In extra beveiligde rechtbank staat vrijheid van meningsuiting centraal Wat staat er op het spel? NIEUWS 11 INNS' 1 BRUCK Tien weken lang staan negen verdachten vanaf maandag terecht in 'De Bunker". Een megaproces tegen geradicaliseerde jongeren. 'Kopstukken", zegt het OM. 569 ga naatuwANVR reisadviseur www.dejongintra.nl/kerstreizeii De enige vrouw in het gezelschap verdachten is Iman B. Zij mag haar proces, in tegenstelling tot haar man Azzedine, in vrijheid af wachten. Samen met hem werd ze aangehouden in Duitsland. Ze ziet haar man tijdens het bezoek uur op de zwaarbeveiligde terreur- afdeling in Vught. Ze mogen el kaar alleen een hand geven. Hicham el O. was vanaf halverwe ge 2012 tot oktober 2013 in Syrië en Irak, maar is inmiddels terug in Nederland. Hij is op vrije voe ten, ernstig in de war als hij is. Volgens zijn advocaat is er 'nul, nul, nul' kans dat Hicham nog eens naar Syrië gaat. De rechter oordeelde eerder dat hij inderdaad uit de jihadscene lijkt gestapt. was nog maar net 18 jaar, toen hij door de politie in de boeien werd geslagen. Voor zijn ouders, die trouw naar de rechtbank komen als hun zoon er in het gedaagden bankje plaats moet nemen, is hij de liefhebbende zoon, die hen ver zorgt. De politie kent hem als een bloedfanatieke moslim, die zijn ge dachtegoed verspreidde via lezin gen, op voetbalveldjes in Den Haag en tijdens de huiswerkbege leiding die hij gaf. Hij zou minstens vijf personen hebben geworven voor de jihad. Ondanks zijn jeugdige leeftijd heeft C. veel aanzien binnen de groep, omdat hij 'bijzonder wijs' zou zijn. Hatim R. is een naam die pas later werd toegevoegd aan het dossier 'Context', zoals het onderzoek naar de Haagse verdachten is ge noemd. Hij is afkomstig uit Leid- schendam en verblijft al lang in het kalifaat. Daar poseert hij met wapens, juicht hij als hij hoort dat in Frankrijk een man is onthoofd. Daar krijgt hij 'een warm gevoel van', tweette hij. Moussa L. noemt zich ook wel Abu Ilias, oftewel vader van Ilias. Wat voor vader hij is? Hij kwam mede in het vizier bij de kinderbe scherming na een melding dat hij zijn zoontje gewelddadige, jihadis- tische filmpjes zou laten kijken. Toen het L. te heet onder de voe ten werd, verliet hij Nederland, om later weer terug te keren. Vroe ger trachtte L. naam te maken als de rapper Topa de Barbaar. De roodharige zoon van een rechter lijkt op pa pier de ideale schoon zoon. Vermoedelijk denkt de vader van Vera, de dochter van een advo- aat-generaal, daar heel an- rs over. Vera had zich al be keerd, H. volgde rap nadat hij haar leerde kennen. Zijn 'nieuwe' geloof verspreidde hij via een ra diozender, maar ook via de websi te De Ware Religie. Nadat de lief de voor Vera werd bezegeld met een islamitisch huwelijk en twee kinderen, volgde de rampspoed. Rudolph werd veroordeeld voor het doodschudden van hun jong ste kindje, Nusaybah. Het was die andere verdachte, Oussama C., die vlak na de dood van de baby geld inzamelde voor de begrafenis. Nu worden ze tegelijk vervolgd van wege jihadisme en ronselen. Ru dolph trok onder meer het oer-christelijke Urk in, om daar Nederlanders te bekeren tot 'zijn' geloof. Op internet liet hij van zich horen. Overigens geven geen van de ouders van de twee gelief den commentaar op de strafzaak. Jordi de J. heeft grote ogen, een lief gezicht en deed ooit mee aan een talentenjacht. Maar hij werd op een andere manier bekend. Jor di vertrok naar Syrië. Hij behoor de tot één van de eerste lichtin gen jongeren die besloot Neder land de rug toe te keren. Veel an deren, die net zoals hij uit Delft vertrokken, zijn inmiddels dood. Jordi niet. Hij keerde na enkele maanden in Syrië terug, moest even onderduiken met vrouw en kind vanwege alle aandacht, maar dook uiteindelijk op in de Haagse Schilderswijk. straties waarin sympathie voor IS niet onder stoelen of banken werd gestoken. 'Nederland zal jullie nooit accepteren', zo roept hij zijn toehoorders toe. C. was een voet baltalent uit het Westland waar de toekomst voor open lag. In de Schilderswijk staat hij bekend als ronselaar voor de strijd in Syrië. Soufiane Z. was een van de meest uitgesproken radicale moslims uit de Hofstad. Hij bezocht de radica le As Soennah moskee, vertelde openlijk hoe zijn leven verander de na de aanslagen op het WTC in New York, waarna moslims plots met andere ogen werden bekeken. Soufiane, een nieuwjaarskindje uit 1988, was toen nog maar een broekie. Nadat hij in Syrië neer streek, begon hij aan een 'carrière' als fighting journalist, oftewel vech tende journalist. Samen met zijn vriend Driss D., met wie hij in januari van dit jaar zou zijn gestorven op het slag veld, maakte hij de documentaire Oh Oh Aleppo, met een knipoog naar Oh Oh Cherso, de serie waar in zuipende jongeren werden vast gelegd. Overigens weigert justitie aan te nemen dat Soufiane écht is overleden. Zonder DNA-bewijs wordt er gewoon vervolgd. Nederland leerde Azze dine C. kennen als de man die schreeu wend in het hart van de Schilderswijk stond tijdens demon- ZATERDAG 5 SEPTEMBER 2015 Deze nieuwe kerstreis neemt u mee naar de meest bekende regio van Oostenrijk: Tirol. Vanuit onze verblijfplaats Götzens maken we mooie uitstapjes door winterse de omgeving. U bezoekt o.a.: Kerstmarkt Innsbruck Achensee Seefeld 8-daagse busreis Deskundige chauffeur/reisleider Comfort Class touringcar Relaxed programma I Reiscode: kdgtzO! Busreizen Autoreizen Vliegreizen Verre reizen Steden reizen Reissom excl. 19,50 reserverings- kosten en 2,50 Calamiteitenfonds Jihadproces van het jaar door Cyril Rosman Twee officieren staan maandag in de rechtszaal, om het proces van het jaar te voeren. Een proces dat draait om aantijgingen zoals opruiing, het ronselen voor de jihad, het aanzet ten tot terroristische moord. Die verdenkingen zijn gedurende het onderzoek, dat grotendeels steunt op uitingen op social media, al afgezwakt. Wel werden steeds meer verdachten toegevoegd aan de lijst 'te vervolgen'. Gefluisterd wordt dat deze Syriëgangers de zaak extra gewicht moeten geven; op de zaak werd zwaar ingezet. Toen de eerste verdachten in de boeien werden geslagen, werd ge pocht: het zijn 'grote vissen'. Het werd rustiger in de Schilderswijk, maar de uitreis van Syriëgangers IMAN B. 25 jaar stopte niet. Tot nu toe zijn de re sultaten van het vervol gen van, volgens justitie, jiha- distische jongeren wisselend. In Arnhem werden twee jongeren die op weg waren naar de Turks Syri sche grens met een kofferbak vol bi vakmutsen, cash geld en meer handi ge spullen voor in het kalifaat vrij gesproken. Mohamed A., een Delfte naar die met een overval de ji had zou hebben willen finan cieren, kreeg wel een jarenlan ge celstraf. En ex-Syriëganger Maher H. kreeg drie jaar cel. De komende maand draait het in de rechtbank waarschijnlijk vooral ook om vrijheid van menings uiting. Hoever mag je gaan in Neder land? Justitie loopt het risico op ge zichtsverlies, maar de mogelijkheid bestaat dat de verdachten die in Ne derland verblijven voor jaren veroor deeld worden tot de terreurafdelin- gen die ze zo verafschuwen. HICHAM EL O. 30 jaar OUSSAMA C. 19 jaar, Abu Yazeed HATIM R. 26 jaar, Abou Hatim de la Haye MOUSSA L. 41 jaar, Abu Ilias RUDOLPH H. 25 jaar, Abu Souhayb JORDI DE J. 22 jaar, Abdul Rahman SOUFIANE Z. 27 jaar, Fighting Journalist AZZEDINE C. 33 jaar, Abou Moussa

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 11