Gegarandeerd een baan NIEUWS 17 ben soms zelfs een wachtlijst", weet Boots. De scholen werken samen met het bedrijfsleven. Er worden car- rièredagen georganiseerd en bedrijfs bezoeken. Om ook te zorgen dat meisjes zich aangesproken voelen, merkte Boots dat het slim is om techniek te koppelen aan een maat schappelijk vraagstuk. „Als je vroeger kind jes in Afrika wilde redden, ging je cul turele antropolo gie studeren. Nu is er het besef dat het boren van wa terputten ook helpt. En daar heb je toch echt een technische opleiding voor nodig." Ook Booij van VHTO zegt dat meisjes niet altijd in de gaten hebben dat ze met een tech nische opleiding ook heel concreet mensen kunnen helpen. „Door te zor gen dat senioren bijvoorbeeld op ho gere leeftijd in hun woning kunnen blijven wonen door slimme techni sche snufjes." Was het Platform Bèta Techniek nog één en al vrijheid, blijheid waaraan scholen mochten meedoen maar niet hoefden; in 2013 zijn er harde afspra ken gemaakt in het Techniekpact 2020. Ook het basisonderwijs wordt er nu bij betrokken en er is meer aan dacht voor vmbo en mbo; juist om dat er ook technische vakmensen no dig zijn. In het pact is door kabinet, be drijfsleven en de regio's 100 miljoen euro gestoken. Met een waarschu wing: „Het pact moet niet het 151e goedbedoelde initiatief worden", zei minister Henk Kamp van Economi sche Zaken bij de aftrap in 2013 al. Is dit nu het ei van Columbus? Boots: „Helaas bestaat dat niet. Je ziet nu het effect van een aantal dingen die bij elkaar komen." Daarbij zitten ook twee onver wachte bondgenoten: de crisis en het leenstelsel. Die geven de technieklob by net dat extra zetje. Want in de techniek liggen de (goedbetaalde) ba nen voor het oprapen en dat is mooi meegenomen als je na je studie ge confronteerd wordt met een studie schuld die moet worden afgelost. Er hebben zich dit jaar al 12,7 pro cent méér studenten aangemeld voor technische hbo-opleidingen. MBO HBO Universiteit ZATERDAG 5 SEPTEMBER 2015 voor technische studies Tal van organisaties hebben er in Nederland een dagtaak aan om exacte vakken en techniek te stimuleren bij jongeren. Welke opleidingen moet je nu gaan doen om over een jaar of vier zo goed als zeker een baan te krijgen? Studie: Bouwkunde. Baan: metselaar, stuka door, uitvoerder Studie: Elektrotechniek. Baan: monteur, elektri cien, autoschadetech nicus. Studie: Metaal bewerken. Baan: lasser, plaatwer ker. (vereist profiel op havo: Natuur Techniek of Natuur Gezondheid). Studie: Werktuigbouw kunde. Baan: ontwerper, onder houdsmonteur. Studie: Life Sciences of hoger laboratoriumon derwijs. Baan: chemisch analist. Studie: ICT. Baan: programmeur, sys teemanalist. Studie: Lerarenopleiding tweedegraads wiskunde, techniek. Baan: docent vmbo, havo en vwo. (vereist profiel op vwo: Natuur Techniek of Natuur Gezondheid) Studie: Werktuigbouw kunde. Baan: productontwikke laar, onderzoeker. Studie: Lerarenopleiding eerstegraads informatica, techniek, scheikunde. Baan: docent boven bouw middelbare school Studie: Scheikunde. Baan: chemisch proces technoloog. Studie: Elektrotechniek. Baan: leidinggevende industriële automatise ring Bron: UWV Beatrice Boots: „Een campagne met leuke kreten werkte niet. Wij wilden het gerichter en creatiever aanpakken." foto Jacqueline de Haas, illustratie Hanco Kolk

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 17