UIT THUIS 5 Vlissingen onthaalt Dutch Marines Rowing Challenge Op hun roeitocht over de Noordzee leggen mariniers in Vlissingen aan voor een feestje. Eerste ronde vertelwedstrijd in dorpshuis 's-Heerenhoek Solovoorstelling over de muze van schilder Modigliani Eudaimon geeft concert in voormalig Stadhuis Tholen AraNIEQS<7TCTlEF &D00R CLAUDIA SONDERVAN Celebrity chef Herman den Blijker die aan de slag gaat met militai re rantsoenen en de maritieme specialiteit 'gebakken marinier', terwijl de band De Hobbyisten 'Zing Zeeuws met me' ten gehore brengt: het feestje dat de provincie Zeeland en de ge meente Vlissingen zondag in Vlissingen be reiden voor de Dutch Marines Rowing Chal lenge (DMRC) is vooral ludiek en gezellig. Een soort informeel introductiefeest voor als in 2019 de Michiel Adriaenszoon de Ruyterka- zerne opent, met ruim 140 actieve en oud-mariniers als voorhoede. Het zijn de roeiers die met dertien sloepen van Rotter dam naar Londen roeien, 350 kilometers ter ere van het 350 jaar bestaan van het Korps Ma riniers. Met een tussenstop in Vlissingen, ge boortestad van de admiraal die aan de wieg van het korps stond en dat 700 jaar stadsrech ten viert. De roeitocht heeft een goed doel; de mari niers zamelen er geld mee in waarmee colle ga's worden gesteund die door hun werk in problemen zijn gekomen en ook voor familie van omgekomen mariniers. De sloepen arrive ren zondag rond 11.30 uur in de Koopmansha ven; onder het standbeeld van Michiel de Ruyter. De roeiers zijn dan zaterdag van start gegaan onder de Erasmusbrug, tijdens de We reldhavendagen in Rotterdam. De roeiers worden onthaald met een ceremonieel om 12.30 uur bij het standbeeld. Om 14.00 uur be gint de ontmoeting in het Arsenaal. In en rondom het Arsenaal zijn diverse activiteiten te beleven. Op de Zeilmarkt staan legervoer tuigen, in de jachthaven liggen landingsvoer- tuigen. Het vrij toegankelijke feest duurt tot 16.30 uur. Den Blijker is fan van de DMRC en vaart het laatste stukje mee in Vlissingen. In het Arsenaal geeft hij militaire blikmaaltijden een slinger en er is te proeven van de snack 'gebakken marinier': uitgebakken corned beef met ui en sambal badjak. Daar komen ze de Noordzee wel mee over. Maandagmorgen vertrekken de roeiers van uit de Buitenhaven bij de marinekazerne. Ze roeien tot voor de boulevard, waar het amfi bisch transportschip Zr. Ms. Johan de Witt wacht. Dat neemt enkele sloepen aan boord en begeleidt de tocht. Zaterdag 12 september wordt de DMRC verwacht onder de Tower- bridge in Londen. Op welke tijd de roeiers in Vlissingen aan de oversteek beginnen, wordt medegedeeld via de facebookpagina en het twitteraccount van de gemeente Vlissingen. Dutch Marines Rowing Challenge: zondag 6 september, 11.30-16.30 uur, Vlissingen (Koop manshaven, Arsenaal, Zeilmarkt, jachtha ven). ZEEUWSE VERTEL- EN GEDICHTENWEDSTRIJD PREMIÈRE IN ZEEUWS MUSEUM INTERNATIONAAL BAROKENSEMBLE Donderdag 3 september 2015 De sloep 'Zeeland', hier bij de tewaterlating vorig jaar op 30 augustus in de Dokhaven in Vlissingen, is één van de dertien sloepen die de 350 kilometer over de Noordzee gaat maken. FOTO LODEWIJK BUS ROEIENDE MAKEN FEESTELIJKE TUSSENSTOP In dorpshuis De Jeugdhoeve in 's-Heerenhoek wordt mor genavond de eerste voorron de van de Zeeuwse vertelwed strijd gehouden. Deze wed strijd wordt georganiseerd door De Zeeuwse Taele en de Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland. Er is ook een gedich tenwedstrijd. De tweede en derde voorron de vinden plaats op respec tievelijk 11 september in Brouwershaven (hetTonnen- magazijn) en op 18 septem ber in Zaamslag (het Podium van Zaamslag). De finale wordt op 9 oktober gehou den in 't Kerkje van Ellesdiek. Dan brengen ook enkele win naars van de gedichtenwed strijd hun winnende gedich ten ten gehore. De eerste voorronde morgen avond begint om 19.30 uur. Eerst vertelt Jopie Minnaard, de winnares van de vorige editie, een verhaal. Daarna volgen de deelnemers van de vertelwedstrijd. Na de pauze speelt het publiek een dia lectquiz. Jopie Minnaard sluit de avond af met enkele ver halen. Toegang: 2,50 euro. In het Zeeuws Museum in Mid delburg gaat zondag het thea terstuk 'Verzengend' in premiè re. Barbara Kouwijzer speelt in deze solovoorstelling Jeanne Hébuterne, de laatste geliefde van de schilder Amadeo Mo digliani. Ze was zijn muze, mo del, moeder van zijn dochter en hoogzwanger van hun twee de kind en zelf ook kunstena res. Eén dag na de dood van Modigliani pleegde zij zelf moord. Ze was toen 21 jaar oud. In de voorstelling neemt Kouwijzer de kijkers mee naar het laatste levensuur van Hé buterne. 'Verzengend' is een stuk van Willem producties van theatermaker en regisseur Willem Huijbreghs. De voorstel ling is bestemd voor huiska mers, galeries en kleine ruim tes, met een capaciteit van maximaal veertig bezoekers. In het Zeeuws Museum wor den zondag twee voorstellin gen gespeeld (13.00 en 15.00 uur). Daarvoor wordt beide keren een inleiding ge houden door Willem Huij breghs (12.30 en 14.30 uur). Aanmelden via 0118-653000 of www.zeeuwsmuseum.nl. Het internationale barok- ensemble Eudaimon opent zaterdag het nieuwe seizoen avondconcerten van de Stich ting Anthonie Keldermans Concerten in Tholen. Eudai mon brengt in de hal van het voormalig Stadhuis een hoofdzakelijk Engels program ma, met werk van onder an deren Charles Avison, Henry Purcell en George Frederick Handel. Bij dit concert zal het ensemble bestaan uit vier vio len, twee altviolen, een vio loncello en een klavecimbel. Aanvang: 20.15 uur. Toe gang: 15 euro. In het programma van de Stichting Anthonie Kelder mans Concerten volgen nog ensemble Primavera (3 okto ber), een lezing van universi tair docent Bouwkunde Wido Quist over het oude Stadhuis met een intermezzo op klave cimbel door Jan de Viet (7 no vember) en de Van Swieten Society (20 november). Alle concerten beginnen om 20.15 uur. Meer info op www.keldermansconcer- ten.nl. Reserveringen via 0166-603544.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 57