DIS I 7 THUISBIOS Van de ene jungle in de andere Verfilm nooit meer een computergame Soms geef ik mij als schrijver meer bloot dan destijds als stripper Meryl Streep kan alles: ook gitaarspelen Dheepan DRAMA Hitman: Agent 47 ACTIEFILM The longest ride NU OP DVD, BLU-RAY EN VOD Bloed, Zweet Tranen NU OP DVD, BLU-RAY EN VOD Babysitter's Black Book NU OP NEIFLIX tiestennaam, in werkelijkheid heet zij: Brook Busey) zelf zwanger. Ze is dan ook van plan om na de beval ling een werkpauze in te lassen. Hoewel zij haar schrijverschap als het mooiste beroep ter wereld be schouwt. „Soms geef ik mij als schrijver meer bloot dan destijds als stripper. De reacties zijn veel heftiger. Als je succes hebt, maar ook als het niet meezit." Cody (37) heeft beide kanten van de medaille meegemaakt. Ze schrijft het liefst over eigenzinnige vrouwen, zoals in Young Adult (2011), waarin Charlize Theron een schrijfster speelt die terugkeert naar haar geboortestad om daar het leven zuur te maken van haar inmiddels gelukkig getrouwde jeugdliefde. Minder succesrijk was Cody als regisseur. Haar debuut Paradise (2013) flopte en werd niet bepaald juichend ontvangen. „Misschien was ik nog niet ervaren genoeg voor die klus. Leiding geven aan ac teurs is toch iets anders dan in je kamer in je eentje een scenario schrijven." Een totaal andere ervaring deed Cody op tijdens de opnamen van het familiedrama Ricki and the Flash met Meryl Streep. „Het was bijzonder om te zien hoe zij en an dere ervaren acteurs met mijn dia logen aan de slag gingen. In elke scène sloegen zij de spijker op de kop. Er stond zo veel ervaring op de set. Dat gold ook voor Blekt and the Flash DRAMA de regisseur Jonathan Demme die precies aanvoelde wat ik had be doeld." Vrijheid van werken staat bij Co dy hoog in het vaandel. Recent is er veel gediscussieerd over de posi tie van vrouwen in Hollywood. Meryl Streep richtte zelfs een fonds op, Writers Lab, om vrouwe lijke scenaristen van boven de 40 aan werk te helpen. Cody: „Een prima initiatief. Het is inderdaad lastig voor vrouwen om in Hollywood een plek te vero veren. Een van de problemen is dat filmmaatschappijen eigenlijk van te voren al willen weten wat ze van jou als schrijfster kunnen ver wachten. De vrijheid is beperkt en daardoor is het moeilijk voor begin nelingen die een eigen stem heb ben een kans te krij gen." Voorlopig zit Cody niet om werk verlegen. Ze is benaderd om de speelfilm over Barbie, de pop die als een soort Mary Poppins overal ter wereld mensen uit de penarie helpt. „Er zijn al eerdere versies ge schreven, maar de filmstudio is niet tevreden. Ik vind het wel een mooie klus; als kind speelde ik vaak met barbiepoppen." Of zij ooit als regisseur nog een keer een kans waagt? Is haar verle den als stripteasedanseres geen mooi verhaal? Ze schreef er al een boek over: Candy Girl: A Year in the life of an Unlikely Stripper. „Geen slecht idee. Misschien moet ik mijn eigen leven maar eens verfilmen. Maar wellicht is dat toch te persoonlijk." Donderdag 3 september 2015 —F Regie: Jacques Audiard. Hoofdrollen: Mare Zinga en Jesuthasan Antonythasan Tot verrassing van veel filmken nerswon regisseur Jacques Audiard met zijn laatste pro ductie Dheepan dit jaar de Gouden Palm van het Filmfes tival van Cannes. Reden voor deze verbaasde reacties was het feit dat Dheepan geen ech te hoogvlieger is, maar ook dat de Fransman niet alleen veel betere films (waaronder Un Prophete en De Rouille et d'os) heeft gemaakt. Audiard behandelt wel een ac tueel thema: vluchtelingen in West-Europa. Misschien dat de keuze voor dit onderwerp de jury overstag deed gaan. Dheepan volgt de ervaringen van enkele vluchtelingen uit Sri Lanka. Het is een uit nood geboren gezin. De vader, moe der en hun zoontje hebben niets met elkaar te maken. Al leen om de juiste papieren te krijgen doen zij zich voor als een familie. De truc werkt. Het drietal be landt in een buitenwijk in Pa rijs, waar net als in hun thuis land ook een soort oorlog —F 'Dhee- wordt gevoerd: drugsdealers pan' was de versus overheid en concurre- verrassende rende bendes, winnaar van Dheepan is geen diepgraven de Gouden de film. Maar ja, Audiard heeft Palm. foto pr nu eenmaal een grote status onderzijn collega's. Vandaar die Gouden Palm. (Ab Zagt) Dheepan wordt bijna dagelijks vertoond tijdens Film by the Sea in Vlissingen. - Regie: Aleksander Bach. Hoofdrollen: Rupert Friend en Hannah Ware. Wanneer begrijpen Hol- lywood-producenten nu eens dat het verfilmen van computergames een heel slecht idee is? Dat ze hard leers zijn blijkt uit Hitman: Agent 47, de tweede filmver sie van het gelijknamige schietspel. Net als de eerste Hit man-film uit 2007 is ook de ze poging gedoemd te mis lukken. Hoe kan een kijker meevoelen meteen huur moordenaar die zo perfect is geprogrammeerd dat hij al leen maar kan doden zonder dat hij emotie toont? Metzo'n kil hoofdpersonage (gespeeld door Rupert Friend) moet de film het vooral hebben van actiescè nes. Die zijn zo ruim voorra dig dat het getoonde heel snel afstompt. En de plot? Dat is vooral samen te vat ten als een aftelsommetje met heel veel lijken. (Ab Zagt) Nicholas Sparks heeft heel wat gesnotter op zijn geweten. De schrijver met de romanti sche inborst heeft met zijn lite raire werken The Notebook, Message in a Bottle en Dear John vele traanklieren aange jaagd. Zijn nieuwste boekverfil- ming The Longest Ride doet ook een duit in het zakje. We volgen de liefde tussen ro deo-ster Luke en student Sop hie. Wanneer ze tijdens hun eerste date een oude man le vend uit een autowrak halen, dient zich nóg een raamvertel ling aan. Prima, twee liefdes verhalen voor de prijs van één, maar heel urgent voelen ze niet aan. De climax maakt gelukkig veel goed. Het ijzersterke Bloed, Zweet Tranen kan zwaar vallen. De biopic slaagt erin de getormen teerde ziel van André Hazes naar film te vertalen. De film opent met de pretienerjaren van de volkszanger om zijn succes en teloorgang volledig te begrijpen en ervaren. Mid dels ingenieuze montage met goed getimede, asynchrone tijdssprongen worden vervol gens de jaren tachtig belicht met megahits als 'Een beetje verliefd' en 'Zeg maar niets meed. Deze frisse benadering van het nagenoeg leeggezo gen subgenre van de biopic, werkt uitstekend. Netflix pakt nog weieens pi kant uit als het om de eigen producties gaat. Niemand kijkt raar op van een ontblote borst in Orange is The New Black of Narcos. In de filmaan kopen zien we daar echter wei nig van terug. De tv-film met de prikkelende titel Babysit ter's Black Book is het top punt van preutsheid. Een paar studentes verhuren zichzelf als babysitter, maarschromen niet ook de vaders van de ge zinnen seksueel te pleasen. Anders dan de titel doet ver moeden, levert dat negentig minuten antinaakt op. -F Diablo Cody. FOTO CHRISTOPHER POLK/GETTY IMAGES —F Meryl Streep kreeg gitaarles van Neil Young en speelt en zingt in de film alle num mers zelf. lijkt een egoïst te zijn. Toch staat zij haar dochter (een rol van Ma- mie Gummer) bij als zij haar no dig heeft. Zonder te aarzelen pakt Ricki haar biezen om haar kind, dat na een scheiding een zelfmoordpoging heeft gedaan, bij te staan. De film van regisseur Jonathan Demme The Silence of the Lambs) leunt zwaar op de vertol kingen van de acteurs. Streep is natuurlijk de grote blikvanger. Zij zingt en speelt echt gitaar (alle nummers worden live in de film vertolkt), wat haar weer verba zingwekkend goed afgaat. Inhoudelijk is de film wat minder FOTO UNIVERSAL overtuigend. Als Ricki weer bij haar familie is, haar ex (Kevin Kli ne) heeft inmiddels een ander aan de haak geslagen, vliegen de verwijten al snel over en weer. Vooral de kinderen laten zich niet onbetuigd. Ondanks het kleffe einde is Ricki and the Flash de moeite waard. Om Streep covers van Lady Ga ga en Bruce Springsteen te ho ren zingen, is zonder meer een genot. Haar samenspel met gita rist (en minnaar) Rick Spring field, met wie zij op het podium pittige discussies voert, behoort tot de beste momenten van de ze film. (Ab Zagt) —F Regie: Jonathan Demme. Hoofdrollen: Meryl Streep, Ma- mie Gummer, Rick Springfield en Kevin Kline. Op de rug van rockzangeres Ricki staat een tatoeage afge beeld van de Amerikaanse vlag. Niet alleen daarom is deze zan geres van gevorderde leeftijd een stoere tante. Haar wilde kap sel doet de rest. Ricki liet ooit haar familie (man en drie kinderen) in de steek om haar droom als rockster van een band (The Flash) na te jagen. Een succes werd deze stap niet: Ricki and the Flash treden alleen nog op in achterafkroegen in de periferie van Los Angeles. Van deze Ricki maakt de altijd imponerende Streep weer een bijzondere vertolking, wellicht het meest te gendraadse persona ges dat zij ooit heeft ge speeld. Ricki

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 59