I 1 PORTRET 13 gist. Dat gold voor hem, het geldt voor vele boeren. Ze zien die hele modernisering en digitalisering op zich afkomen. We hebben het over bedreigde culturen op Bor neo en in Zuid-Amerika. Hier bij ons zijn dat de boeren. Zij verte genwoordigen een oude cultuur, die wordt weggevaagd zonder dat er ook maar iemand enige empa thie met hen heeft. Dat is wat me stoort. Ik zie landbouw als een ba sisvoorziening, net als gezond heidszorg en onderwijs. Maar de boeren passen niet meer in de ex treem verburgerlijkte maatschap pij. Het is een wereld van de nou veau riche geworden, een wereld waarin mensen liever niet terug kijken op het arme nest waaruit ze zijn voortgekomen. Ze nemen afstand van dat verleden, ze spu gen erop. Dat is de mentaliteit van een volk dat te snel rijk is gewor den. De boeren zijn de verliezers van de vooruitgang. Ze moeten met duizenden tegelijk stoppen - een ongelooflijk pijnlijk proces. Want je voelt je mislukt als boer, en het erfgoed van generaties, een complete levenswijze, gaat verlo ren. Toen Ceausescu in de jaren tachtig in Roemenië Romadorpen liet opruimen, was de hele Wester se wereld verontwaardigd. Nu moet hier een klein dorp als Ouden Doel wijken voor natuur. Niemand neemt het voor die men sen op." „In 2001 sloten de haven en de natuurbeweging een duivels pact. De haven mag uitbreiden, als er maar grote natuurcompensatiege- bieden worden aangewezen. Ik als boerenzoon voelde me daardoor verraden. Drie medewerkers van de groenen krijgen nu een salaris van de haven en de natuurbewe ging kreeg een zetel in de Raad van Bestuur van de haven. Sinds dat pact hebben de groenen tegen geen enkel havenproject meer be zwaar gemaakt." „Het is mijn grootste frustratie. Je kunt de gang van zaken betreu ren, maar niet tegenhouden. De strijd tegen de haven kan nog op een zekere sympathie rekenen. Da vid tegen Goliath, dat gevoel. Strij den tegen natuurcompensatie is echter taboe, daarmee oogst je bui ten je eigen streek zeker geen sym pathie. Inderdaad, het is een schan de. Het is een schande dat er enke le duizenden hectare landbouw grond voor natuurcompensatie worden bestemd in een streek waar al duizenden mensen verdre ven zijn door de haven. Het is een schande dat de mooiste en rijkste landbouwgrond van Europa wordt opgeofferd voor schrale na tuur. Alle bomen moeten weg. Omdat er anders roofvogels in kunnen gaan zitten die de dieren in de nieuwe natuur bedreigen en omdat ze in de aanvliegroute van de ganzen staan. De nieuwe na tuur. Weet je dat het broedsucces in de nieuwe natuur bijna nul is? Bovendien, het ene troeteldier - de vos - vreet het andere op. Na tuurbeschermers leggen eilandjes aan. Maar de vos blijkt goed te kunnen zwemmen. Dan worden er vijf elektrische draden rond de broedgebieden gespannen. De vos komt vervolgens binnen via het ecoduct dat voor de rugstreeppad bestemd is. Echt, er moet een openbaar debat komen over hoe we een leefbaar platteland in de 21ste eeuw in stand kunnen hou den. Nu worden de besluiten over 'Het is een schande dat de mooiste en rijkste landbouwgrond van Europa wordt opgeofferd voor schrale natuur* nieuwe natuur er met een noodde- creet doorgeramd. Dat is verkeerd, de samenleving moet altijd het laatste woord hebben." „We moeten af van de bulk- landbouw, waarin producten te gen bespottelijke prijzen worden verkocht. Het Europese beleid van Mansholt heeft door de schaalver groting voor een enorme milieu vervuiling en aantasting van het landschap gezorgd. 'Get big or get out', dat was de boodschap. Maar we zijn nu een fase verder, met strenge milieunormen. De tijd is rijp voor een landbouw met een toegevoegde waarde, met voor de boeren een grotere marge en een groter zelfrespect." „Ik houd de boel bijeen zolang moeder leeft. Daarna bepaalt de fa milie wat er verder gebeurt. Ik ben vast de laatste boer die hier het licht zal moeten uitdoen." ZATERDAG 5 SEPTEMBER 2015 de vooruitgang Boeren en natuurbeschermers vorm den aanvankelijk een front tegen de haven van Antwerpen. Met succes, zo legde de Raad van State de aanleg van het Deurganckdok stil na hun protesten. Dat is veranderd, nu wor den de natuurbeschermers door de boeren als vijand gezien. Een schande? Hoe kan het tij worden gekeerd? En deze boerderij, hoe zal het daar mee gaan? Chris de Stoop: „We moeten af van de bulklandbouw, waarin produc ten tegen bespottelijke prijzen wor den verkocht, foto's Mechteld Jansen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 13