4 8? REDENEN OM THUIS TE BLIJVEN i Expositie is staalkaart van wat eigentijdse kunst kan zijn 'Wie ben jij Dat was de vraag aan vijf kunstenaars die tijd ens liet Zomer - atelier in de Balans in Middelburg werkten. Internationaal strijkkwartet speelt in kerk Varend theatergezelschap doet Middelburg aan Otis Gibbs treedt op in Middelburg &D00R NICO OUT et resultaat is één van de sterkste exposities die ik sinds lang in Zeeland zag. Een staalkaart van wat eigen tijdse kunst kan zijn, met een rijkdom aan beelden en verhalen die ra ken aan het wezen van ons menszijn. Voor mij is het sleutelwerk de grote wandschil dering van Jan Peter Muilwijk. Rechts een man, donker van huid, liggend alsof hij aan gespoeld is uit het water dat grenst aan de aarde waarop hij ligt. Zijn huid heeft bijna dezelfde kleur als die aarde, maar zijn han den zijn licht, als de huid van de vrouw die naast hem ligt. Hij heeft zijn ogen geslo ten, de vrouw kijkt en heft haar handen omhoog. Is zij verbaasd, angstig, afwijzend misschien? Muilwijk verwijst naar het scheppingsverhaal, dat beschrijft hoe Eva uit de rib van Adam werd geschapen. Door God, de man die links in het blauw van het universum lijkt te zweven, omgeven door lichtpuntjes. Je kunt dit beeld lezen als het bekende beeld van de God die buiten de mens is. Maar het kan ook anders. Dan heeft niet God de mens geschapen naar zijn evenbeeld, maar is God de mens zelf en alles wat is en nog zal komen. Dan valt God met het heelal samen, zoals Spinoza dat zag, en is de mens niet meer en ook niet minder dan één van de goddelijke ver schijningsvormen. Hoe dan ook, het beeld ontroerde me, omdat het de schoonheid en de kwetsbaarheid van de mens zo sober en intens opriep. En de verbinding legt van het zo bekende scheppingsverhaal met een andere visie. Want kan de aangespoelde man niet de in het linker deel zwevende fi guur zijn. Die dood is? En is de vrouw dan niet degene die het leven geeft? De andere werken gaan in op wat de mens is. De uit eigentijdse materialen opgebouwde, expres sieve gestalten van Nadine van Veldhuizen ogen gebrekkig. Ze lijken zich moeizaam op te richten en belichamen zo de on macht, het verdriet en de pijn die het mens zijn zo vaak kenmerkt. In de breekbare te keningen van Pieter Slagboom komt dat ook tot uiting. Je moet goed kijken voordat je uit de tastende lijnen op een van de el lipsvormige wanden het afscheid ziet van een levend mens van een overledene. En op een andere wand ontdekt dat hij daar een besnijdenis van een jongen en een meisje heeft verbeeld. Wat zegt dat over de mens en de cultuur die wij scheppen? Ook de indrukwekkende wandschildering van Max Diel kan verwijzen naar de spanning tussen wie wij zijn en wie we zouden kun nen zijn als we erkenden waar we vandaan komen. Hij toont een man met een hoofd dat de onderhuidse menselijke anatomie zichtbaar maakt. Maar de stad als decor heeft een rechtlijnige kilte die haaks staat op de vormen van de natuur waarvan de mens deel uitmaakt.Die natuur, in dit ge val de Zeeuwse klei, speelt de hoofdrol in de bijdrage van Bart van Dijck. Op een wand van klei hing hij een uit traditionele Zeeuwse stof gemaakt masker. Beeld van wat voorbijgaat... Wat blijft, voor zo lang het duurt, zijn wij mensen. Een van de wei nige dingen die wij kunnen doen om om te gaan met het lijden dat het bestaan zo vaak bepaalt, is openstaan en trachten te begrijpen. De kunst en de filosofie bieden perspectief. 'Wie ben jij?' is daarvan een sterk voorbeeld. T/m 18/9. Zomeratelier CBK Zeeland. Ba lans 17, Middelburg. Ma. t/m vr. 9.00-17.00 uur. 4/9 om 16.00 uur presentatie van de bijbehorende publicatie in aanwezigheid van de kunstenaars. FENIMASQUARTETT THEATER OP SCHIP AMERIKAAN OPENT SEIZOEN Donderdag 3 september 2015 Tulpen komen oorspronke lijk uit Turkije, maar zijn al eeuwen een bekend Neder lands exportproduct, Juul Kortekaas heeft er al jaren iets mee. Vooral de witte tulp - symbool van vergeving - zie je veel in haar werk. Kor tekaas wordt 65 en maakte 65 kleine tulpenportretten en exposeert ze naast werk op groot formaat. Een feest! Zondag 13.00 tot 17.00 uur. T/m 26/9. Galerie T, Turf- kaai 25-27, Middelburg. Do. t/m za. 11.00-16.00 uur. 'Geschonden Schoon heid' is de titel van een ten toonstelling met speciaal voor dit thema gemaakt werk. Het wereldwijd ver spreide geweld tegen vrou wen is de aanleiding voor treffende, intense beelden, soms symbolisch, soms rea listisch van toon. Door zich te richten op kracht, moed en schoonheid van de vrouw wordt een boodschapperige toon vermeden. T/m 1/11 Hofstede Galerie Lijn 3, Provincialeweg 1, Geersdijk. Do. t/m zo.11.00- 17.00 uur. Opening 5/9. Sjaak de Wit combineert in zijn schilderijen herkenba re dagelijkse dingen met het scheppen en doorbreken van een illusie op het platte vlak. Het vanzelfsprekende wordt vervangen door het on bekende. Zijn perfect uitge voerde composities zijn naast een aanzet tot anders zien een speelse analyse van maatschappelijke fenome nen. T/m 20/11 Pand 3, Gentse- breedstraat 3, Philippine. Do. en vr. 13.00-16.30 uur en op afspraak. OMGAAN MET HET lijden DAT HET leven ZO VAAK BEPAALT H De uit eigentijdse ma terialen opgebouwde ex pressieve gestalten van Nadine van Veldhuizen, ogen gebrekkig. 1' Het FENIMASQuartett geeft zondag een concert in de Her vormde Kerk in Retranche- ment. Het internationale, jon ge strijkkwartet is op con certreis in Vlaanderen en Ne derland. Het programma is ge titeld 'Time Travels'; een muzi kale reis door de tijd, met mu ziek van Rameau, Haydn, Cras en Shostakovich. Aanvang: 11.00 uur. Toegang: 10 euro. Reserveren kan via kunst- kringsintanna@gmail.com. Meer info op www.fenimas.tk. Theaterschip Azart-The ship of fools (een oude haringlog- ger) vaart al 26 jaar door Eu ropa om theatervoorstellin gen te geven. Sinds dinsdag avond ligt het schip aan de Loskade in Middelburg. Van avond en morgenavond wordt op het schip de voor stelling 'De wereld op zijn kop' gespeeld (aanvang 20.30 uur, toegang 13 euro, kinderen 9 euro). Zaterdag middag worden 'theatrale rondleidingen' op het schip gegeven (tussen 13.00 en 15.00 uur, toegang 5 euro, kinderen 3 euro). De voorstelling 'De wereld op zijn kop' is een komisch dra ma voor alle leeftijden, geba seerd op het werk 'Peer Gynt' van Hendrik Ibsdn. De voer taal is Engels. 'De wereld op zijn kop' is een ode aan de Europese feestcultuur, aan de volkshelden van de Euro pese literatuur. Peer Gynt is een getalenteerde en opstan dige dorpsjongen, die over de wereld zwerft op zoek naar de zin van zijn bestaan. Met de voorstellingen in Mid delburg sluit het varend thea tergezelschap haar zomertour- nee af. FOTO PIET VAN DER MEER De Amerikaanse muzikant Otis Gibbs opent zondag het nieu we concertseizoen in de Klo veniersdoelen in Middelburg. Gibbs' rauwe stem is zijn han delsmerk en muzikaal houdt hij het midden tussen Steve Earle, Woody Guthrie en John ny Cash. Tussen de nummers door vertelt hij bijzondere en hilarische verhalen. Afgelopen jaar kwam zijn nieuwe album 'Souvenirs Fora Misspend Youth' uit. Aanvang: 15.30 uur. Toegang: 12,50 euro.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 56