Gigantisch festival met muziek, dans, kunst en acts midden in de woestijn 20 REPORTAGE PZC-kunstrecensent Nico Out is op het festival Burning Man, in de Nevadawoestijn in Amerika. Verslag vanuit een stoffige, tijdelijke wereld. Burning Man is uniek in de wereld, omdat alles wat gebeurt, wordt gedaan door de mensen die er ko men. Vrijwillig. Mu- ziekoptredens, acts in alle denkba re en ondenkbare genres, circus achtige attracties, gigantische en kleine kunstwerken, stilstaand of rijdend, workshops van hula hooping tot ecstatic shaking, bars, barretjes en cafeetjes. En giganti sche party's met house en dance in alle soorten, buiten of in ten ten. Deze tijdelijke stad, Black Rock City, heeft 70.000 tijdelijke bewoners. Die voor het grootste deel zelf die stad bouwen en na een week weer afbreken. Burning Man is een festival van geven. Je kunt er niets kopen, je brengt mee wat je nodig hebt en wat je wilt delen met anderen. Ik doe mijn project: 'Sharing your wisdom with the world'. Ik vraag zoveel mogelijk mensen een ge dachte die ze met anderen willen delen op een white-board te schrij ven, fotografeer hen ermee en zet er na thuiskomst per week een paar op Facebook. Maar er zijn ook 'Burners', als de lui van Bacon Brunch, waar je alleen je eigen be ker meeneemt. Het eten krijg je van hen. Zoals je in 'The Bad Idea Bar' wordt uitgenodigd een drank je te drinken in ruil voor een slecht idee. En de mensen van 'Ro bot Heart', een club van onderne mers die elk jaar een ongelofelijke geavanceerd geëquipeerde party bus meenemen die licht en geluid verzorgt op de Playa. Geen logo's, geen sponsoring. Gewoon een ge schenk aan medebewoners. De organisatie van Burning Man zorgt voor een basis. De afba kening van de stad in de woestijn. Duizend wc's. Een centrale 'tent' waar vrijwilligers je wegwijs ma ken in de stad. Vrachtauto's die de 'straten' nat sproeien om het stof een beetje te bedwingen. Rangers, die helpen alles in goede banen te leiden. Een medische dienst. En de vergunningen. Er zijn geen lan taarnpalen of schijnwerpers. Dus je fietst na acht uur, als het don ker is, op je met kleurige lichtjes versierde twee-, drie- of meerwieler naar je 'bestem ming Stof was mijn eerste beeld van Burning Man. We kwamen aan in een zandstorm. 'We' zijn mijn zoon Laurens, die me meevroeg ('pa, echt iets voor jou'), zijn vriendin Nadine en haar beste vriendin Eefïïe. Vertrokken vanuit Reno kwamen we na een uur of zeven rijden in de buurt van het dorpje Gerlach. Aan de ho rizon een stofwolk. Een file van duizenden auto's, busjes, campers van reuzenformaat en gewoon groot, zoals onze huurcamper, en trucks in alle maten. Bij de stof wolk aangekomen, verdeelde de stoet zich in een stuk of acht stro ken, denk aan een Amerikaanse highway, en loste vervolgens op in het stof. Traag rijdend naar een wereld die in en achter het stof verborgen lag. Als een exodus op weg naar de ark van Noach. Het was indrukwekkend en ontroe rend te beseffen dat daar in die eindeloze wolk woestijnzand een wereld zou zijn. Laurens, Nadine en Eefïie wa ren een dag eerder in de States en hebben een pittige dag doorge bracht in een Wallmart in San Francisco waar ze aankwamen. Daar kochten ze niet alleen de fiet sen en de partytent, maar ook de voorraad eten en drinken voor een ruime week. Ik heb nog nooit zoveel avocado's, bananen, noten- repen, pasta en noedels bij elkaar gezien in een camper. En water. Niet alleen de warmte vraagt om drinken, maar je droogt ook uit door het zoute stof dat je inademt. Drie liter per dag heb je echt wel nodig. Dus neem je al gauw zo'n honderd liter mee. Gelukkig heb ben ze hier grote containers met een kraantje. Ter aanvulling een aangename hoeveelheid sap, bier, wijn, wodka en whisky. De pasta salade van Nadine is een voortref felijke basis om richting Playa te gaan. Het is al avond en donker. Eerst de fietsen nog van lichtjes voorzien. Dan richting de Bur ning Man. Het is een klein half uur fietsen. Op de Playa besef je nog meer hoe enorm deze plek is. Een surreële uitgestrektheid, me de door de stil voorbijkomende Burning Man viert het leven door Nico Out Burning Man is voor alles met anderen zijn en naast dansend het leven vieren, workshops volgen en projecten realiseren, ook goede gesprekken voeren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 20