8 NIEUWS VLUCHTELINGENCRISIS „Mensen rondom een azc kunnen zich overvallen voelen, maar het moet nu eenmaal snel", zegt COA-baas Gerard Bakker. Opvallend: gemeenten bellen nu zelf dat ze willen helpen. In de gangen, op de pleintjes en in el ke kamer: overal zitten en staan asiel zoekers. Elk hoekje van het asielzoe kerscentrum Katwijk wordt benut, het is afgeladen. Zeker sinds er afge lopen zaterdag op stel en sprong hon derdvijftig mensen extra moesten worden geplaatst, want daar was in aanmeldcen trum Ter Apel al helemaal geen plek meer voor. Tussen al die mensen is Gerard Bakker, bestuursvoorzitter van het COA (Centraal Orgaan opvang Asielzoekers) bezig nog meer opvangplekken te regelen. Niet hon derd, of tweehonderd, maar duizenden. De stroom vluchtelingen die naar West-Euro pa komt, neemt nog steeds toe. Inmiddels melden zich 1.800 asielzoekers per week in Nederland. „Mensen die al heel lang voor het COA werken, zeggen: 'In de tijd van de Balkan-oorlog kwamen er ook heel veel mensen, maar nu zijn de pieken hoger.' Er staat nu echt heel veel druk op de opvang." Bakker werd in december 2014 benoemd tot de baas van het COA. Hij kon direct aan de bak. Om de hoek loerde al de enorme vluchtelingencrisis waarin Europa zich mo menteel bevindt. Op de stranden van Grie kenland en de treinstations van Midden- en Oost-Europa wachten duizenden vluch telingen uit Syrië, Irak en Eritrea op hun moment om naar West-Europa te komen. Terwijl de Europese politiek ruziet over de opvang, maakt het COA simpelweg elke dag meer nieuwe bedden op. Tot in evenementenhallen en tentpavil joens toe. „Het lukt tot nu toe elke dag om voor iedereen een bed te hebben. Ik ben er trots op dat het lukt niemand op straat te la ten slapen. Mijn mensen werken er heel hard voor." „Er zal nog meer nodig zijn. We vangen nu In de tijd van de Balkan-oorlog kwamen er ook heel veel mensen, maar nu zijn de pieken hoger' al bijna 30.000 mensen op. Maar er komen er 1.800 per week nieuw binnen. Daar kun je dus elke week drie reguliere opvangcen tra mee vullen. Het is heel urgent om nieu we centra te openen." „Ik word nu gebeld door gemeenten die uit zichzelf opvangruimte aanbieden. Daar ben ik blij mee. Nee, ik zeg niet welke gemeen ten dat zijn." „Het is ook een uniek probleem. Een pro bleem van de hele maatschappij. We heb ben nu zeventig locaties. En we spreken nog met honderdtwintig gemeenten. Ik doe een dringende oproep aan alle gemeen ten hun verantwoordelijkheid te nemen. Ga flexibel om met bouwplannen. Want er moet nog meer ruimte komen en het moet nog sneller." „Dat gevoel kan ik me voorstellen. Ik kom zelf ook op de informatieavonden waarop we mensen inlichten. Normaal staat er een 'Er zitten 12.000 mensen in azc's te wachten op woonruimte. Die houden bedden bezet die we goed kunnen gebruiken' procedure van 6 tot 9 maanden voor een azc, maar die tijd hebben we nu niet. We gaan op zo'n avond het gesprek aan. We ver tellen dat er altijd beveiliging op het cen trum is en dat er afspraken te maken zijn. Is er overlast 's avonds? Dan kijken we of er een hek aan de andere kant van het cen trum open kan. Dan kweek je draagvlak. En wat ik ook wil zeggen: bij elk nieuw cen trum dat we openen, melden zich direct vrijwilligers om te helpen. In Zwolle gaan mensen mee naar de supermarkt om uit te leggen hoe het daar werkt. In veel centra worden winkeltjes geopend waar mensen met kleding weggeven. Dat is Nederland op zijn breedst. Er vliegen hier geen brand bommen door de ramen zoals in Duitsland. Ook daar ben ik trots op." Op vier plekken in Nederland slapen net aangekomen asielzoekers nu in noodop vang: evenementenhallen vol stapelbed den. De bedoeling was dat ze daar twee nachten bleven en dan door konden naar een betere opvangplek. Die paar nachten zijn nu een paar weken geworden. Het pro bleem: de uitstroom van vluchtelingen die een verblijfsstatus hebben gekregen stokt. Zij hebben recht op woonruimte, maar er zijn in Nederland te weinig huurhuizen of kamers beschikbaar. Ook daar ligt de bal bij de gemeenten. „Er wordt nu plek gevonden voor 600, 700 mensen per maand. Maar als er 1.800 per maand binnenkomen, waarvan het overgrote deel vrij snel een verblijfsvergun ning krijgt (Syriërs en Eritreeërs, red.)... Er zitten 12.000 mensen in azc's te wachten op woonruimte. Die houden bedden bezet die we goed kunnen gebruiken." „We proberen in de centra goed te commu niceren dat het lang kan duren. Ondertus sen moeten we innovatieve oplossingen ver zinnen. Niet iedereen heeft een eengezins woning nodig. Gemeenten zijn bezig kan toorpanden om te bouwen. Of oude ver pleeghuizen. Een flink deel van de Syriërs die hier nu aankomt, is hoog opgeleid. We helpen ze bij het vinden van een baan, want als ze die vinden, kunnen ze een huis kopen en hebben ze geen sociale huurwo ning nodig." Maar wat echt zou helpen, is een einde aan de groeiende stroom vluchtelingen. Straks richting het einde van de herfst, als de Middellandse Zee wilder wordt, zullen minder migranten de oversteek wagen. „Wij kijken altijd naar overmorgen: binnen kort komen de bungalows in de vakantie parken weer beschikbaar..." Gerard Bakker hoofd van het COA (Centraal Orgaan opvang Asielzoekers): „Ik ben er trots op dat het lukt niemand op straat te laten slapen. Mijn mensen werken er heel hard voor." foto Evert-Jan Daniels door Cyril Rosman Begin 2015 zei u: we zullen dit jaar zeker 10.000 bedden extra nodig hebben. Volstaat dat nog? Staatssecretaris Dijkhoff deed dit weekend een beroep op 'dappere wethouders' om geen nee meer te zeggen tegen nieuwe centra. Werkt dat? Gemeenten die zelf aanbieden asielopvang te openen. Dat moet een unicum zijn. Dat is tegelijk vaak de kritiek van veel omwo nenden van een nieuwe locatie. Die voelen zich overvallen. Het COA gaat té snel. Het leidt ook tot frustratie onder de vluchtelin gen. In azc Overloon was vorige week een de monstratie van zogenoemde 'statushouders' die al een jaar lang wachten tot er woonruimte voor hen is. Ondertussen gaat het reizende circus van COA-informatieavonden gewoon door.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 8