Van Vossen wil weer naar de eredivisie Duiker Teun geniet van de Oosterschelde Rot dreigt bij meer regenval Komaan, zwemmen! Directie in Noorwegen keurt pakket kunstmestproducent goed Kunstmestproducent in Sluiskil-Oost bouwt fabriek onder meer om aan strengere milieunorm te voldoen. SLUISKIL. Kunstmestproducent Ya ra in Sluiskil-Oost heeft onlangs van de centrale directie in Noor wegen toestemming gekregen om de komende twee jaar 240 mil joen euro te investeren in nieuwe installaties. Dat is fors meer dan waarvan eerder sprake was. Yara maakte eerder bekend 170 miljoen euro te zullen investeren in onder meer een nieuwe kunst- mestfabriek, Ureum 8. Die fabriek is nodig om het productieproces van kunstmestkorrels te verbete ren en ook om te voldoen aan de milieueisen, met name een beper king van de uitstoot van ureum- stof. „Aan de bouw van zo'n fa briek zitten allerlei andere investe ringen vast, zoals in nieuwe trans portbanden en in grondsanering", verklaart woordvoerder Gijsbrecht Gunter het verschil in de investe ringsbedragen. „Wij hebben daar voor als Yara Sluiskil een totaal pakket ingediend bij de centrale directie in Noorwegen. Dat is tot ons genoegen deze zomer volledig goedgekeurd." Het besluit van de centrale di rectie laat opnieuw zien dat zij ver trouwen heeft in de toekomst van de vestiging Sluiskil. Yara inves teerde eerder 420 miljoen euro in een nieuwe fabriek voor de pro ductie van ureum, de basisstof voor kunstmesten, Ureum 7 die in 2011 in gebruik is genomen. De productie bij Yara Sluiskil is sindsdien sterk gegroeid, ook om dat er meer in Sluiskil geprodu ceerde ammoniak binnen de poor ten wordt verwerkt. Het laatste is het gevolg van een overeenkomst met de provincie om het aantal, in potentie erg risicovolle ammoniak- transporten over de Westerschel- de en het Kanaal Gent-Terneuzen te beperken. De hogere productie leidde er wel toe dat de uitstoot van ureum- stof boven de in een nieuwe mi lieuvergunning vastgelegde norm uitkwam. Die vergunning is nu aangepast. De provincie staat Yara toe tot eind 2017 maximaal 120 mil- 'Eind 2017 moeten we aan de nieuwe milieunorm voldoen, en dat gaan we halen' ligram ureumstof per kubieke me ter lucht uit te stoten, terwijl de norm 55 milligram was. Na eind 2017 gaat die terug naar 30 milli gram. De nieuwe fabriek voor de productie van kunstmestkorrels moet dan in gebruik zijn. Woordvoerder Gunter verze kert dat Yara eind 2017 ook als har de deadline hanteert. De voorbe reidingen van de werkzaamheden zijn in volle gang. De bouw van de fabriek is gegund aan het Itali aanse bedrijf Maire Tecnimont, waarvan één van de voorgangers, Montecatini, in 1929 aan de wieg stond van toen La Compagnie Néerlandaise de 1'Azote en later de Nederlandse Stikstof Maat schappij. De heipalen gaan deze winter de grond in. Zeeuwse boeren leeft tussen hoop en vrees. Door de hoos buien van de afgelopen dagen staan aardappelpercelen hier en daar blank. Bij meer regenval dreigt aardappelrot. De hoosbuien trokken diago naal over Zeeland, globaal van Breskens in de richting van Duiveland. Adjunct-directeur Ko Francke van landbouw coöperatie CZAV denkt dat de schade in de uien, die bijna oogstrijp zijn, het grootste pro bleem is. „Maar het beeld is nogal wisselend." Door de vele neerslag zijn de aardappelen eveneens kwets baar. Ook daar is geen gemene deler te vinden. Zeeuws-Vlaan deren bijvoorbeeld is volgens Francke grotendeels met de schrik vrijgekomen. Een natte september kan zijn weerslag hebben op de oogstresultaten. Aardappelen en uien zijn financieel belang rijk in Zeeland. De uienoogst duurt tot half september, de aardappelen tot eind septem ber, begin oktober. Suikerbie ten en chicorei zijn minder rot- gevoelig dan aardappelen. SLUIS. Terwijl ze het startschot voor de zeventiende Zwintriathlon tussen Sluis en Knokke afwachtten, stonden veel nerveuze zwemmers gisteren te bibberen op het droge aan de Kaai in Sluis. Supporters waren present en riepen 'komaan' en 'zet 'm op.' Mieke Reubens uit Ramskapelle kwam een collega en haar man aanmoedigen en maakte trots foto's. „Bewonderenswaardig dat ze dit doen", vond ze. En het zwemmen was slechts het begin: na een kilometer door het water volgde 45 kilometer fietsen en tien kilome ter lopen, foto Ronald den Dekker -8S PAGINA 10 11 www.pzc.nl zeeuws-vlaanderen@pzc.nl DONDERDAG 3 september 2015 Zeeland Yara investeert 240 miljoen door Harmen van der Werf Gijsbrecht Gunter, Yara Sluiskil WEMELDINGE Een deel van de

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 77