■C REPORTAGE 21 X lichtjes van medefietsers en de bi zarre 'mutant vehicles', die als schepen van licht over de vlakte lijken te varen. De Burning Man is dit jaar een slanke gestileerde gestalte. Een meter of dertig hoog. 's Nachts lichtgroen oplichtend. Het beeld staat op een sokkel van zestig me ter in het vierkant. Daar kun je in om aan de voet van het beeld te komen. Het is groots zonder bom bastisch te zijn. Zaterdag gaat het in vlammen op. Laurens vertelt over de hitte die er dan vanaf komt. Vergelijk het met een kamp vuur met de omvang van bijvoor beeld het Abdijcomplex in Middel burg. Het idee achter de Burning Man is mooi, vind ik. Het verbran den staat voor de mogelijkheid op nieuw te beginnen. Maar ook om te doen wat je kunt om van het le ven dat je hebt gekregen het beste te maken. Een tekst in het Centre Camp verwijst daarnaar: 'I'm but wood. I cannot walk, or talk or create. But only burn. You too should do what you do best'. Het is al laat en we stonden om half zes op. Dus misschien verstan dig om de nacht niet door te ha len. Op Burning Man is dat niet zo makkelijk. Want we komen nog zoveel moois, leuks en bijzon ders tegen. Dus genieten we van een nachtelijke show van pyro-ar- tiesten en meer circusachtige acts. We nemen een afzakkertje in de Duck Pond. Ook daar is er gratis drinken. Maar niemand is dron ken. Ik zag niet eerder zoveel men sen zo relaxt bij elkaar. Zelfs Low lands, voor mij toch ook al een soort paradijs op aarde, kan hier in de verste verte niet aan tippen. De tweede dag weer een full blown zandstorm. We kijken bij een klein kamp waar een dj simpe le rock draait en dansen met zijn vieren op Bruce Springsteens 'Born in the USA'. Laurens weet voorbijgangers mee te krijgen en het wordt snel een klein feestje. Klaar voor het grotere werk. Vlak bij staat 'The District'. Een houten bouwwerk: een podium met plaats voor dj en dansvloer en een groot dak dat je van twee kanten met een trap kunt bereiken. Links en rechts een batterij speakers, er voor een voetbalveld van zand met een paar duizend dansende mensen. Voldoende plek om niet opgepropt te doen alsof je danst. Hier kun je echt los gaan. Burning Man is voor alles met anderen zijn en naast dansend het leven vieren, workshops volgen en projecten realiseren, ook goede gesprekken voeren. Bij The Dis trict ontmoet ik Jonathan en Han nah en ik ga later bij ze langs. Ze staan met een oude schoolbus in een muziekkamp. Daar zijn jam sessies en natuurlijk wordt er 's nachts gefeest. Er zijn honderden van zulke kampen op Burning Man. Maar ook 'gewone' kampjes als dat van ons. We vertrekken pas bij'The District' als de zon in zachte tinten ondergaat. Na het eten de fiets weer op. Naar de 'Temple', een synthese van gotische en moderne architec tuur. Als ik predikant was en een gemeente had met een paar dui zend kerkgangers zou ik graag zo'n bouwwerk neerzetten. Maar zondag zal er niets meer van over zijn dan een berg as die in de woestijn verwaait. De 'Temple' is de plek waar verlies, verdriet en lij den worden gedeeld. De spanten zijn bezaaid met boodschappen, geschreven en geplakt: foto's, tek sten en kleine voorwerpen. Over verloren dierbaren, liefdes, spijt over iets wat beter niet had moe ten gebeuren, geheimen die nu anoniem worden gedeeld. In stilte lopen we tussen andere 'Burners'. Het is veel, te veel voor nu. We be sluiten later terug te komen. De meiden zijn moe en willen naar 'huis' om wat voor te slapen. Want vanavond willen ze naar Ro bot Heart. Ik fiets met Laurens verder om naar kunst te kijken. Het is onbe gonnen werk al de 236 kunstwer ken hier te zien. Er is lichtkunst, waar 'Glow' in Eindhoven jaloers op zou zijn. Geometrisch, psyche delisch, figuratief, graffiti-achtig en surrealistisch. Gigantische sculpturen zoals dat van de naak- Het idee achter de Burning Man is mooi. Het verbranden staat voor de mogelijkheid opnieuw te beginnen. te vrouw, minstens vijftien meter hoog, die 's ochtends met haar handen het eerste zonlicht op vangt. Het hoofd van de Medusa die met haar slangen het kwaad over de aarde verspreidt dat hier zondag met het verbranden van de 'Temple' symbolisch wordt uit gebannen. En projecten als de ku bus die uit de verte straalt en van dichtbij bestaat uit duizenden klei ne schilderijtjes van mensen die hun boodschap mee wilden ge ven. Om twee uur 's nachts vind ik het tijd mijn stoffige tentje op te zoeken. Laurens gaat met Nadine en Eeffie op pad naar Robot Heart. Ze gaan proberen op de bus te komen om van bovenaf het feest mee te maken. De volgende ochtend hoor ik dat het is gelukt. De meiden hebben tot zonsop gang gedanst in het hart dat bo ven op de bus staat, hoog boven de eindeloze vlakte met sprookjes achtige lichtjes en dansende men sen. ZATERDAG 5 SEPTEMBER 2015 i Foto-impressie van Burning Man, met linksboven het reisgezelschap van Ni co Out: zijn zoon Laurens (achter), diens vriendin Nadine (rechts) en haar vriendin Eeffie. foto's Nico Out

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 21