I .1 BOK Renesse hekelt nieuwe tarieven VW 'Als jongere vond Rederijkers Zierikzee brengen 6 SCHOUWEN-DUIVELAND Wandeltraining bij 'Elke stap telt' Zingen op de golven van de zee Jacob Olrée vlucht halsoverkop weg uit het Burgerweeshuis. Dertien jaar later komt hij terug voor gerechtigheid. In de regio Kunstroute door Havenkwartier TabletCafé in bibliotheek Watersnoodmuseum krijgt glas-in-loodraam Mijn dorp, mijn stad 'Je speelt boven op de mensen. Zet je een stapje te ver dan sta je knie-aan-knie met het publiek' ZIERIKZEE Kunstliefhebbers kunnen zondag meelopen in de Kunstroute in het Havenkwartier in Zierikzee. Iede re eerste zondag van de maand houden de deelnemers hun deu ren open van 13.00 tot 17.00 uur. Schilderclub Tussen de Havens ex poseert in het Sint Jacobshofje. Daar houdt ook de Herenloge Luc- tor et Emergo van de Odd Fel lows open huis. Saskia Eggink laat in de Sint Jacobstraat 1 zien hoe zij etsen maakt. Harry Koster toont zijn schilderkunst in Het Paddehuys. 4 Na vier jaar een begrip te zijn geweest in Zierikzee, gaat baby- en kinderkledingwinkel Tovenaar Merlijn de deuren sluiten. Er blijft alleen een webshop over. ZIERIKZEE De Bibliotheek Oosterschelde houdt vandaag in samenwerking met het Seniorweb een Tablet- Café. De toegang is gratis en aan melden is niet nodig. Een Tablet- Café is een ontmoetingsplek voor iPad- en andere tabletbezitters. Het accent ligt op de uitwisseling van tabletervaringen op informe le wijze. De bijeenkomst duurt van 14.00 tot 15.30 uur. NOORDCOUWE Voordat Zeeuwland vijf wonin gen kon realiseren in Noordgou- we, is onder andere het voormali ge gemeentehuis afgebroken. Dit gemeentehuis had een glas-in- loodraam en een gevelsteen. Dit raam is door de gemeenten Kerk- werve en Nieuwerkerk geschon ken net na de Ramp. Daarom ont vangt Siemco Louwerse van het Watersnoodmuseum Ouwerkerk morgen dit raam. Eigenaren Jaap van der Weijde en Rianne Goud zwaard van café-restaurant Van der Weijde ontvangen de gevel steen waarop het wapen van Noordgouwe staat afgebeeld. BRUINISSE Dorpsraad vraagt clubs om raad Tijdens de vergadering van de Dorpsraad Brui- nisse op 23 april werd besproken in hoeverre verenigingen en stich tingen kunnen samen werken om de leef baarheid in Bruinisse te vergroten. Duidelijk werd dat niet alle Bruse clubs op de kaart staan. Daarom start de dorpsraad een inventarisatie. Clubs en verenigingen wordt verzocht zich aan te melden op de ZIERIKZEE website: www.dorps- raad-bruinisse.nl ZIERIKZEE Weight Loss Challenge van start Bij het Weiness Trai ningscentrum van Her- balife in Laco Sportcen trum in Zierikzee be gint dinsdag 8 septem ber de Weight Loss Challenge. Twaalf weken lang kun nen belangstellenden in groepsverband hun schouders zetten on der het afvallen. On der begeleiding van een persoonlijke coach, voedingslessen, lifestyleadvies en weke lijkse bijeenkomsten. Er zijn bijeenkomsten van 10.00 tot 11.00 uur en van 19.00 tot 20.00 uur. Aanmelden kan via een belletje of sms-je naar 06- 30348965. Het wandeltrainingprogramma 'Elke stap telt' gaat donderdag 10 september van start. Met onder meer een stappenteller, persoon lijke opbouwplannen en geza menlijke wandelingen wordt in tien weken tijd conditie opge bouwd. Zowel actieve als minder actieve en sportieve 55-plussers kunnen meedoen. Elke deelne mer werkt op zijn of haar eigen niveau aan de conditie. Wekelijks zijn er samenkomsten. De eerste bijeenkomst is 10 september van 14.00 tot 15.30 uur in 4SD in Zie rikzee. Informatie via Marianne Ketting SM- WO-Welzijn Schouwen-Duiveland: 0111-453444 of m.ketting@smwo.nl. Deelname is gratis. MIDDELBURG. Tientallen kinderen kwamen gistermiddag af op de avon turen van Kapitein Winokio op het Abdijplein in Middelburg. Tijdens de voorstelling Ankers en Roeren nam Kapitein Winokio de kin deren mee aan boord en liet ze kennismaken met het leven op zee: zwemmen, zeeziek, heimwee, zeemansmoppen: het hoorde er allemaal bij. Er werd gezongen op de golven van de zee. De voorstelling werd georganiseerd door de Kinderopvang Walcheren, foto Lex de Meester tips? mail naar redactie@pzc.nl BROUWERSHAVEN Den Osse haven, 13.30 en 15.30 uur: Rondvaart Greve- lingen, rederij Zee land; BRUINISSE Brusea Visserijmu seum en Oudheids kamer, Expositie Schilderijen Annie Scheermeijer; BURCH-HAAMSTEDE Betonnen uitkijkto ren, 19.00 uur: Ex cursie Meeuwen duinen; Dorpshuis de Schutse, 10.30 uur: Yoga; 14.00-18.00 uur: Muziekles; 19.30 uur: Zangvereni ging Zilt; 19.30 uur: Bridge; Museum de Burghse Schoole, 13.00-16.00 uur: Scheepsmodellen en attributen van oud-Westenschou- wen; BURCHSLUIS Passagiersschip de Onrust, 13.30 uur: Natuurvaartocht; ELLEMEET Dorpshuis, 19.30 uur: Dansclub The Four Seasons: Kom de danspasjes weer ophalen; NOORDGOUWE Dorpshuis,19.30 uur: Klaver j as/j okeravo nd; OUWERKERK Dorpshuis, 13.30-15.30 uur: Koersbalmiddag van d'Antilopen; band Nieuw Le ven; 19.45 -22.00 Muziekvereniging Nieuw Leven; RENESSE Dorpshuis 9.00-12.00 uur: Schilderclub, 13.30 uur Biodanza voor senioren, 19.30 uur: Biljarten; SEROOSKERKE De 'Praet' tuin, 13.00-17.00 uur: Open tuin; Dorp,13.00-17.00 18.45 -19-30 Drum- uur: Openstelling van de kerk; ZIERIKZEE Cameramuseum, 13.00-17.00 uur: Tentoonstelling mi niatuur- en spiona- gecamera's; Sint Lievensmonstert- oren: 10.00-17.00 uur: Expositie Sil houetten tegen het licht en beklim ming van de toren; Expositie Vloedla- gen in de zeereep; Havenplein, 9.00-16.00 uur: Weekmarkt; 'Je voelt wat door Esme Soesman Eigenlijk mogen ze helemaal niet pra ten, de meisjes van de naaikamer in het Burgerwees huis in Zierikzee. Maar juffrouw Elisabeth Wes- terveel knijpt vaak een oogje toe ('die meiden hebben zo'n hard leven'). Een prima plek om meer te weten te komen over het drama dat zich in 1885 in het pand afspeelde. Donderdag 10 september gaat de jongste productie van de Rederijkers Zierikzee, 'Het Burgerweeshuis', in première. Het stuk wordt - tot en met 19 september - zeven keer opge voerd. De vierde productie van de Rederijkers is een spannend verhaal over Jacob Olrée die plotseling opduikt na dertien jaar eerder op de vlucht te zijn geslagen voor een groot drama dat zich in het Burgerweeshuis afspeelde. Voor een deel wordt het verhaal ook echt in het Bur gerweeshuis opgevoerd. „Dat maakt het superbij zonder", zegt regisseur André van Hest. Zo'n locatie gaat er heel erg door leven." En dat is precies wat de Re derijkers beogen, zegt speelster en productieleidster Guusje Poot. „Locatietheater om de cultuur historie van de stad onder de aan dacht te brengen. Als je ziet wat voor prachtige gebouwen hier staan. Dat moet je koesteren. Die mogen nooit verloren gaan. Je Guusje Poot, productieleidster voelt ook echt in dit soort panden wat zich daar allemaal heeft afge speeld." In de tijd van Olrée is dat heel wat. Dat wordt duidelijk door scenes die in vier verschillende ruimten in het Burgerweeshuis ge- door Esme Soesman RENESSE. De zeven kunstenaars van Blik Op Kunst (BOK) Ren esse hekelen de nieuwe tarie ven van VW Zeeland. Betaalde je voorheen rond de 180 euro aan contributie, nu betaal je per product. Alleen al het neerleggen van een folder op één WV-kantoor kost 125 euro, op 2 kantoren 225 euro, op 3 kantoren 300 en in heel Zeeland 1250 euro. Dat doet een te zwaar beroep op de niet altijd loyale middelen van de deelnemende kunstenaars, die zowel individueel als gezamenlijk activiteiten organiseren. „Dan moet je wel deftig verkopen en dat doen we lang niet allemaal", zegt Joke Broekhuis van het gelijk namige atelier. De zeven kunste naars stellen van april tot en met oktober gezamenlijk elke derde zondag van de maand hun eigen atelier/galerie open voor bezoe kers. Dat diverse aanbod van BOK en andere kleine lokale kunste naars wordt nu onzichtbaar, schrij ven de exposanten in een brief aan de VVV. door Esme Soesman RENESSE. Er werd wat op ze afge geven. Op die slempende, lawaai makende jongeren die het dorpje Renesse, na de aanleg van de Gre- velingendam, overspoelden. Maar ze brachten ook veel goeds. Het was armoe troef vóór de re creant zijn intrede deed in Renes se. „Je kunt wel stellen dat Renes se nu een rijk dorp is, door de re creatie", zei Henk Blom daarover dinsdag in de aflevering 'Groeten uit Renesse' van het VPRO-pro- gramma Andere Tijden. Een pro gramma met filmbeelden uit een documentaire van Jan Schaper, die destijds niet werd uitgezon den vanwege het 'losbandig ge drag' dat te zien was. Anno 2015 roepen de beelden andere associ aties op. „Heel leuke beelden, vooral voor de oudere generatie", zegt recreatieman Ed Troost. „Leuk. Jeugdsentiment", vindt ook wethouder Ad Verseput. „Als jongere in Renesse vond ik het fantastisch wat er gebeurde. Er was toen bijna niets." De cam pingbaas die het geld van zijn jon ge gasten in kas houdt om vervol gens dagelijks zakcenten uit te de len, roert taxi-ondernemer Bru no van den Hoek. „Het is een prachtig verhaal, dat nu nog steeds geldt: je probeert mensen een supervakantie te bezorgen. Jongeren kwamen dan later te rug met hun gezin, maar dat sys teem is niet meer. We moeten op zoek naar iets nieuws."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 65