Geborgenheid door een draagdoek Slimme Syriërs pakken de fiets naar Noorwegen NIEUWS 9 Dief wil gsm verkopen aan eigenaar Planeet heet Tadzjikistan Gemeente verlengt pgb PAGINA 14: TROOSTBEREN PAGINA 15: EUROPA WORSTELT MET ONMACHT EN ANGST ater, kleding, me dicijnen, onder dak, er zijn tien tallen dingen die je kunt bedenken waar vluchte lingen behoefte aan hebben. Maar de Nederlanders Steffi de Pous (32) en Anna Smit (36) ko men met een wel heel bijzonde re vorm van hulp: draagdoeken. Het beeld van een kindje dat in de vluchtelingenstroom in een kartonnen doos werd ver voerd, liet De Pous niet meer los. Samen met Anna Smit besloot ze draagdoeken in te zamelen, zodat kinderen zich tijdens de vlucht geborgen zouden voelen. In een draagdoek voelen baby's en peu ters de lichaamswarmte van hun ouders en ruiken ze de vertrouw de geuren. Bovendien hebben ouders dan hun armen vrij. Op Facebook maakten de twee afgelopen weekend een eve nement aan en bijna meteen liep het storm. „De draagdoeken sta pelen zich hier al op tot het pla fond. We dachten dat we alles wel kwijt konden in de kelder, maar nu staat de hele gang ook al T -Mobile- kpn TH.E2 Ben* Terwijl tienduizenden landgenoten via diverse Zuid-Europese routes naar West- Europa trachtten te komen, hebben in middels 151 Syriërs een bizarre noordelijke vluchtroute ont dekt. Omdat het niet is toege staan de Russisch-Noorse grens te voet te passeren, kopen de vluchtelingen een fiets in de Russische grensstad Nikel en rij den dan de laatste 40 kilometer naar Noorwegen om daar een verblijfsvergunning aan te vra gen. Ze moeten wel: taxi- en buschauffeurs weigeren hen, omdat ze een boete krijgen als ze mensen zonder goede papie ren vervoeren. Volgens Noorse media zijn de fietsers vooral Syriërs die eer der naar Rusland waren ge vlucht en het er nu op wagen, aangezien er weinig kans is op een verblijfsvergunning. Rus land is een trouwe bondgenoot van de Syrische president Assad en niet erg meevoelend met op posanten. Er zijn ook vluchtelin gen die rechtstreeks vanuit Da mascus naar Moskou vlogen (500 euro), daar de trein namen naar Moermansk (40 euro), van daar de bus naar Nikel (3 euro) om vervolgens bij de lokale mid denstand een fiets te kopen voor het allerlaatste stuk. Totale reisafstand: 4.500 kilometer. Vol gens een Noorse douanier vin den zijn Russische collega's het allemaal best. „Het interesseert ze niet wie het land uitgaat. Ze kijken alleen wie er binnen komt." Een opmerkelijke uitspraak in een gebied dat tijdens de Kou- Omdat het niet is toegestaan de Russisch-Noorse grens te voet te passeren, en omdat taxi's en bussen geen mensen zonder papieren vervoeren, kopen vluchtelingen een fiets de Oorlog een van de strengst bewaakte zones was tussen Oost en West. Sinds de eerste Syriër erin slaagde de route per fiets af te leggen en dat bekend werd via sociale media, hebben tientallen landgenoten het hem inmiddels met succes nagedaan. Vandaag is de verwachte temperatuur bij de grensplaats Storskog 5 gra den boven nul, maar binnen kort begint de noordpoolwinter en worden de grenswegen voor fietsers onbegaanbaar. Een 40-jarige man uit Tiel is opgepakt omdat hij een gesto len telefoon wilde terugverko pen aan de jonge eigenaar. Sa men met de politie had de jongen (13) een plan bedacht. Hij ging naar een afspraak met de dief, terwijl agenten onopvallend in de buurt wa ren. Die arresteerden de man toen hij kwam opdagen. In juli werd de mobiele telefoon van de jongen gestolen. Hij stuurde met een andere tele foon een bericht naar zijn ei gen telefoon. Enkele weken la ter belde de dief: de jongen kon zijn gsm terugkopen. Tadzjikistan heeft een kleine planeet naar zichzelf ver noemd. Het zou gaan om een hemellichaam dat ergens tus sen Mars en Jupiter hangt, op ongeveer 225 miljoen kilome ter van de aarde. Volgens het staatspersbureau Khovar was de vernoeming bedoeld als erkenning voor de bijdrage van wetenschappers in Tadzji kistan aan ruimteonderzoek. De benaming vond plaats tij dens een ceremonie op de na tionale dag van de weten schap. Een ruimtevaartorgani satie gaf een certificaat uit om het officieel te maken. De gemeente van Den Bosch verlengt voor honderden inwo ners die zorg nodig hebben het persoonsgebonden budget (pgb) tot volgend jaar zomer. Daarmee negeren ze staatsse cretaris Martin van Rijn, die ge meenten heeft gevraagd het budget van 800 inwoners op nieuw te beoordelen. vol." Per post sturen mensen draagdoeken naar Sukha Yoga in Amsterdam. Zondag kunnen mensen hun draagdoek daar ook afgeven. Het duo vlieg 23 septem ber met dozen vol dragers naar Lesbos, het Griekse eiland waar dagelijks zo'n duizend vluchtelin gen aankomen. Naast doeken die geknoopt moeten worden krij gen ze ook allerlei dure draagzak- ken: van de BabyBjörn en Ergoba by tot de Hippychick Hipseat. Gek genoeg ontstond er wel een discussie over hun inzamel- actie, zegt De Pous. „Of de doe ken wel ergonomisch genoeg zouden zijn..." Kijkend naar de omstandigheden van vluchtelin gen, verbaasde haar dit: „Er worden kinderen vervoerd in kartonnen dozen, reistassen en bijna dichtgeritste koffers, al leen hun hoofdje steekt dan nog uit." Toch schuift het duo de kritiek niet ge heel terzijde. Daarom gaat draagdoekconsulente Darcia Christiana Fleur mee. „We la ten ook alle gebruiksaanwij zingen in het Arabisch verta len." De twee vragen mensen die een zak sturen een foto of boodschap toe te voegen. „Ik moet echt bijna huilen als ik zie wat voor lieve berichtjes mensen allemaal meesturen. 'I hope you feel save', of 'welcome to my house', maar dan helemaal verkeerd ge schreven door kinderen." APPLE IPHONE 5C 8GB 500MB DATATEG0ED 120 MIN IN NL EU EENMALIG BIJBETALEN DONDERDAG 3 SEPTEMBER 2015 door Marcia Nieuwenhuis Beelden van vluchtelingen die hun baby in een kartonnen doos met zich mee zeulen, maakten bij twee Amsterdamse eigenaren van een yogaschool veel emoties los. Ze besloten draagdoeken in te za melen voor de vluchtelingen. w Verbaasde Noorse grenswachten registreren ze de laatste maan den steeds vaker: fietsende Sy riërs. TIEL DOESJANBE 13 Het Rijksmuseum van Oudheden in Leiden heeft een zeldzaam oud- Egyptisch portretkopje verworven uit de veertiende eeuw voor Christus. Voor het 13 centimeter hoge kopje met de gelaatstrekken van farao Amenhotep III werd 70.000 euro betaald. OEN BOSCH Anna Smit (I) en Steffi de Pous gaan naar Grieken land om draagdoe ken te geven aan vluchtelingen met kleine kinderen, foto Marco Okhuizen per maand 100% Tuesday Photos Weather Clock Videos Notes Newsstand iïunes Store App Store Settings Phone Music l.c.m. een 2-jarig T-Mobile abonnement (1000MB €24 p/mnd) Bergen op Zoom Wouwsestraat 18 Breda Karrestraat 7 Dordrecht Voorstraat 266 Etten-Leur Markthof 7 Goes Korte Kerkstraat 1 Middelburg Markt 63a Oosterhout Arendshof 5 Roosendaal Roselaar 7a Rotterdam Lijnbaan 51 Terneuzen Havenstraat 28 Tilburg Heuvelstraat 48 1038(2) Vlissingen Walstraat 99 Waalwijk Stationsstraat 47a Barendrecht Middenbaan 27 f

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 9