18% 82% TO©S y Man wil liever in de bajes dan bij Emergis Waterschap leeft mee met gedupeerden weer Stroom windpark komt bij Borssele aan land Asielzoekers 2 ZEELAND De Stelling Reageer op pzc.nl Dit Oranje hoort niet op het EK. Uw Mening ONEENS Snackgroente in stazakken Hoorzittingen Sloeweg CL wil actie voor vlinder paul kusters zaterdag Maikel Harte Het moet volgens mij ergens eind jaren ne gentig zijn geweest dat ik in Amsterdam een Volkskrant kocht met daarin tot mijn verba zing een groot artikel over protes ten in Schoondijke. Ik had op dat moment Zeeland al een paar jaar verlaten voor een Amsterdams studentenleven, maar mijn hart ging sneller kloppen. Schoondij ke, een rustig dorpje waar je door heen kwam op weg naar de boot of naar het strand, hoe kan dat nu In Schoondijke werd toen echter geprotesteerd vóór het behoud van een asielzoekerscentrum de Volkskrant halen? In Schoondij ke werd toen echter geprotes teerd vóór het behoud van een asielzoekerscentrum waarvan de overheid vond dat het moest slui ten. Dat was zoiets unieks dat het landelijk nieuws werd. Er was zelfs een actiecomité opgericht. Dat deden ze uiteraard omdat ze het erg vonden voor de asielzoe kers zelf, maar ook voor het dorp an sich. De middenstand, huisarts en apotheek raakten klanten en patiënten kwijt, de school verloor bijna een hele klas. Ik weet het niet helemaal zeker, maar het staat mij bij dat ze het ook jam mer vonden dat een goeie spits die in het asielzoekerscentrum verbleef, bij de plaatselijke voet balclub weg moest. Ik moet af en toe weer aan dat artikel denken. Door de gruwelijke beelden in de media en op internet raken er ge lukkig steeds meer mensen van doordrongen dat vluchtelingen ge holpen moeten worden. Boven dien blijkt dat asielzoekers zelden problemen opleveren, die gaan over het algemeen op in de maat schappij. Zoals toen in Schoondij ke. Dan lijkt het me niet zo moei lijk: die mensen willen naar hier, en wij wonen in een krimpregio, laat een groep komen. Zo kun je bijvoorbeeld op de dorpen mis schien nog wel een paar scholen open houden. We hebben in Zeeuws-Vlaanderen al een Tur- keye, er kan vast nog wel een Sy rië bij. En trouwens, aan een paar goeie voetballers hebben we in dit land ook nog wel gebrek. Mijn deur staat open voor vluchtelingen. toosenhenk.nl D MENINGEN VERDEELD OVER VLUCHTELINGENOPVANG Budelpack On Site BV, on derdeel van de Budelpack Groep in Poortvliet, biedt bedrijven vanaf deze maand een mobiele verpak kingsservice. Ter plaatse kan snackgroente en hand- fruit in self-selling stazak ken worden verpakt. Budelpack en Automated Packaging Systems (APS), die de stazak heeft ontwik keld, willen zo groente- en fruittelers, importeurs en retailers stimuleren om het aanbod van gezonde snacks bij de kassa en in de groente- en fruitschappen te vergroten. De door Provinciale Staten ingestelde onderzoekscom missie naar het fiasco rond de Sloeweg houdt op 18, 21 en 23 september openbare hoorzittingen. Ze worden gehouden in de Statenzaal en via internet uitgezon den. Het project Sloeweg wordt onderzocht zodat in de toekomst dergelijke grootschalige projecten be ter gevolgd en gecontro leerd kunnen worden. Het is nog niet bekend wie alle maal worden gehoord. De Statenfractie van Groen links wil dat het dagelijks provinciebestuur zich in zet voor het behoud van de vijf-vlek-sint-jansvlinder. Die komt in Nederland al leen voor in Zeeuws-Vlaan deren. Maar door het maai- beleid, onder meer van Rijkswaterstaat, wordt het leefgebied vernietigd. Groenlinks wil dat de pro vincie daartegen optreedt. Mensen Reactie? Tips? redactie@pzc.nl Deze Middelburger (47) zit in voorarrest in Torentijd omdat hij eind mei zijn psychiater bij Emergis zou hebben bedreigd. Hij zou tegen hem hebben ge zegd: „Ik breek je nek, met mij is niets aan de hand. Als ik hier bui ten kom, dan maak ik je af." De volgende dag zou hij twee mede werkers van Emergis hebben mishandeld. De man moest gisteren voor de rechtbank verschijnen omdat hij al drie maanden in voorarrest zit. Na zo'n periode moet de rechtbank toetsen of dat wel te recht is. Volgens officier van jus titie Wilfred Suijkerbuijk is er nog geen enkele reden om de man uit zijn voorarrest te schor sen. „En als de rechtbank schorst, dan moet de man per di rect weer gedwongen worden op genomen." Want volgens hem is de man een gevaar voor zichzelf of voor anderen. Hij zei ook dat hij vermoedt dat Emergis de man niet alsnog op zal nemen in verband met de veiligheidsrisi co's. „Dan moet er een andere in stelling worden gevonden." Vermeirssen vroeg deson danks om het voorarrest te schor sen. Maar hij zei ook dat de man beslist niet terug naar Emergis wil 'omdat hij het veel beter heeft in Torentijd'. Volgens de raadsman moet zijn cliënt, als hij Volgens advocaat Marco Vermeirssen zit zijn cliënt bij Emergis veel in de isoleercel. „Daar wordt hij gek van." bij Emergis is, het grootste deel van zijn tijd doorbrengen in een isoleercel. „En daar wordt hij gek." De man zelf verklaarde dat hij de psychiater niet had bedreigd. Wel zou hij die bewuste dag woedend zijn geworden omdat hij bij Emergis moest blijven. De rechtbank besliste dat de man in voorarrest blijft. Eind no vember wordt hij berecht. Mangnus betuigde zijn medele ven aan de mensen die de afgelo pen dagen schade hebben onder vonden van het noodweer, onder meer op Noord-Beveland en Tho- len. Hij memoreerde dat het wa terschap miljoenen investeert om uiteindelijk helemaal te vol doen aan de nieuwe normen voor wateroverlast. Op dit moment zit het water schap op vijftig procent. In 2019 zal dat 62 procent zijn. „In 2027 moeten we ons volledige gebied klimaatbestendig hebben. Daar bij gaan we uit van de jongste kli maatscenario's van het KNMI. We hopen dat het klimaat niet dusdanig wijzigt dat er extra in vesteringen nodig zijn." Johan van der Wel (bedrijven) wees op de problemen de afgelo pen dagen bij Sint-Annaland. Daar kon het overvloedige water het gemaal niet bereiken als ge volg van de overvloedige groei van zogeheten invasieve exoten. Mangnus deelde die zorg, me de omdat bestrijding lastig is. „Het is een soort vechten tegen de bierkaai." Extra inspecties in de zomer om te kijken waar pro blemen dreigen zijn kostbaar en praktisch lastig. „We gaan niet preventief door de landerijen rij den, maar doen dat curatief." BORSSELE. De stroom die straks wordt opgewekt met het Wind- park voor de Zeeuwse kust komt aan land bij Borssele. Met deze keuze is de variant om aan te lan den op de kust van Walcheren van de baan. Wethouder Ad Schenk van Borsele is tevreden met de keus. „Maar het moet wel zo zijn dat er geen nadelige gevolgen zijn voor de scheepvaart." De provin cie Zeeland en de vier betrokken gemeenten hebben het ministe rie van EZ gevraagd iets terug te doen voor Zeeland. „Wij werken mee, doe ook iets terug." Ze heb ben gevraagd het probleem met de drempel bij de Wielingen in de monding van de Westerschel- de op te lossen. EZ heeft toege zegd er naar te kijken. Vanuit Borssele gaat de stroom naar een nieuw te bou wen hoogspanningsstation bij Rilland. Daarover werd gisteren gediscussieerd in de Statencom missie ruimte. SGP, SP, Partij voor Zeeland en de PVV willen weten wat de risico's zijn voor zo'n station bij een overstro ming. Volgens het ministerie hoeft het niet hoger te worden gebouwd. De Statenfracties willen voor 25 september, als een definitief besluit valt, weten op basis waar van dat is geconcludeerd. 811 reacties TWEE BEZINNEN ZIJN ONDERWEG OM GEZELLIG BIJ JOU IN HUIS TE KOMEN WONEN., MAAR WIE feOET ER WEER MOEILIJK? U POORTVLIET MIDDELBURG MIDDELBURG BIGGEKERKE Romandebuut Andreas Oosthoek genomineerd De Zeeuwse auteur An dreas Oosthoek, oud-hoofd redacteur van de PZC, is met zijn roman Het relaas van Solle genomineerd voor de Bronzen Uil 2015. Deze prijs voor het beste Neder landstalige debuut wordt za terdag 10 oktober in Gent uitgereikt. De andere kandi daten zijn onder anderen Bregje Hofstede, Tjitske Jan sen, Rutger Pontzen en Inge Schilperoord. door Emile Calon MIDDELBURG. Als zijn cliënt dan toch moet worden opgesloten, dan liever in Torentijd dan bij Emergis in Kloetinge, zo zei giste ren raadsman Marco Vermeirssen tegen de Middelburgse rechters. Hij doelde op Marinus W. door Rolf Bosboom ZIERIKZEE. „We hebben ons water systeem steeds beter op orde om grote buien aan te kunnen, maar dat neemt niet weg dat er over last kan ontstaan." Dat zei dage lijks bestuurder Luc Mangnus van waterschap Scheldestromen giste ren in Zierikzee in de algemene vergadering van het waterschap.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 2