IgpP^ 1 Tüchtroede veroverde plekje in Zeeland U en uw HOOGTEPUNT Wé fc BUITEN 17 wmm. 2: Vandaag pakken we de rubriek met foto's van Zeeuwen en hun buiten leven weer op. Deze eerste keer houden we het nog in vakantiesferen: U en Uw HOOGTEPUNT van de afgelopen vakantie. Vakantiegangers die berglucht hebben opgesnoven, hadden een letterlijk hoogtepunt. Ook het hoge Noorden met een niet ondergaande zon kun je als een hoogtepunt op je eigen wereldbol aanmerken. Volgende week donderdag to september spelen we in op de uitzonder lijke weeromstandigheden van de afgelopen dagen. Hebt u foto's ge maakt van U en Uw WATERBALLET? Foto's van hoosbuien, ondergelo pen akkers, straten, huizen: u kunt ze tot woensdag 9 september uploa- den op www.pzc.nl/buiten (minimaal 1 MB). 'i Op 't erf Soms schiet de natuur uit z'n slof. Neem nu de al oë. Uit een lage plant met vlezige dikke blade ren in de vorm van een schaar schiet opeens een metershoge stengel omhoog. Je weet niet wat je ziet als je in Zuid-Europa opeens tussen de rotsen gecon fronteerd wordt met zo'n boven maatse stengeltak. Zo is het ook met de ferula, die meestal bij ons schijnvenkel genoemd wordt. Van oorsprong ook medi terraans en in zijn normale ha bitus een lage plant die inder daad wel iets van venkel heeft, maar zonder de kenmerkende anijsachtige geur die om de ech te venkel hangt. Plotseling, in de vroege zomer, schiet er uit die nederige plant een dikke, harde stengel omhoog, die soms wel vier meter hoog wordt. Op de top verschijnen vertakkingen met bolvormige schermbloemen. Een goede honderd jaar geleden - toen de plantenwereld door allerlei ont dekkingsreizen opengelegd werd, kwam deze buitenissig heid ook bij ons in de boeren- tuin terecht, van Zeeland tot Groningen. Waarom? Niemand die het echt weet. Wellicht om dat deze plant het goed doet in ons klimaat. In tegenstelling tot de aloë, die te koude-gevoelig is. Wellicht ook dat het verhaal achter de schijnvenkel het boe renvolk (toen nog overwegend godsdienstig, zoals heel Neder land) aansprak. De ferula komt in de Bijbel namelijk nogal eens voor. De hoog opgeschoten har de stengel wordt vaak genoemd als de roede waarmee de weer barstige jongelingen getuch tigd, gekastijd werden door ouders en schoolmeesters bij vergrijpen van allerlei aard. (zie Spreuken 13: Spaar de jongeling de roede niet!). Ferula betekent gesel, of zweep, en die Latijnse naam zegt eigenlijk al genoeg over zijn functie in de oude we reld rond de Middellandse Zee. Merkwaardig genoeg levert de bladvoet van de plant ook een welriekende en geneeskrachtige balsem op, waarmee evt. gesel- wonden behandeld konden wor den. Aan het eind van de 19e eeuw toen, zoals gezegd, onze plantkundigen vanuit de hele wereld vooral buitenissige plan ten mee naar huis brachten, ver overde ook de ferula, de schijn venkel, bij ons een plaatsje. Eerst in de botanische tuinen, maar ook al snel in de boeren- tuin. De grote mode van de feru la's is inmiddels voorbij, maar af en toe duikt er nog wel eens een op in een Zeeuwse boeren- of andere tuin. DONDERDAG 3 SEPTEMBER 2015 Michel Meulmeester maakte deze foto met de titel Esther Griep maakte deze foto van de skyline van 'Tijd voor actie' in de duinen van Dishoek. New York. E£9 Elly van der Bliek (r) met vriendin Rikie in de rond vaartboot in Amsterdam. Voor de dochter van Esther Abrahamse was staan op Jolanda en de eendjes op de camping in Martigny ne- een bergtop op 3000 meter geen hoogtepunt. men afscheid van elkaar. Nel Jongepier maakte deze foto van de PZC op grote hoogte in Nigardsbreen in Noorwegen. De ferula, de schijnvenkel. door Gerard Smallegange

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 71