Wanhopig en vastberaden. Zo'n duizend vluchtelingen lopen vanuit Boedapest een trieste mars. NIEUWS 23 VLUCHTELINGENCRISIS Eerst Oostenrijk, dan Duitsland. Daar waar ze, anders dan in het volgens hen 'vijandige' Hongarije, straks wel mét open armen wor den ontvangen. Ze weten het ze ker, de vluchtelingen. Een aantal draagt foto's van An gela Merkel, de vriendelijk lachen de Duitse bondskanselier. In de ogen van velen 'de beschermvrou we'. Honderden vluchtelingen scandeerden eerder de naam van het beloofde land op het Kele- ti-station in de hoofdstad Boeda- Net als Griekenland en Macedonië weet ook Hongarije niet wat het moet doen. pest. 'Germany! Germany'. Het probleem van de confrontatie met de Hongaarse autoriteiten staat sa mengevat op de zijkant van een geblokkeerde trein met scheer schuim gespoten: 'Geen kamp. Geen Hongarije. Vrijheidstrein.' Via de Elizabethbrug gaan ze vanuit het station naar naar Boe- da, de westelijke helft van de stad die door de Donau wordt doorsne den. „Nog maar 177 kilometer. Twee dagen lopen", zeggen vluch telingen tegen reporters. „Nog maar vijf dagen naar Duitsland", zegt iemand serieus, als Oosten rijk niet voor vervoer gaat zorgen. De Hongaarse politie is duidelijk verrast en komt te laat om de mars te stoppen. Praten helpt niet meer. De vluchtelingen houden keurig rechts, om het verkeer niet te hinderen. Voorop een man met de vlag van de EU en een jongen met ge amputeerd been. Hij steunt op een kruk. Het wordt live ge- streamd op internet. Moeders met kinderen aan de hand. Een oudere man met een geel petje in een rol stoel, voortgeduwd door een jon gere man met rood T-shirt en een rugzak. Twee mannen die een blauwe boodschappentas dragen. Veel zit er niet in. Kinderwagens met slaapmatjes eronder. Een ge sluierde vrouw met een platte doos op haar hoofd. Vermoeide wandelaars die moeilijk stappen. Dit is voor velen een vervolg op al dagenlang reizen. Politiemannen lopen mee met de achterblijvers. Een oranje auto van wegonder houd passeert met sirenegeluiden. De stoet trekt voort. „Ze vorderen elke 3 uur 10 kilometer. Ik hoop dat het mooi is waar ze aanko men", zegt een passant. Er is paniek en onbegrip. De vluchtelingen waarvan de mees ten uit Syrië en Afghanistan ko men willen zo snel mogelijk weg uit Hongarije. Want zoals eerder Griekenland en Macedonië over kwam, weet ook dat land niet wat het aan moet met al die vluchtelin gen. Volgens de Hongaarse politie zijn er alleen al donderdag meer dan drieduizend mensen bijgeko men. En niemand wil in Honga rije blijven. Hongarije zet in op afschrik king. Een Pakistaanse migrant die werd achtervolgd door de politie viel eerder op de dag dood. Ge struikeld en met het hoofd op de rails geklapt. De populistische pre mier Victor Orban speelt de boe man. Op de nationale radio ver klaart hij dat als de EU de grenzen niet bewaakt er 'tientallen miljoe nen vluchtelingen komen en zijn we straks een minderheid in ons eigen werelddeel'. Vooral van mos lims moet hij weinig hebben, ge tuige Orbans uitlating dat zijn land alleen christelijke vluchtelin gen zou willen opvangen. Orban wil zich verschansen in een vesting binnen de vesting die Europa al is. Het Hongaarse parle ment nam gisteren nieuwe wet ten aan die het strafbaar maken over het 175 kilometer lange hek van 4 meter hoog te klimmen. Daaraan wordt langs de grens met Servië nu de laatste hand gelegd. Wie eroverheen klimt riskeert drie jaar cel. De strijd tegen men sensmokkelaars wordt ook geïn tensiveerd. Zij kunnen nu twintig jaar achter tralies verdwijnen. De wijziging volgt op het drama in Oostenrijk waarbij 71 gestikte vluchtelingen werden aangetrof fen in een Hongaarse vrachtwa- Een migrant die werd achtervolgd door de politie, klapte met zijn hoofd op de rails. gen. De wetswijzigingen maken het ook mogelijk om al aan de grens een asielverzoek in te die nen. Dat moet de behandeling van de asielaanvragen versnellen. „De Hongaarse regering is slecht", zegt Morzar, een Syrische student die bezig was met farma cologie aan de universiteit van Aleppo. Volgens Adnan Shanan uit de Syrische stad Latakia gaven de Hongaren nauwelijks voedsel en drinken aan de vluchtelingen. Velen durfden dat ook niet aan te nemen. Zo groot is het wantrou wen. Er werd gedreigd met hon gerstakingen, maar na bemidde ling van het Internationale Rode Kruis werd dat afgeblazen en werd voedsel aangenomen. ZATERDAG 5 SEPTEMBER 2015 Desnoods 177 kilometer lopen naar Oostenrijk door Bob van Huët Vluchtelingen beginnen in hartje Boedapest hun mars te voet. Bestemming: Duitsland, foto Zoltan Balogh/AP labadsag

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 23