Bakkoorts rond programma loopt op als een rijzende soufflé 28 CULTUUR SHOW Animatiefilm 'Otto' is Oscarinzending Bekroonde musical 'Billy Elliot' stopt Kijkcijferkoningin Martine Bijl is weer op tv met Heel Holland Bakt. „Twitter laat ik links liggen. Waarom moet ik dood als ik het over bokkenpootjes heb?" Show Entertainment De film Otto van animatiestudio Job, Joris Marieke is de Nederlandse Oscarinzen ding in de categorie Korte Animatiefilm. Vorig jaar werd van dezelfde makers ook al A Single Life ingestuurd. Deze korte anima tiefilm werd genomineerd, maar greep uit eindelijk naast de filmprijs. Voor musical Billy Elliot valt op 7 novem ber definitief het doek in Den Haag. De Nederlandse productie van de interna tionale musical over het dansende jon getje won drie Musical Awards. Na de laatste voorstelling zal de show door meer dan 450.000 mensen zijn bezocht. Kookwinkels die inha ken op het begin van het nieuwe seizoen, fanclubjes die geza menlijke kijkavonden organiseren en hobby chefs die zich verheugen op verse re cepten van vlechtbroden, kiekeboe- taarten en chocoladebouwsels. Kortom: de bakkoorts rond Heel Holland Bakt (HHB) loopt op als een rijzende soufflé. Aan het roer van MAX' kijkcijferkanon, dat vorig jaar tijdens de grande finale 2,3 miljoen liefhebbers trok, opnieuw Martine Bijl. Tv-routinier en creatieve dui zendpoot. Een presentatrice die haar publiek en kandidaten inpakt met haar relati veringsvermogen, ondeugende onder toon en oer-Hollandse nuchterheid: „Ach, het is maar een cakeje." Of bij delicaat opgeklopte room: „Naar, dat instortingsgevaar." Maar ook iemand die haar status als BN'er als lastig ervaart, publiciteit mijdt en het liefst uren alleen in haar tuin aan het snoeien of schoffelen slaat om haar hoofd leeg te maken. Heel Holland Bakt maken, doet ze enkel omdat ze het zo leuk vindt. Ze ker niet vanwege de aandacht die ze vanaf morgen weer extra op haar ge vestigd weet, vertelt Martine Bijl - grote bril, casual trui, winterlaarzen - tussen het monteren van de laatste af leveringen door terwijl ze aanvalt op een meegebrachte aardbeienslof. „Zeker. Ik ben de afgelopen maanden elk weekeinde met hoofdpijn wakker geworden omdat ik te veel suiker had gesnoept. Tijdens de opnamen sta ik me helemaal vol te proppen. Ik mag daar graag van eten. Haal overal mijn vinger door. Wel pas nadat de kandi daten er klaar mee zijn, hè? En waar denk je dat die taarten blijven na af loop? Die nemen mijn collega's en ik mee naar huis. Dus ik heb wel hier en daar een dieetje moeten volgen. Toen ik 30 was, vlogen de kilo's er vanzelf af. Nu moet ik moeite doen, eet ik soms alleen maar fruit als ik ben aangekomen en ik ga extra lange wandelingen maken of naar de sport school." „Helemaal niets. Bakken zit niet in mijn genen, het heeft geenszins mijn diepe liefde. En als je het goed wilt doen, kost het veel tijd en geld. Ik kan er niks van en koop taarten voor Berend (Boudewijn, haar echtgenoot, red.) bij de bakker. Persoonlijk vind ik het zonde van mijn tijd. Ik sta lie ver in de tuin, maar ben wel een eeu wig stille bewonderaar van mensen die het wel kunnen. Geweldig hoe ze met chocolade lopen te klooien en he le fonteinen tempereren." ,„Mijn hoofdpijn wijst erop dat teveel suiker niet best is en HHB is inder daad één grote suikerbom. En als het werk erop zit, eet ik tijden helemaal geen suiker. Maar we moeten ook weer niet te hysterisch doen en ge woon genieten. Bovendien kijken mensen ook omdat ze HHB zien als verstrooiing en entertainment en niet per definitie als lesprogramma om een cake in elkaar te draaien." „De kandidaten en de gerechten. Ver der helemaal niets. Waarom ook ver anderen? Het is niet nodig. Het is mooi om te kijken naar leuke, begees terde mensen. Never change a win ning team. Ik vind het altijd een beet- lijk van word. Maar ja, ik wil op de hoogte blijven. Ik smul van Ik vertrek, Paul de Leeuw en de Rijdende Rechter. Bij de commerciëlen kijk ik alleen naar Divorce, verder niets." „Mensen herkennen mij in het dage lijks leven nooit omdat ik geen make up draag. En dan zie ik er, tsja, anders uit. Het enige herkenbare aan mij is mijn stem. Als ik wat zeg, zie ik hoof den draaien. Omdat ik redelijk zwij gend mijn boodschappen doe, valt het mee met de aandacht. Wat wel ge beurt: veel meer fietsers rijden langs mijn huis en roepen heel hard Heeeel Holland Bakt. „Ik denk dat de soep niet zo heet wordt gegeten. Gebeurt dat wel, dan haak ik af. HHB kan niet bij de commerciëlen worden gemaakt: dan krijg je constant reclame waarin je Koopmansproducten langs ziet ko- 'Tijdens de opnamen sta ik me helemaal vol te proppen' aardigs en toen was ik helemaal ge vleid. Er zijn ook mensen die het vre selijk vinden. Daarom laat ik Twitter of Facebook aan mij voorbijgaan. Want ik vind het enorm naar als daar iets lelijks op staat, ik trek mij dat aan. Waarom moet ik dood als ik het over bokkenpootjes heb? Ik weet dat want ik vraag natuurlijk toch altijd aan mijn collega's wat er getwitterd wordt, ik ben niet helemaal achter lijk. Baksnol zou ik nog aanvaard- baar vinden. Maar vuile te- x ringhoer, staat er dan. Ik wil K die kwetsuur niet hebben, vind het onprettig dat ie mand een mes tussen mijn ribben steekt. Ik hoop trou wens nooit die routine te krijgen dat zulke opmerkin gen me koud laten, dat zou ik slap vinden." „Ik kijk meestal actualiteiten waar ik nou niet bepaald vro- je wanhopig overkomen als er weer zo nodig een rubriekje of ele- mentje voor een programma 4 moet worden bedacht." V „Zeker, ik ben altijd nerveus. Hoewel: we hebben weer zul ke leuke, lieve kandidaten. Dan kan het eigenlijk niet meer misgaan. Toch realiseer ik me: HHB is een show waar je een duidelijke me ning over hebt. Het wekt iets op. Anouk schijnt er verzot op te zijn. Nico Dijkshoorn zei iets heel Cultuur 'Bakken? Zelf kan ik het door Annemart van Rhee Houdt u eigenlijk wel van zoet? Heeft u zelf iets opgestoken van de afge lopen twee seizoenen? Suiker en vet zijn het nieuwe tabak. Hoe verklaart u de populariteit van HHB on danks de gezondheidsrage? Wat is er nieuw aan het komende sei zoen? Heeft u door HHB nu aanspraak van een jonger, ander publiek in de supermarkt? Bent u bang dat HHB verdwijnt als amu sement bij de publieken in de ban moet? Martine Bijl, presentatrice HHB Van welke tv geniet u zelf? Martine Bijl. Voelt u als routinier nog span ning voor de aftrap van een nieuw seizoen?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 28