog sterk het motto 'voor God, vaderland en Oranje'. Dus geniet ook de marine de warme belangstelling van SGP'ers. Maar op zondag kan de achterban van de partij er niet bij zijn. Statenlid Ad Dorst spreekt van 'een dieptepunt'. Dat lijkt een beetje overdreven, omdat er geen andere argumenten zijn dan dat de SGP liever niet op zondag feest. In een stad als Vlis singen verandert de ontvangst van een paar honderd mariniers niets aan de sfeer of de drukte. Daar gebeuren 's zondags wel gek kere dingen. Dus van een extra aantasting van de zondagsrust is geen sprake. Overigens is het jam mer dat de SGP buiten de boot valt. Dat is niet de bedoeling van dit soort publieke activiteiten. Daar moet de provincie wel reke ning mee houden. Helemaal los van de religieuze component is er nog een argument. Wie de zondag al te laconiek vult met aller lei activiteiten, werkt mee aan een week zonder enig verschil in het karakter van dagen. Een grijze regelmaat. In een stad als Vlissingen verandert een feestje niets aan de zondagse sfeer Het geluid van een auto die voor bij rijdt, was het beloofde geluids niveau. De buurvrouw die op he melsbreed vijftig meter van de moskee woont, was buiten toen vlak voor twee uur de imam de op roep tot gebed deed. De wind stond haar kant op. „Ik kon het een beetje horen. Maar toen er een brommer voorbijkwam, hoor de ik er niks meer van", zegt zij. „Binnen hoor je het sowieso niet." Dat geldt ook bij bewoners van de Nieuwe Vlissingseweg aan de andere zijde van de Stromenweg. „Hoe laat was die oproep tot ge bed?", luidt de veelzeggende we dervraag van een vrouw die bijna op de hoek woont. „Om vijf voor twee? Ja, toen was ik wel thuis. Nee, ik heb het niet gehoord." Beide buurvrouwen zeggen dat ze wel erg benieuwd waren naar hoe luid de oproep zou klinken. Zorgen maakten ze zich niet, maar nu zijn ze toch wel gerustge steld. „Het is fijn dat ik het niet kan horen. Maar ja, ik hoor liever ook geen kerkklokken en geen ker mis, en die hoor ik hier af en toe wel", zegt één van de dames. Voorzitter Ismal Kastaci toonde zich tevreden. „Ik verwacht geen problemen." Bovendien gaf het hem een goed gevoel dat de mos kee nu 'compleet' is. „Bij een mi naret en een koepel hoort een op roep tot gebed. Net zoals bij een kerktoren het luiden van een klok hoort." Buren hoorden weinig tot niks van de eerste oproep tot gebed door de Yildirim Beyazit Moskee in Middelburg. Almanak De notaris in Zeeuws-Vlaanderen is niet zo'n lachebek, maar kwam nu met een bulderlach zijn kantoor uit. Iedereen moest het lezen, van de jong ste bediende tot de kandidaat-nota- ris. Een geprint 'bericht voor de scheepvaart', zoals die door de rijks havenmeester van de Westerschelde wordt verzonden. Wat stond er? Dat de Schaar van de Noord, een vaar geul in de Westerschelde, gestremd zou zijn wegens ploegwerkzaamhe- den door Kees jr. Dat het om bagger- werk door een schip ging, ontging de notaris. Hij zag het voor zich: het paard Kees jr. aan het werk op zee. Brand woedt bij Yara Sluiskil Bij kunstmestproducent Yara in Sluiskil heeft gis terochtend rond negen uur korte tijd brand ge woed in een toren met transportbanden. De be drijfsbrandweer van het bedrijf riep assistentie in van omliggende korpsen. Rond half tien was de brandweer de brand al meester. De brand ging ge paard met zwarte rook. Volgens Yara-woordvoer- der Gunter Gijsbrecht was er geen gevaar voor omwo nenden omdat de wind gunstig stond. Grote vlam Dow door affakkelen Na storingen aan kraker 2 bij Dow in Terneuzen in het begin van de afgelo pen week, trad er gister ochtend een probleem op met kraker 3. Kraker 3 is de grootste. Vandaar dat de affakkelvlam 's och tends erg groot was. Die grootte zegt niets over de aard van de storing. Meer dat er een grote aanvoer was. De storingen aan de krakers zijn inmiddels ver holpen aldus Drea Berg- horst van Dow. Bedreiging na verkeersruzie De politie zoekt getuigen van een verkeersruzie op de N57 bij Serooskerke (S) afgelopen woensdag tus sen 12.00 en 12.30 uur, waarbij een 48-jarige man uit Kloetinge bij de krui sing Schelphoek werd be laagd door een automobi list in een zilvergrijze Toyota Landcruiser. De verdachte probeerde de Kloetingenaar te slaan en uitte bedreigingen. In formatie? Bel 0900-8844. Ook in Sluis zit bouw in de lift De gemeente Sluis volgt de trend dat in de eerste helft van dit jaar meer bouwvergunningen zijn verleend dan in dezelfde periode vorig jaar. Dit jaar zijn het er zeventien, vo rig jaar veertien. Volgens de jongste cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek zijn er in Sluis geen bouwvergunningen verleend. Volgens de ge meente komt dat door een storing in de aanlevering van de gegevens. Caljouw Rademaker VERHUIZINGEN Eén keer in de vijf jaar moeten waterschappen de manier waar op zij hun kosten over de diverse categorieën verdelen, tegen het licht houden. Scheldestromen is daar volop mee bezig. Het dage lijks bestuur heeft het algemeen bestuur gisteren informeel inge licht over welke kant het op wil. Uit de voorlopige cijfers blijkt dat een groter deel van de kosten op het bordje van zowel de huur ders als de agrarische bedrijven wordt gelegd. Een alleenwonen de huurder zou daardoor in plaats van 139 euro per jaar 152 euro aan het waterschap kwijt zijn, een stijging van ruim negen procent. Bij een meerpersoons huishouden wordt het 263 in plaats van 250 euro, een verho ging van ruim vijf procent. De verwachte stijging voor huiseigenaren is geringer: 8 tot 9 euro. Volgens dagelijks bestuur Denis Steijaert is het goed te ver dedigen een groter deel van de lasten bij huurders te leggen. „Als je kijkt naar de afgelopen ja ren, dan hebben we die groep juist ontzien." Boeren zien de waterschaps lasten nog meer stijgen: onge veer 250 euro voor een klein be drijf en ruim 700 euro voor een groot bedrijf. Dat komt neer op 12 tot 14 procent. „Dat kan niet 'Als je kijkt naar de afgelopen jaren, dan hebben we huurder juist ontzien' anders, omdat de waarde van de grond zo gestegen is." Scheldestromen hanteert als uitgangspunt dat de lasten niet meer dan 2,5 procent per jaar mo gen stijgen. Dat blijft overeind, zegt Steijaert. „Dat slaat op de to tale kosten van het waterschap. Alleen de verdeling van die kos ten - wie betaalt wat? - wordt an ders." Op korte termijn begint een inspraakprocedure. Met het oog op de bouw van de marinierskazerne in Vlissingen houden de provincie en de ge meente Vlissingen zondag een feestelijk welkom voor zeker tweehonderd (oud) mariniers en alle Zeeuwen die het leuk vin den om hen te leren kennen. De bouw van de marinierska zerne in Vlissingen, die eind 2019 open moet gaan, vindt Dorst wel degelijk een feestje, evenals de komst van mariniers naar Zeeland. Maar niet dat nu uitgerekend op 'de dag van God' een delegatie van mariniers fees telijk wordt onthaald. Daardoor kan de achterban van de SGP er ook niet bij zijn. Volgens gedeputeerde Carla Schönknecht is de provincie niet betrokken bij het bepalen van de datum. „Er is ons gezegd: 'Dit is de datum en wil je ze ontvan gen?' We hebben toen besloten ze te ontvangen." MIDDELBURG. Het dagelijks pro vinciebestuur wil het ontgassen van binnenschapen in Zeeland niet verbieden zolang zij een der gelijk verbod niet kan handha ven. In Noord-Brabant en Zuid-Holland geldt wel zo'n ver bod. GroenLinks vreest dat daar door meer binnenschippers uit wijken naar Zeeland om ben zeen te lozen. Volgens fractie voorzitter Gerwi Temmink vond op 25 augustus een benzeenlo zing plaats, met stankoverlast tot gevolg. Gedeputeerde Ben de Reu vindt dat het Rijk met een lande lijk verbod moet komen. Hij wil geen 'Belgische oplossing', een verordening die je niet kunt handhaven. Alle provincies heb ben gezamenlijk al eens om een verbod gevraagd. Volgens De Reu is het niet slim om dat al leen als Zeeland nog eens te doen. Hij suggereerde dat via de Tweede Kamer de druk op de re gering kan worden opgevoerd. Volgens Temmink werkt het verbod in Noord-Brabant en Zuid-Holland wel, mede omdat schippers Zeeland als een makke lijke uitweg zien. Net als SP, PvdA en PW, neemt hij de sug gestie over om aan de eigen Ka merfractie te vragen druk uit te oefenen op de staatssecretaris. door Maurits Sep MIDDELBURG. De Yildirim Beyazit Moskee in Middelburg heeft giste ren voor het eerst via luidsprekers op het dak moslims opgeroepen om te komen bidden. Direct rond de moskee was de imam goed te horen, De buren merkten er buiten amper iets van, en binnen niks. Bekijk de video van de op roep tot gebed op www.pzc.nl Tip? redactie@pzc.nl SLUISKIL TERNEUZEN SEROOSKERKE SLUIS Middelburg Goes Burgh-Haamstede Terneuzen 0118-626 649 www.caljouw-rademaker.nl door Rolf Bosboom ZIERIKZEE. Zeeuwse huurders en boeren zien hun waterschapsbe lastingen volgend jaar sterker stij gen dan woningeigenaren. Bij al leenwonende huurders gaat het om bijna tien procent. Voor boe ren is dat nog forser. Denis Steijaert, Scheldestromen door Ernst Jan Rozendaal MIDDELBURG. De Statenfractie van de SGP is zeer ontstemd over de feestelijke ontvangst van mari niers komende zondag in Vlissin gen. „Dit is geen feestje", zei Sta tenlid Ad Dorst gistermiddag in de commissie economie, „dit is een dieptepunt." Zeeland 7: Marinier roeit 350 kilometer voor buddy's

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 34