Cabaretiers nemen de gok met 'Dit was het nieuws' Liberg op tournee met jazz-voorstelling CULTUUR SHOW 29 Einde van Black Sabbath in zicht Hans Liberg gaat weer toeren. De komende maanden is de cabaretier in de Nederlandse en Bel gische theaters te zien met het programma Jazz Comedy. In de show bespeelt hij de piano, gitaar, bas, slag werk en diverse andere instrumenten. Hij wordt begeleid door een percus sionist en een bassist. Jazzmuziek, het thema van zijn nieuwe voorstel ling, is hem niet onbe kend. Liberg heeft regel matig op het podium ge staan met jazzgroothe- den als Johnny Engels en Hans Dulfer. Black Sabbath gaat nog één keer op tournee. Daarna is het klaar met de Britse metalband waarvan Ozzy Osbourne (fo to) deel uitmaakt. Osbourne, Tony Iommi en Geezer Butler sluiten na vijf decennia het Black Sabbath-verhaal af. The End, zoals de afscheidstournee heet, begint op 20 januari 2016. Het zal volgens de bandleden, zo valt te lezen op hun site, al le eerdere tournees overtref fen: 'Als deze tour over is, is het einde daar. Het einde van een van de meest legendari sche bands in de geschiedenis van rock-'n-roll'. TIEN BAKKERS GAAN WEER LOS men met rommel die niemand wil. Wij werken meer dan vijftig uur aan een uitzending van vijftig minuten omdat we mooie tv willen maken. De commerciëlen willen geld verdienen. Zonder programma's als HHB gaat de publieke omroep ten onder, dat is waarschijnlijk ook de bedoeling van Sander Dekker en andere WD'ers. Het minimaliseren van de NPO." „Aan de slag in de tuin, krabbelen ach ter mijn computer, ik heb een vol le ven. Ik ben heel oud - ik bedoel dit ko ket hé, heel koket - en heb een mooie carrière gehad en hoef dus niet zo no dig mee te doen met allerlei tv-shows. Ik ben een chronische nee-zegger. Alleen voor Sesamstraat maak ik binnenkort een uitzonde ring. Ik ga erin als mezelf spelen. Ont zettend leuk. En verder? Het is nou niet dat de aanbiedingen bij bosjes op mijn deurmat ploffen. Dat hoeft ook niet." COLLEGA'S 'Van alle mensen vond ik Martijn de spannendste om dit mee te gaan doen' tuurlijk hartstikke lastig om onze voorgangers op te volgen. Het zijn twee iconen." Voor Koning was het program ma al redelijk bekend terrein. De afgelopen acht jaar schreef hij mee aan de grappen die Edens in de uitzending droogjes oplepelt. Dat geldt minder voor Daniël Arends. Hij keek nooit. Waarom hij dan toch ja zei? „Ik ben altijd huiverig voor tv-werk. Ik zoek het niet op en ben er nu ook nog niet van overtuigd dat ik dit lang blijf doen, maar als ik dan iets doe, moet het comedy zijn. Ik kan natuur lijk ook op een on bewoond eiland gaan vissen met Chazia Mourali en andere se- mi-BN'ers, maar dat trekt me dan toch minder. Nu dacht ik: laat ik eens ge woon lol gaan ma ken." Koning en Arends ken nen elkaar al langer via Toomler, de thuisbasis van Comedytrain. Volgens Koning bracht zijn nieu we collega hem zelfs min of meer binnen bij het gezelschap van stand-up comedians. „Nadat ik de persoonlijkheids prijs op het Groninger Studenten Cabaret Festival had gewonnen in 2005, nodigde hij me uit eens langs te komen bij Comedytrain. Uiteindelijk mocht ik blijven. Sa menwerken met Daniël is niet al leen de kers op de taart, het is de halve taart." Arends is op zijn beurt weder om ingetogener. „Van alle mogelij ke mensen vond ik Martijn de spannendste om dit mee te gaan doen. We kennen elkaar Ledy it was Dit was het I nieuws, goeden- 1 m avond.' Het had zo- Mi maar de laatste keer kunnen zijn dat presentator Harm Edens die woorden uitsprak, tij dens de seizoensafsluiting van het satirische nieuwsprogramma op 8 november vorig jaar. Teamcaptain Raoul Heertje maakte bekend te stoppen omdat hij zich niet wilde blijven herhalen. Heertje was in zekere zin Dit was het nieuws. Hij was erbij toen de eerste uitzending in 1996 werd uitgezonden. Sterker nog, hij was met Thomas Acda, Owen Schuma cher, Dolf Jansen, Hans Sibbel en Eric van Sauers al in gesprek met de Tros over het programma toen hij in het voorjaar van 1995 aan schoof bij Have I got news for you, de Britse grote broer van Dit was het nieuws bij de BBC. Heertje was er ook bij toen de Tros in 2009 vriendelijk bedankte voor een nieuw seizoen. Ondanks behoorlijke kijkcijfers was de om roep van mening dat er te weinig afleveringen werden gemaakt en dat de gasten niet altijd interes sant waren. Dus werden ze 'eruit geflikkerd', zoals eindredacteur Eric van Sauers (50) het subtiel zegt. Heertje zat ook weer op zijn vaste stek toen in 2010 de eerste proefuitzending van het program ma bij RTL werd uitgezonden. Hetzelfde format, hetzelfde decor, dezelfde mensen, dezelfde droge humor, hetzelfde kenmerkende applaus voor zijn gasten, maar op een andere zender. Dus ja, toen Heertje in novem ber stopte en ook teamcaptain Thomas Acda in zijn kielzog ver trok, waren er twijfels of het pro gramma moest doorgaan. Maar, zoals bekend: Dit was het nieuws gaat door. Vanavond begint een nieuw seizoen met twee verse teamcaptains: Daniël Arends en Martijn Koning. Van Sauers: „In de zoektocht naar nieuwe team captains was het belangrijk dat ze van een jongere generatie waren." Harm Edens blijft de presen tator van dienst. Van Sauers: „Zijn rol moet je niet onder schatten. Hij bewaakt de avond, kapt dingen af als het niet meer span nend is en boven dien kan hij zich goed laten afzei ken om vervol gens gewoon weer door te gaan." Martijn Ko ning: „Het is na- eigenlijk alleen in beschonken toe stand, maar ik houd wel van zijn desoriënterende humor." Aan voorbereiding heeft Arends niet veel gedaan. „Nieuws heeft me sowieso nooit erg geïnte resseerd, in mijn solovoorstellin gen praat ik veel meer over univer sele thema's." Zowel Arends als Koning heeft toegezegd minimaal twee seizoe nen teamcaptain te zijn. Dat houdt in: twaalf uitzendingen. Zes weken nu en zes weken in het voorjaar van 2016. In die weken krijgen ze de tijd uit te vin den wat bij hen past, zegt Van Sauers. „Op een gegeven mo ment werd Dit was het nieuws een programma met veel sterke verhalen en dat werkte. Have I got news for you is veel scherper gesneden, daar worden kortere grap pen gemaakt. Wat ons betreft be ginnen we gewoon opnieuw, op zoek naar wat werkt." Wie ervoor vreest dat vaste ron des als 'opvallende koppen uit de krant met de vraag: welk bericht stond hieronder?' of'beelden uit het nieuws van de afgelopen week met de vraag: waar gaat het over?' verdwijnen, hoeft zich geen zor gen te maken. Vanavond bijten model Kim Feenstra en GroenLinks-leider Jes se Klaver het spits af als eerste gas ten. Daarna volgen nog onder an deren correspondent Olaf Koens, rappers Willie Wartaal en Ty phoon, journaallezeres Dionne Stax en radio-dj's Coen Swijnen- berg en Sander Lantinga. Teamcaptain Arends is er klaar voor: „Ach, ik ben allang blij dat ik Kim Feenstra mag ontmoeten." ZATERDAG 5 SEPTEMBER 2015 niet' "Oiuxp jjfr'HOLUMO De deelnemers krijgen in de eer ste uitzending opdracht om een vlaai, acht kokoskransen en een Abraham of Sarah te maken. foto's Roland J. Reinders/MAX In Heel Holland Bakt nemen tien gepas sioneerde amateur bakkers het tegen elkaar op. De strijd om de titel 'Beste thuisbakker van Ne derland' wordt geju reerd door patissier Robert van Beekho ven en culinair pu bliciste Janny van der Heijden. Met gemiddeld 1,8 miljoen kijkers en tijdens de finale van editie 2014 zelfs 2,2 miljoen kij kers behoort het bakprogramma tot de absolute kijkcij ferhits. Wat gaat u na HHB doen? Heel Holland Bakt, NPO 1, morgenavond 21.00 uur. door Joep School Dit was het nieuws, RTL4, 22.30 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 29